Дощ, сніг, хуртовини — грудень обіцяє контрасти
А листопад на Закарпатті відзначився температурним рекордом у 23 градусів тепла.
Листопад цього року виявився теплішим за норму на 2 – 5°. Черговий температурний рекорд зафіксували на метеостанції у Великому Березному в першій декаді – 23° тепла. Це найвищий показник останнього місяця осені за період спостережень від 1945-го до 2013-го. А от опадів нашому краю дісталося дуже мало: всього 7 – 26% від норми.
Про це нашому виданню розповіла заступник начальника Закарпатського обласного центру з гідрометеорології Василина Блох. За її словами, така пого¬да дозволила озимим посівам на¬копи¬чити поживні речовини перед зимівлею, хоча підвищений температурний фон першої десятиденки листопада не сприяв нормальному загартуванню рослин. Середньодобова температура повітря впала нижче +5°С тільки 21-го, а відтак активний ріст та розвиток озимих культур в низинно-передгірних районах області припинився на тиждень пізніше, ніж зазвичай. А вже з 25 листопада майже по всій території краю стовпчики термометрів фіксували зимові показники. За даними агропромислового комплексу, на кінець вегетації 87% озимих ввійшли в зиму в фазі кущіння, 13% – у фазі 3-го листа, і якщо буде хороший сніговий покрив без екстремальних морозів – наступного року можна сподіватися на хороший урожай.
Що стосується грудня загалом, то Василина Іванівна каже: «Він у нашій області завжди примхливий: спостерігаються і сильні морози, і глибокі відлиги, і різкі зміни холодної погоди на теплу. Хоча зазвичай частіше відмічаються плюсові температури, ніж мінусові. У найтеплішому грудні стовпчик термометра може піднятися до +16о, а в найхолоднішому – опуститися до 28о морозу, що й зафіксовано в 1961-му в смт Міжгір’я. На стійкий сніговий покрив на рівнинах області цього місяця розраховувати не варто, а в гірських районах він установлюється, в основному, з другої декади, та й то при сніжних зимах. При цьому максимальна висота білої ковдри становить 20 – 40 см, на високогір’ї – 60 – 70 см». Серед негативних явищ грудня Василина Блох відмічає досить часте формування паводків – через сильні дощі та танення снігу в горах при різких потепліннях. Востаннє високий паводок такого походження спостерігався в 2010-му. Ну і, звичайно, перший місяць зими не обходиться без небезпечних для ситуації на автошляхах снігопадів, ожеледиці, хуртовин та туманів. Останні більш характерні для низинних районів краю при антициклональному типі погоди.
Ну а конкретно на цьогорічний грудень Василина Іванівна прогнозує: «Перша половина очікується з дуже мінливим температурним режимом: холод змінюватиметься теплом і навпаки. Час від часу випадатиме сніг із перервами до 1 – 3-х діб, у низинах він буде мокрим, у окремі дні переходитиме в дощ. В горах очікуються хуртовини, тумани».
Нагадаємо, що з 21-го на 22 грудня матимемо найдовшу ніч. А для тих, хто хоче заглянути в синоптичне майбутнє народними методами, цікавими будуть такі прикмети: яка погода 1 грудня – така й зима. Або ж якщо 4 грудня ясно й морозно, то так буде й на всі новорічно-різдвяні свята, і навпаки: якщо тепло – чекайте теплих празників.
"Закарпатська правда"