Ексголові Конституційного суду Тупицькому скасували український паспорт.
Олександр Тупицький разом із родиною залишив Україну в березні 2022 року.
Колишньому голові Конституційного суду України Олександру Тупицькому, якого підозрюють в корупції та незаконному перетині кордону, анулювали український і закордонний паспорти. У зв'язку з цим Подільський районний суд Києва відклав судове засідання за обвинуваченням колишнього голови КСУ. Про це в п'ятницю, 18 квітня, повідомив "Судовий репортер".
62-річний Олександр Тупицький не зміг взяти участь у судовому засіданні у режимі відеозвʼязку через проблеми з генеруванням електронного цифрового підпису.
"Для входу в систему 'Електронний суд' необхідно мати електронний цифровий підпис. Під час спроби його створення у Тупицького виникли труднощі – система не змогла його розпізнати. Як з'ясувалося, в грудні 2024 року управління Державної міграційної служби Закарпатської області оголосило паспорти Тупицького – як внутрішній, так і закордонний – недійсними," – зазначається в публікації.
У міграційній службі офіційно не надали пояснень стосовно причин, чому паспорти колишнього голови Конституційного Суду визнані недійсними. Адвокати Тупицького повідомили, що мають намір подати позов до адміністративного суду з метою оскарження дій міграційної служби як неправомірних.
На засіданні, що відбулося 18 квітня, адвокат Тупицького, Максим Бахарєв, звернувся до суду з проханням дозволити його клієнту брати участь у процесі через відеозв'язок, використовуючи будь-яку іншу програму, яка не вимагала б цифрового підпису. Проте, відповідно до чинного законодавства, така можливість не передбачена, тому суддя відмовила у цьому клопотанні, а засідання перенесли на червень.
"[Прокурори] наполягали на тому, щоб суд повністю позбавив Тупицького можливості брати участь у судових засіданнях через відеозв'язок. Вони вважають, що Тупицький знову став причиною затримки у розгляді справи, адже мав змогу повернутися в Україну", - зазначає видання.
Адвокат заперечив цю можливість, пояснивши, що в Австрії розслідують кримінальну справу про отруєння Тупицького ртуттю восени 2024 року. Ексголова КСУ, за його словами, охороняється австрійською поліцією.
"Він має вагомі причини для занепокоєння щодо можливості приїзду до України та перебування тут, адже навіть в Австрії його знайшли і вчинили проти нього злочинні дії", - повідомив адвокат колишнього судді.
Журналісти-розслідувачі програми "Схеми" оприлюднили інформацію про те, що колишній голова Конституційного суду Олександр Тупицький у 2018 році став власником земельної ділянки у селищі Кореїз АР Крим, оформивши договір купівлі-продажу за російським законодавством. При цьому він не відобразив інформацію про землю у своїй декларації про майно та доходи.
Також Тупицького було затримано за спробу підкупу свідка в інтересах колишнього голови Вищого господарського суду України Юрія Татькова, з метою змусити його дати неправдиві свідчення у справі, що стосується незаконного захоплення майна Зуївського енергомеханічного заводу.
У період з 2018 по 2019 рік екс-голова Конституційного суду, за повідомленнями, не раз надавав слідчому Генеральної прокуратури недостовірну інформацію у цій справі. У зв'язку з цим Олександру Тупицькому було висунуто обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень згідно з частиною 2 статті 384 та статтею 386 Кримінального кодексу України.
У 2021 році президент Володимир Зеленський прийняв рішення усунути Тупицького від виконання його обов'язків і скасував указ колишнього президента Віктора Януковича, який призначав його на посаду судді Конституційного суду. Проте Тупицький вирішив оскаржити це рішення, а в березні 2022 року виїхав з України до Австрії, отримавши статус біженця. Він покинув країну через пункт пропуску "Косино" у Закарпатті. З травня 2022 року Тупицького оголосили в розшук.
У жовтні 2022 року прокуратура Відня видала постанову Інтерполу, що скасувала розшук Тупицького. А в травні 2023 року Земельний суд Відня, що займається кримінальними справами, відмовив у запиті на екстрадицію Тупицького до України.
У грудні 2024 року Печерський районний суд заочно арештував Тупицького за підозрою в незаконному перетині кордону. За версією слідства, до схеми, яка дозволила Тупицькому втекти, причетні співробітник Держприкордонної служби та заступник начальника одного з районних відділів поліції Закарпаття.