В Ужгороді знову назріває земельний скандал?
Ділянку в центрі столиці Закарпаття можна отримати за 2,5 тисячі доларів...
В Ужгороді поменшало вільної землі – на останній сесії міської ради депутати роздали в приватні руки близько 150 ділянок. І що найцікавіше, громадськість досі лише здогадується, яким чином у неї забрали (чи інакше трактувати?) ці клаптики. Засідання земельної комісії викликають чимало запитань, а сесії – тим більше. Дійшло до того, що члени Громадської ради почали вимагати …відставки Віктора Щадея! У чому ж суть земельного скандалу?
«Ми з хлопцями вирішили…»
Здавалося б, виділили землю – в чому проблема? А в тому, що цей процес відбувався непрозоро. Й зі скандалами. Що там не все просто – стало відомо після засідання комісії з питань майнової політики, власності та приватизації, через руки якої проходить кожен клаптик ужгородської землі. Громадськість та журналісти зазвичай ігнорують такі засідання. Проте цього разу публічності уникнути не вдалося. Один із членів майнової комісії депутат Іван Волошин оприлюднив у соціальній мережі відео, на якому добре видно, як члени комісії вирішують питання. Зокрема депутат Василь Гнатків на початку засідання запропонував зняти з розгляду майже 81 ділянку зі 141-ї, і це при тому що по всіх документи були підготовлені однаково. На запитання «чому?» він відповів досить оригінально: «Бо ми так із хлопцями посиділи й вирішили». Причому хто ці хлопці й чому вони вирішують усе не під час засідання земельної комісії – на прохання депутата Волошина Гнатків не пояснив. І, незважаючи на спротив інших членів комісії, ці зауваження запропонували внести в порядок денний сесії міської ради.
А на сесії справи пішли ще краще. Всі земельні питання з урахованими вище зауваженнями внесли в порядок денний. І депутати за них проголосували. Щоправда, багатьох так само обурював факт великої кількості відмов. Цікаво, що в порядку денному, який роздали депутатам перед сесією, мотивації відмови не вказали. В.о. мера Віктор Щадей пояснив це дуже просто: мовляв, хто просив земельні ділянки за часів правління Віктора Погорелова, тому й відмовили. На його думку, таким чином іде борютьба з земельними махінаціями. Ось і все. Чи не означає це, що бажаючим отримати земельний клаптик слід «по-новому» домовлятися вже з Щадеєм і Ко – ще питання…
А ось тим, хто просив землю за каденції В. Щадея, – дозволи дали. Нагадаємо, що при владі молодий очільник ледве три місяці. Тобто, пріоритет надали не тим, хто чекає в черзі роками, а хто просить всього кілька місяців. І це ще півбіди. Виявляється, що «навиділяла» нова міська влада землі без аукціону й ті, які підпадають під мораторій. У свою чергу Віктор Щадей повідомив: депутати змушені були це зробити, бо рішення часто стосуються землі, на якій уже звели чи то житло, чи то бізнес – ще в 90-ті роки…
Таємниця за сімома замками...
Сесія минула, а ось кому дісталася обіцяна земля – залишалося невідомим протягом двох тижнів. Мерія, яка завжди обіцяє бути максимально прозорою та публічною, два тижні приховувала прізвища нових власників та те, які власне ділянки приватизували. І тільки в середині червня рішення оприлюднили на офіційному сайті міської ради. Таким чином ужгородська влада віддала землю під забудову на вулицях Фединця, Підгірній, Докучаєва, Митрака, Кошицькій, Перемоги, Заньковецької. Зазначена на офіційному сайті й сума, за яку ці землі приватизували. Так, мерія подарувала клаптики землі за суму від 25 до 140 тисяч гривень. За нинішнього курсу «зеленого» виходить, що в центрі міста земля коштує всього 2–3 тис. доларів… Загалом міська влада на приватизації цих ділянок заробила від сили 372 тисячі грн або ледве 37 тисяч доларів. Для порівняння – це ціна поганенької двокімнатної квартири на вторинному ринку в Ужгороді. І це земля в центрі міста, віддана під магазини…
Попри те, що міська влада запевняє: насправді все було законно, окремі депутати збираються звертатися в прокуратуру. Зокрема вищезгаданий Іван Волошин, який стверджує, що будучи секретарем майнової комісії, він не ставив підпис під приватизацією землі. Окрім того, це збирається зробити й Громадська рада – орган, який створили при міській раді за ініціативи самого В. Щадея. Варто відзначити, що в цей орган входять 100 ужгородців, яких делегувала ще більша кількість мешканців міста. Що цікаво, в цій раді під час останнього засідання закликали навіть голосувати за відставку Віктора Щадея. Отже, «земельну» політику в.о. мера не підтримують навіть його вчорашні прибічники.
Тепер слово за правоохоронними органами. Остання сесія міської ради стане випробовуванням для всіх: мерії, прокуратури та громадськості. Якщо всі вирішили жити «по-новому», то для чого продовжувати керуватися «не новими» методами?
Дмитро ГОНЧАР, "Закарпатська правда"