Ціна утримання донецьких бойовиків — три мільйони доларів у день
Війна на Сході триває. У той час, коли гинуть мирні люди, хтось заробляє на цьому чималі гроші. Журналіст Євгенія Підгайна у журналі «Forbes» написала про розцінки, які діють на Сході. Суми вражають!
За приблизною оцінкою директора програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексія Мельника, кордон перетнули близько 5000 іноземних «туристів». Серед них - кадировці, козаки, найманці, співробітники кримських «Альфи» і «Беркута». До їх числа потрібно додати місцевих сепаратистів.
«Їхній склад дуже неоднорідний. Суміжна з Росією територія напхана громадськими організаціями, які роками спонсорувалися російською стороною, - вважає ідеолог проекту Razvedka.in.ua Дмитро Золотухін. - Також потрібно враховувати напівкримінальні організації (охоронні структури) під керівництвом місцевих «авторитетів». Вони можуть брати участь у конфлікті як добровільно, так і за наказом власника таких охоронних фірм».
За даними радника міністра МВС України Антона Геращенка, минулого тижня на Сході вже діяло «до 10 000 терористів». Цього тижня в інтерв'ю «Forbes» глава Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін оцінив кількість бойовиків у 15 000-20000.
На думку радника міністра внутрішніх справ Станіслава Речинського, їм дають близько 300 доларів у день. Однак оплата «праці» кадировця та місцевого гопника-ополченця істотно різниться. Також, безумовно, відрізняються ставки рядових бійців і їхніх керівників.
Екс-голова служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж вважає, що Ігор Гіркин (позивний «Стрєлок») отримує від декількох десятків тисяч доларів на місяць. «Думаю, корупція в рядах бойовиків теж є. Напевно, не всі гроші доходять до рядових», - вважає Мельник.
Якщо припустити, що в середньому ополченцям «нараховується» близько 200 доларів, то утримання нинішніх 15 000 бойовиків обходиться у три мільйони доларів на день. За орієнтовними підрахунками, з початку квітня, враховуючи постійно зростаючу кількість ополченців, їм було виплачено мінімум 45 мільйонів доларів. До цієї суми потрібно додати преміальні за викрадення, вбивства, збиті вертольоти та іншу «благу активність в ім'я ідеї».
На думку експерта, який побажав залишитися не названим, найманці беруться до «роботи» тільки після одержання авансу. Побоювання небезпідставні. «Всі учасники бойових дій на боці сепаратистів поза правовим полем», - каже Мельник. З ними можуть зробити що завгодно, зокрема і свої ж «прибрати». Тут доречно згадати, що багато хто з місцевих ополченців, на відміну від їхніх російських «колег», часто йдуть у бій без бронежилетів. Після цього відео «по-звірячому розстріляних мирних протестувальників» широко транслюється на російських каналах.
Окрема стаття витрат - оплата так званих мітингувальників. На думку координатора групи «Інформаційний опір» Дмитра Тимчука, деякі місцеві жителі, що залишилися без роботи, не гребують цим способом заробітку. Розцінки різні: від 400 грн за блокування військ до 1000 грн за участь у «живому щиті».
За дуже приблизними оцінками, за час конфлікту на сході країни було залучено не менше 10 000 осіб. Безкоштовно, за ідею, виходили на мітинги максимум 20% з них. Якщо взяти до уваги мінімально пропоновані суми - «праця» мітингувальників коштувала близько 300 тисяч доларів.
Підготувала Руслана ТАТАРИН