Перлини українських Карпат, які неможливо не відвідати
У карпатському краї є на що подивитись.
Українські Карпати – це не лише гори. Це заповідні території, цінні ліси і неповторна природа. А ви знаєте про усі найважливіші та наймальовничіші заповідники та ландшафтні парки рідних Карпат? Їх варто відвідати усі!
Пропонуємо вам першу частину підбірки 10 об’єктів природно-заповідного фонду «Перлини українських Карпат» від сайту carpathian.land, які варто відвідати 2015 року. Ці об’єкти розташовані у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях:
1. Галицький Національний природний парк
Окрім приємного перебування серед мальовничої природи і чистого повітря, тут можна заслухатися пташиним співом, поспостерігати за життям диких тварин. Знаходиться неподалік маленького провінційного містечка Галич – колись величної столиці могутнього королівства Галичини.
Галицький Національний природний парк було створено 2004 року в межах Галицького району Івано-Франківської області, аби зберегти унікальні ліси, водні та інші ресурси. Площа земель парку – 14 684,8 га, парк знаходиться на межі двох фізико-географічних країн: Українських Карпат (область Передкарпаття) та південно-західної частини Східно-Європейської рівнини (область Опілля Західноукраїнської провінції Лісостепової зони). Завдяки такому розташуванню тут розвинуті цікаві ландшафти, флора та фауна.
Що подивитись: Центр реабілітації диких тварин, який проводить реабілітацію тварин і птахів, що потрапили в біду, і не можуть самостійно вижити в природі без допомоги людини, музей «Природа землі Галицької», тут представлені діорами (обємні зображення) мальовничих природних місць парку, екосистеми, рослинний і тваринний світ, рідкісні та «червонокнижні» види, багато експонатів, серед яких і столітні; екзотаріум – тут можна побачити і почути чарівний спів птахів із різних країн світу: папуги (хвилясті, розовощокі нерозлучники, корелли, какаріки), фазани, зеброві амадіни, канарейки, японські перепели та ін.; еколого-пізнавальні стежки і туристичні маршрути.
2. Природний заповідник «Горгани»
Це природний еталон недоторканої діяльністю людини центральної частини Українських Карпат. Містить єдиний в Європі і світі масив пралісу сосни кедрової європейської. Івано-Франківська область.
Горгани – це масив Українських Карпат, що тягнеться в північно-західному напрямку від долини Прута до долини Мізунки. Найбільш характерними ознаками Горган є величезні розсипи кам’яних уламків на схилах гір – «греготів» або «ґорґанів» (звідки і назва) і непролазні хащі «жерепу» – криволісся сосни альпійської. Разом з атмосферою «дикості», віддаленістю від цивілізації і неймовірними краєвидами це все стає фантастичною приманкою для туриста.
В зв'язку із великою вразливістю рідкісних видів флори та фауни туристичні маршрути по території заповідника заборонені. Оглянути природоохоронні об'єкти заповідника можна тільки з науковою метою та з дозволу керівництва заповідника у супроводі відповідальних працівників. На території заповідника практикується тільки науковий туризм. 45 демонстраційних стаціонарів пралісів утворюють 14 науково-пізнавальних стежок. Відвідування території з туристичною метою заборонено.
Що подивитись: Екскурсійні маршрути на три науково-пізнавальні стежки для проведення екопросвітньої роботи: «Над Озером», «Поленський схил», висотно-типологічний профіль «Джурджі». Туристичний маршрут є лише на гору Синячку (1402 м), з якої за гарної погоди відкриваються мальовничих краєвиди. Ранньою весною тут можна зустріти рідкісні види: шафран Гейфелів, підсніжник білосніжний, білоцвіт весняний та інші. Влітку луки вкриваються барвистим килимом різнотрав’я із перстача золотистого, ахірофоруса одноквіткового, арніки гірської, дзвоників персиколистих, скорзонери рожевої, волошки карпатської. Ще тут є Бункер Грома, Манявський скит, Пнiвський замок, Музей ведмедя, церква Різдва Богородиці 1620 року, дерев’яна церква та дзвіниця.
3. Карпатський національний природний парк
Національний природний парк «Карпатський» – перший і один з найбільших в Україні природних парків, який успадкував свою назву від Карпатської гірської ландшафтної країни. Загальна площа парку – 50,3 тис. га. Це перший в Україні природний парк, який був створений у 1980 році в географічному центрі Гуцульщини – Чорногорі та Горганах. Івано-Франківська область.
Тут знаходяться археологічні пам'ятки, що мають вік 15 тис. років, і пам'ятки дерев'яного народного зодчества XVI-XIX ст. Є багато джерел з мінеральною водою двох типів: хлоридно-гідрокарбонатно-натрієвою та слабкомінералізованою гідрокарбонатно-натрієвою з підвищеним вмістом органічних речовин. З цими об'єктами тісно пов'язані рекреаційно-лікувальна та рекреаційно-туристична діяльність національного парку.
У парку створено 48 туристичних маршрутів, діє мережа стаціонарних рекреаційних пунктів, влаштовано екологічні та науково-пізнавальні маршрути, добре розвинена інфраструктура сільського зеленого туризму, діє низка закладів стаціонарної рекреації (санаторії, лікувально-оздоровчі комплекси, оздоровчі табори та ін.).
Що подивитись: Говерла, озера Несамовите, Марічейка та Криве, гірські та водні траси, музей Яремча, хата-музей, флора і фауна.
4. Карпатський біосферний заповідник
Якщо Ви любите природу, активний відпочинок і туризм, цікавитеся процесами, які відбуваються в навколишньому середовищі, то Карпатський біосферний заповідник саме для Вас. Основними туристичними принадами його є унікальні природні об’єкти, захоплюючі краєвиди та неповторна атмосфера краю. Створений у 1968 році, входить до мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Він охоплює всі природно-кліматичні пояси Карпат – від рівнини до альпійського поясу в межах висот 180-2061 метрів над рівнем моря і досить повно репрезентує ландшафтне та біогеографічне різноманіття українських Карпат.
На території Карпатського біосферного заповідника представлені недоторкані лісові та високогірні лучні екосистеми. В межах заповідника знаходиться гора Говерла (тут сходяться межі заповідника і Карпатського національного природного парку) та інші найвищі вершини Українських Карпат (Петрос, Бребенескул, Ребра, Гутин-Томнатик, Поп Іван Мармароський, Близниці, тощо), географічний Центр Європи, найбільші в Європі ділянки букових та буково-ялицево-смерекових пралісів, Долина нарцисів, найбільші карстові печери Українських Карпат. Тут зростають едельвейс та «червона рута», охороняються великі популяції карпатського бурого ведмедя, рисі, лісового кота, беркута та багатьох інших рідкісних і зникаючих видів.
Що подивитися: карстовий міст, печера Молочний камінь, заповітне урочище Кузій, долина нарцисів, Географічний центр Європи, гора Терентин, форелеве господарство, Угольсько-Широколужанський масив КБЗ, водоспад «Труфанець», Музей екології гір, Струківська церква.
5. Національний природний парк «Зачарований край»
Він ще зовсім молодий, створений у 2009 році на території Іршавського району Закарпатської області загальною площею 6101 га Мета – збереження, відтворення та ефективного використання типових та унікальних природних комплексів Східних Карпат, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.
Тут розташована більша частина водозбірної території однієї з приток найбільшої річки Закарпаття Тиси – р. Боржава, збереглися букові праліси, сформувалися унікальні скельні ландшафти… Перший раз потрапивши в «Зачарований Край» ви будете приголомшені фантастичними творіннями природи. Величезні скелі найхимерніших обрисів розкидані по урочищу.
Що подивитися: «Чорне багно», що є найглибшим торфовим болотом українських Карпат (глибина майже 7м, займає площу 15 гектарів. «Зачарована долина» – геологічний заказник місцевого значення. Площею 150 гектарів, який відзначається своєрідними рідкісними формами скельного рельєфу.
На схилах гори Бужора відновилось болото і появились бобри
Тут у результаті водно-повітряної ерозії виникли оригінальні кам’яні утвори висотою до 100 м. Окремі з них мають назви Стрімчак, Кам’яна Смерека, Кам’яний Верблюд, Руїни Замку, Тронний камінь. Букові праліси, скельні витвори, водні артерії плато у верхів’ях найвищої вершини Вигорлат-Гутинського вулканічного хребта гори Бужора – 1085 метрів над рівнем моря.
Далі буде...