Працівники Держархіву та начальники архівних відділів райдержадміністрацій, міських рад за підтримки місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування провели значну роботу щодо створення й забезпечення діяльності трудових архівів в області. Зокрема, вирішуються питання щодо розширення мережі трудових архівів, забезпечення їх відповідними приміщеннями, оргтехнікою, кадрами та матеріально-технічною базою за кошти місцевого бюджету.
Щороку зростає кількість трудових архівів в області. Якщо на кінець 2010-го діяло 22 трудових архіви, 2012-го — 26, то станом на квітень цього року їх в області є вже 33, ще 4 трудові архіви перебувають у процесі організації діяльності.
При міських радах створено 2 трудові архіви (Свалявська та Ужгородська), при районних радах 4 (Міжгірська, Тячівська, Рахівська та Ужгородська), при селищних радах 4 (Воловецька, Вишківська, Великобичківська та Великоберезнянська). Також діють 23 трудові архіви при сільських радах. Кращими в області з них є такі комунальні установи: Рахівський, Міжгірський, Ужгородський районні трудові архіви і трудовий архів Керецьківської сільської ради Свалявського району. Іхній передовий досвід узагальнюється і впроваджується в практику діяльності в інших районах і містах.
Пошук оптимальних моделей функціонування трудових архівів в області продовжується. Наприклад, у 2013 році відбулися реорганізаційні зміни в Ужгородському районі, 5 трудових архівів при сільських радах було ліквідовано з метою підвищення ефективності зберігання документів та натомість створено комунальний заклад — Ужгородський районний трудовий архів Ужгородської райради зі статусом юридичної особи. Більшість документів ліквідованих колгоспів та інших підприємств, установ і організацій району зберігаються централізовано тут.
В організації трудових архівів області треба відзначити організаційно-методичну та результативну роботу начальників архівних відділів Великоберезнянської районної державної адміністрації – Любові Кохан та Свалявської РДА – Наталії Дзямко. Завдяки їхній наполегливій праці при сільських радах цих районів відповідно створено 9 та 7 трудових архівів із статусом юридичної особи.
Цього року проведено значну організаційну роботу щодо утворення трудових архівів у Воловецькому районі, зокрема вони вже діють при Біласовицькій, Ростоцькій, Верб’язькій сільських та при Воловецькій селищній радах. Є позитивні приклади в цій справі у Виноградівському та Іршавському районах.
За зверненнями громадян трудові архіви надають довідки соціально-правового характеру, що підтверджують трудовий стаж, розмір заробітної плати, шкідливі умови праці, травматизм на виробництві тощо для нарахування та перерахування пенсій. Тільки упродовж 2013 року виконано більше чотирьох тисяч запитів.
Однак не вирішується питання про виділення приміщення для трудового архіву Ужгородської міської ради, хоча відповідне рішення виконкому міськради є і приміщенням трудовий архів планувалося забезпечити ще у 2007 році. Тому в обласному центрі гостро постала проблема збереження документів з особового складу ліквідованих установ, організацій, підприємств різних форм власності, які вкрай необхідні для забезпечення соціального захисту ужгородців.
На сьогодні питання створення мережі трудових архівів є надзвичайно актуальним тому, що в області близько 9 тисяч ліквідованих підприємств, організацій, а також щороку проходить ліквідація та реорганізація виконавчих органів влади й державних установ. У зв’язку з цим постає питання впорядкування та збереження документів, у тому числі з кадрових питань (особового складу), регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності та інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов’язкових платежів), нарахуванням і виплатою заробітної плати працівникам.
Протягом 2013 року державними архівними установами області, разом з трудовими архівами, виконано більше 16 тисяч запитів соціально-правового характеру на звернення громадян. Це ще раз засвідчує необхідність активізації роботи зі створення трудових архівів в краї.
Верховною Радою України 5 липня 2012 року прийнято Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про Національний архівний фонд та архівні установи”, яким зобов’язано сільські, селищні, міські ради у шестимісячний строк забезпечити функціонування трудових архівів. На жаль, не всюди поставилися до цього відповідально.
Михайло МАРКАНИЧ,
заступник директора Державного архіву Закарпатської області.