Перший місяць проведення аукціонів "Земельного банку" вже забезпечив бюджетом близько 35 мільйонів гривень.
Минув місяць зі старту онлайн аукціонів із суборенди державних сільськогосподарських земель в межах проекту Фонду державного майна України "Земельний банк". За цей час у системі "Прозорро.Продажі" проведено 93 аукціони, на яких було виставлено 4 695 гектарів земель. Фінальна сума переможних ставок за проведеними за цей час аукціонами становить 139 мільйонів гривень на рік без урахування ПДВ.
Цю інформацію поширив пресцентр Урядового порталу.
"Нові підходи управління державними земельними ресурсами в Україні, які впроваджує Уряд, показують свою ефективність. Конкуренція на торгах свідчить про довіру підприємців до нового механізму. Тож формування та розвиток прозорого ринку суборенди державних сільгоспземель відбувається навіть попри війну. Перехід цього держсектору в конкурентне, відкрите поле створює нові можливості для інвестицій, виробництва, перероблення продукції та збільшення експорту, що стимулює розвиток економіки", - зазначила Перший віце-прем'єр-міністр України - Міністр економіки України Юлія Свириденко.
Протягом першого місяця торгів надійшло 1303 пропозиції від фермерських господарств та аграрних підприємств, що свідчить про високий інтерес до суборенди державних земель. Завдяки значній конкуренції - в середньому 14 учасників на кожних торгах - сумарна стартова вартість суборенди зросла в 8,4 раза, а середня ціна за гектар склала 29,6 тисячі гривень на рік.
Перший місяць проведення аукціонів з суборенди державних сільгоспземель підтвердив обґрунтованість та своєчасність ініціативи створення "Земельного банку". Це дозволило ефективно використати цінний ресурс, що перебуває у розпорядженні держави. Майже всі аукціони, за кількома винятками, виявилися успішними, і аграрії виявили великий інтерес до запропонованих земельних ділянок. Прозорість та якісна організація процесу сприяли залученню до торгів 283 підприємців, що стало доказом активної участі в аукціонах протягом цього місяця. Це лише початковий етап реалізації проекту, і попереду нас чекають сотні успішних торгів, а доходи від суборенди можуть сягати мільярдів гривень, - зазначив заступник голови Фонду держмайна України Ігор Тимошенко.
До трійки областей, де відбулося найбільше аукціонів "Земельного банку", увійшли Вінницька (24), Кіровоградська (17) та Закарпатська (14). Найвищу середню вартість гектара землі зафіксовано на Вінниччині - 36,9 тис. грн, тоді як найнижча вартість спостерігалась на Закарпатті - 5 176 грн/га.
Найбільш дорогою угодою місяця виявилася земельна ділянка площею 191 гектар, розташована на Черкащині. У боротьбі за неї взяли участь 21 учасник, що призвело до підвищення початкової ціни в 10 разів, в результаті чого лот було продано за 9 мільйонів гривень. Таким чином, вартість одного гектара цієї землі склала 47 тисяч гривень.
"Головним досягненням першого місяця аукціонів "Земельного банку" стало надходження 34,7 мільйона гривень з ПДВ та укладення 19 угод з переможцями із шести областей. Таким чином, більше 1178,35 гектара земель стали легальними і були передані в довгострокове користування на 14 років аграріям, які прагнуть ефективно і дбайливо їх обробляти. Варто зазначити, що більшість учасників і переможців аукціонів складають місцеві фермерські господарства та невеликі аграрні компанії, які працюють в межах 50 кілометрів від земель, що були виставлені на продаж. Це підтверджує наш принцип забезпечення рівного доступу та справедливих умов для всіх учасників ринку", - зазначив генеральний директор ТОВ "Державний земельний банк" Ярослав Ярославський.
Компанія "Державний земельний банк" була змушена відмовити у підписанні протоколів з переможцями 12 аукціонів через невідповідність поданих документів вимогам чинного законодавства. Зокрема, шестеро учасників не змогли підтвердити законність походження своїх фінансових засобів, троє зіткнулися з проблемами, пов'язаними з невідповідністю електронного цифрового підпису, а ще двоє не надали документи, що містять інформацію про структуру власності юридичної особи. В результаті, у восьми з цих аукціонів право суборенди отримав учасник, що йде слідом за переможцем з найвищою ціновою пропозицією. Чотири аукціони були оголошені повторно.
Нагадуємо, що відповідно до закону, прийом документів після завершення торгів заборонено. Тому надзвичайно важливо перевірити, чи всі необхідні документи наявні до початку аукціону. Вимоги до списку документів можна знайти на сторінках аукціонів. Крім того, ТОВ "Державний земельний банк" підготував інформаційний матеріал для потенційних учасників аукціонів з суборенди державних сільськогосподарських земель, у якому міститься повний перелік документів, необхідних для участі в цих заходах.
На сьогоднішній день "Земельний банк" анонсував проведення 252 аукціонів у 13 регіонах України, на яких виставлено земельні ділянки загальною площею 21 044 гектари. Розміри земельних наділів коливаються від 2 до 3968,9 гектара, що надає можливість учасникам вибрати такі ділянки, які найбільш відповідають їхнім вимогам та бізнес-стратегіям.