У червні варто очікувати на локальні зливи
А прохолодний початок місяця дуже скоро зміниться жаркою погодою.
Літня погода цьогоріч почалася ще з третьої декади квітня, на 3 тижні раніше нормативних строків. Уже 5-6 травня можна було спробувати перші спілі полуниці, суниці та ранню черешню, а цього тижня зацвіли навіть липи! Ну, принаймні в Ужгороді. Хоч бери та міняй назви місяців через їхню невідповідність! А що ж на нас чекає в червні, який відкриває календарне літо?
«Червень найчастіше характеризується нестійкою погодою зі зливовими дощами, грозами, шквалистими вітрами та градом. Відбувається часта зміна теплих повітряних мас на прохолодні та холодні й навпаки. Зазвичай опадів буває більше, ніж у травні, іноді можуть випасти 2-3 місячні норми. Причому зливи часто локальні, тобто йдуть смугами: половина села або міста суха, а решта – «плаває» чи постраждала від градобою, – пояснює заступник начальника Закарпатського обласного центру з гідрометео¬рології Василина Блох. – Стосовно конкретно цьогорічного червня, то слід очікувати якраз локальних злив із найбільшою повторюваністю в гірських районах. Загалом кількість опадів буде в межах норми, але з досить великою інтенсивністю грозових явищ. А тому нагадую: якщо грім-блискавка застали вас у полі, в лісі чи на городі, не ховайтеся під одиночними деревами або деревами твердих порід – буком, дубом, у крайньому разі укриттям може послугувати хіба ліщина, липа. Не залишайтеся на підвищеннях, спустіться в улоговину – тільки не бігом! Металеві знаряддя праці під час грози залишайте подалі від себе, мобільні телефони повністю виключіть і помістіть у сухій сумці, а не в кишенях власного одягу. І всі ці прості правила обов’язково розкажіть дітям!»
Василина Іванівна прогнозує, що прохолодна погода, яка установиться на початку місяця, поступово змінюватиметься на теплу, й до кінця першої декади стане навіть спекотно – вдень до 27 – 32° тепла. В середині другої декади похолоднішає на 3 – 5°. Вночі температура буде в межах 8 – 13° тепла, в найпрохолоднішу пору – 5 – 10° вище нуля. «До речі, на червень припадає найдовший день року: 22-го його тривалість становитиме 16 год. 27 хв.», – нагадує метеоролог.
Звісно, «Закарпатка» не могла не поцікавитися перспективами майбутнього врожаю в краї, особливо з огляду на сильний буревій, який зі зливами та градом 15 травня пройшовся областю. Василина Блох каже, що ці явища зачепили, в основному, Ужгородський, Перечинський, Великоберезнянський, Воловецький та частково Хустський райони. Того дня сніголавинна станція Плай зареєструвала навіть пориви вітру до 34 м/с, що класифікується як ураган. На щастя, нашому сільському господарству значної шкоди це не завдало, найбільше постраждали енергомережа, зв’язок та ліси. Наразі ж озимі, ранні ярі та плодові культури й надалі розвиваються з випередженням середніх строків на 3 тижні, незважаючи на прохолодну другу декаду травня та заморозки в його першій декаді. Помірна температура й дощі, які в останній місяць весни випадали в достатній, а подекуди й надмірній (Ужгородський, Великоберезнянський та Воловецький райони) кількості, створили задовільні умови для розвитку сільгоспкультур. Дощі позитивно вплинули й на початкові фази розвитку пізніх культур, але в той же час волога погода посприяла активному поширенню шкідників та грибкових хвороб.
Мирослава Галас, "Закарпатська правда"