Від Словаччини до власного «Артека»!

foto

Куди віддати закарпатських дітей на канікулах?

Навчальний рік завершився, і для батьків тепер основний головний біль – куди подіти дітей. Для закарпатців, звісно, ця проблема не така відчутна: переважно сільська місцевість таки дається взнаки, тож багато хто з школярів просто поїде в село до бабусі. Не найгірший варіант. Біда для містян, котрі ближче до природи малюків не можуть відправити, Криму та його оздоровниць немає, з іншими таборами теж не все так просто – або умови жахливі, або кількість місць обмежена. Тож куди подіти дітей, аби і здорово, і цікаво, – спробувала дізнатися «Закарпатка».

47 мільйонів на дитячу радість

Таких оздоровчих кампаній, як були останні три роки поспіль, цьогоріч годі сподіватися. Так, слід визнати, основна причина цього – вкрай складна ситуація в державі. Попри це, все ж зроблено чимало: в області до літнього відпочинку дітей готові 173 заклади (в 2010 році працювали 557 таборів, в 2011-му – 569). Як розповів «Закарпатці» начальник обласного управління у справах молоді та спорту Закарпатської ОДА Віталій Ерфан, мова йде про 21 позаміський заклад, 3 санаторії, 131 стаціонарний табір, де діти можуть залишатися лише до вечора, та 11 наметових містечок. Усі ці вищезгадані оздоровчі заклади вже готові прийняти понад 38 тисяч дітей, які відпочиватимуть по 21 день за заїзд. Так, це мало, особливо порівняно з потребою (в попередні роки відпочивали за літо вдвічі більше школярів), але й це досягнення. Зараз акцент робиться на найуразливіших верствах: цьогоріч керівництво краю планує оздоровити рекордну кількість дітей-пільговиків –  23 тисячі хлопців та дівчат. Про їхній відпочинок подбав Фонд соцстраху. До речі, про гроші. Цього року обласна влада разом із меценатами виділила на дитячий відпочинок практично 47 млн. грн. Це на 10 мільйонів більше, ніж торік (але треба врахувати, що зараз і вартість відпочинку суттєво зросла через коливання курсу гривні та зростання в ціні товарів і послуг, тож і грошей знадобилося більше. – Авт.).

За словами В. Ерфана, в 2014-му обласна влада прискіпливо поставилася до дитячого відпочинку. «Ми зробили ставку не на кількість закладів, що здатні прийняти дітей, а на якість послуг, які вони можуть запропонувати», – розповів очільник управління у справах молоді та спорту. Так, кожен санаторій чи табір повинен мати відповідний сертифікат на проживання:   скажімо, на кожну дитину має бути 4,5 квадратних метра житлової площі. Також має бути харчоблок із усіма дозволами, що зможе годувати відпочиваючих не менше, ніж 5 разів на день. «Уважно стежимо за підбором кадрів, – розповів В. Ерфан. – Кожен заклад спеціально набирає соціальних працівників та психологів із вищих навчальних закладів для роботи». Відповідно, ціна на відпочинок – не з дешевих. Якщо батьки не мають пільг, а вони таки бажають віддати на 21 день свою дитину в табір, то їм слід розщедритися на суму від 3-х до 3,7 тис. грн. Зокрема день в одному таборі обійдеться від 150 до 180 гривень. 

У нас – як за кордоном

Що стосується лікувальних дитячих таборів, то одним із найпопулярніших та найкраще підготованих на сьогодні є санаторій «Малятко», що в Оноківцях на Ужгородщині. Там оздоровлюють дітей, котрі часто зустрічаються з бронхо-легеневими недугами. Причому роблять це цікавими методами: кліматотерапією (прогулянками на свіжому повітрі), дієтотерапією (окремо підібраним харчуванням), казко-, ігро- та музичною терапіями. А віднедавна ще й запровадили іпотрапію: методика вже дає результати.

Великим попитом користуються дитячий оздоровчий комплекс «Мрія» та «Водограй», що на Мукачівщині, табори на Іршавщині, Свалявщині, Перечинщині. Також дітлахів можна віддати в спеціалізовані табори. Наприклад, для дітей, які займаються музикою, є такий у Чинадієві; а тим, хто хоче навчитися азам професійного туризму, – табір в Осої. Між іншим, цього року вперше прийматиме на відпочинок краян санаторій «Мінерал», який нещодавно відкрили в Нижній Апші на Тячівщині. Там діти можуть поплавати, погуляти в горах та полікуватися в соляних шахтах. Щоправда, така кількість закарпатських закладів здатна охопити лише 40% усіх дітей. Тому деяким батькам доводиться шукати інші варіанти. Наприклад, за кордоном.

Як розповіла «Закарпатці» директор туроператора «Alltoursukraine» Наталія Холявицька, популярна серед краян сусідня Словаччина. «Цього сезону багатьох дітей відправили в табір «Союз» або на Ширавське озеро, – розповіла вона. – Там є хороші геотермальні джерела. Плюс завжди організовують екскурсії в європейські міста. Загалом такий відпочинок обійдеться від 300 євро за 7 днів».

До 2015-го – власний «Артек»?

А в майбутньому в обласної влади на дитячий відпочинок справді наполеонівські плани. Вже два місяці ширяться чутки, що «Артек» з окупованого Криму переїде на Закарпаття. Певна річ, частково. Зрештою, українським дітям, які щоліта відпочивали на найпопулярнішому курорті країни та колишнього Союзу, він потрібен. І Західна Україна для цього, як виявилося, краще підходить, ніж та ж таки Одещина.  Інформацію підтвердила обласна влада. Як розповів В. Ерфан, із цією пропозицією до них звернулися з Мінмолодьспорту: «Ми провели нараду, потім відвідали наші заклади, які могли б частково замінити «Артек». Зібрали інформацію та подали її в Мінсоцполітики. Чекаємо на відповідь». 

Щоправда, як уточнив завідувач кафедри туризму УжНУ Федір Шандор, «Артек» не весь опиниться на Закарпатті. «Наразі можливе лише перебирання частини потенціалу цього дитячого табору, адже «Артек» – це корпус на 800 ліжко-місць та 13 змін на рік», – розповів він.  За його словами, наразі розглядають питання створення відповідної зони на Ужгородщині. Відомо, що дітей, які раніше придбали путівки в «Артек» на цей сезон, уже приймає Івано-Франківщина. І все ж у майбутньому йде мова про будівництво нового об’єкта на теренах нашого краю.  Якщо, звісно, знайдуть кошти.

Що цікаво, до Закарпаття на відпочинок уже їдуть діти  зі Сходу та Криму, де стало небезпечно жити. І, цілком можливо, їм тут сподобається відпочивати навіть більше, ніж на Чорному морі…

Петро МИНАЙ, "Закарпатська правда"


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.