У скільки обійдеться «розумна голова» для закарпатського абітурієнта?
"Закарпатська правда" вирішила спробувати проаналізувати, в скільки обійдеться нині «розумна голова» для закарпатського абітурієнта та чи є особливі відмінності в цьогорічній вступній кампанії.
Почім освіта? Тотальну кількість випускників середніх шкіл, які саме складають тести (ЗНО), нині цікавить тільки одне – як би найбільший бал отримати? Після цього виникне абсолютно інше питання: куди вступити? Певна річ, багато хто вже визначився з вибором, але навіть після остаточного вирішення все ж таки виникне проблема вартості навчання. Не виключено, що бажання не співпадатимуть із можливостями. Особливо з огляду на економічну ситуацію в країні, кризу на Сході та втрату Криму.
«Закарпатка» вирішила спробувати проаналізувати, в скільки обійдеться нині «розумна голова» для закарпатського абітурієнта та чи є особливі відмінності в цьогорічній вступній кампанії.
Перенесені дати і строки
Певна річ, ми вирішили почати з найбільшого й найпотужнішого університету Закарпатської області – Ужгородського національного. Як розповів відповідальний секретар приймальної комісії УжНУ Петро Горват, цьогорічні правила прийому до вишу не особливо змінилися порівняно з торішніми. Найважливіша новація в тім, що вступна кампанія почнеться не 1 липня, як досі, а 11-го, та й триватиме на два тижні менше. Згідно з сайтом УжНУ, остаточним терміном закінчення прийому заяв та документів від осіб, які мають проходити творчий конкурс, а також закінчення прийому заяв та документів від осіб, які мають проходити співбесіду або складати вступні екзамени, визначено 24 липня (мова йде про бакалаврів. – Авт.). О 12-й годині 1 серпня закінчується прийом заяв та документів від осіб, які не складають вступних екзаменів і не проходять творчі конкурси. 21 липня – 1 серпня – це строки проведення творчих конкурсів, а вступних іспитів та співбесід – із 25 липня по 1 серпня. Для заочників, спеціалістів та магістрів терміни прийому заявок подовжені або до 28, або до 30 липня – вся детальна інформація також є на сайті вишу.
11 серпня стануть відомі всі, хто вступив на держзамовлення, до 18 серпня – всі, хто вчитиметься на платній основі. Загалом результати по всіх напрямках і спеціальностях та освітньо-кваліфікаційних рівнях мають оприлюднити не пізніше 19 серпня.
Пільговики матимуть ті ж привілеї, що й дотепер, єдине, що зі слів Петра Петровича, досі ще не визначене на законодавчому рівні, – це особливості прийому до вузу вихідців зі Сходу чи АР Крим. «Ми чекаємо на відповідні роз’яснення від Міносвіти. Сподіваюся, до початку вступної кампанії вони будуть», – уточнив П. Горват.
До речі, за офіційними даними, близько 20% учнів із Донецької та Луганської областей зареєструвалися для проходження ЗНО в інших регіонах України. Про це повідомив директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук.
Кількість держзамовлення по місцях поки не відома
А ось із приводу кількості безкоштовних місць, чи то б пак держзамовлення – ситуація поки що лише в процесі остаточного визначення. Річ у тім, що тільки 11 червня 2014 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про державне замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів для державних потреб у 2014 році». Згідно з цією постановою, Уряд затвердив обсяги держзамовлення на прийом та випуск фахівців із вищою освітою та перелік державних замовників. У тому числі для Міністерства освіти і науки затверджено обсяг держзамовлення на прийом: молодших спеціалістів – 59,4 тис. осіб, бакалаврів – 98,7 тис. осіб; спеціалістів та магістрів – 55,5 тис. та 33 тис. осіб відповідно. «Після прийняття постанови засідатиме спеціальна комісія, яка розподілятиме місця державного замовлення серед вищих навчальних закладів, – уточнив П. Горват. – Є попередня інформація, що й надалі на державному рівні прийнято рішення підтримувати класичні вузи та спеціалізовані. Отже, є сподівання, що й обсяг держзамовлення залишатиметься бодай на тому ж рівні, що торік. Але остаточно щось буде відомо трішки пізніше».
Cкільки коштує навчання?
З приводу вартості навчання, то тут ситуація складна. Офіційно особливо ніхто нічого не повідомляє, але за деякими крихтами інформації вдалося зробити порівняння і висновки: підвищення вартості навчання відбулося.
Отож, по чім освіта? Приміром, у Київському нацуніверситеті ім. Шевченка за диплом бакалавра треба буде викласти від 15 тисяч гривень щороку 4 роки поспіль. Кіно- й телемистецтво, іноземні мови, журналістика – наймодніші, тому й вартуватимуть 25 тисяч. Ще на п’ять тисяч дорожчими є такі спеціальності, як «Міжнародне право», «Міжнародні відносини», «Міжнародний бізнес» та «Правознавство». У гуманітарних науках (філософія, історія, українська мова та література) диплом магістра обійдеться в 17 тисяч, журналіста та знавця іноземних мов – у 25 тис. грн за 2 роки навчання.
Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» тримається приблизно на тих же позиціях, що й шевченківський університет: гуманітарні науки обійдуться в 15 тисяч із гаком за рік навчання, а ось право та економічні спеціальності тут порівняно дешевші (в межах тих же сум – 15400). На такому ж рівні комп’ютерна та програмна інженерія, соціальна робота; фізмат, машинобудування, приладобудування обійдеться в 8600. Києво-Могилянка тримає ціни приблизно на такому ж рівні, що й два попередні вузи, десь поступаючись (приміром, правознавство тут обійдеться в 28 тис. за рік), десь ні (соціальна робота потягне всі 18 тис. грн).
Щодо Закарпаття, то тут ціни приблизно тримаються на тому ж рівні, що й торік, якщо є підвищення, то незначне. Приміром, в УжНУ журналістика торік коштувала 4200, тепер обійдеться в 4700. Філологія коливається в межах 4500 – 9500 за рік (найдорожче вивчати англійську); міжнародні відносини вартують 9 тисяч, фізико-математичні науки, машинобудування, електроніка, інформаційна безпека – 6300, правознавство – 12500.
Мукачівський держуніверситет дасть диплом бакалавра і педагогічну освіту (дошкільна, початкова тощо) за 7700 за рік, практичним психологом можна стати за 7300, трішки дорожче обійдуться економічні спеціальності, найдешевше – «Машинобудування та матеріалообробка» (6900).
На цьому редакція не завершує огляд. У наступних номерах продовжимо тему вищої освіти, якщо буде таке бажання в читачів та самих вишів. Чекаємо на зворотній зв’язок – питайте та пропонуйте дотичні теми!
Галина СОЛОДКА, "Закарпатська правда"