Що ви знаєте про «Лінію Арпада» в Карпатах?
Лінія Арпада була створена угорськими військами в 1943–1944 роках з метою захисту від Червоної армії. Загальна довжина всіх укріплень простягається на сотні кілометрів.
Лінія Арпада в районі селища Ясіня – один із відомих пам’ятних об’єктів, що залишилися з часів Другої світової війни. Його відвідують усі гості краю. Прогулюючись мальовничими гірськими схилами, тут можна побачити свідчення однієї з найтрагічніших подій світової історії.
Лінія Арпада була створена угорськими військами в 1943–1944 роках з метою захисту від Червоної армії. Загальна довжина всіх укріплень простягається на сотні кілометрів.
У районі Ясіня знаходилися найбільш укріплені ділянки. Група об’єктів Лінії Арпада в селищі розташована на площі в кілька десятків кілометрів. На схилах гір тут і там можна побачити залишки протитанкових ровів і надовб – кам’яних перешкод, доти – довготривалі вогневі точки, одномісні міні-доти, невеликі бункери та притулки, окопи, фрагменти огорож і стовпів для колючого дроту та багато іншого. Всього в околицях Ясіня понад 50 скельних дотів і безліч інших об’єктів.
Дивлячись на чудові природні панорами, важко уявити, що колись тут панували не тиша і спокій, як зараз, а відбувалися битви, велися бої не на життя, а на смерть. Незважаючи на надійні укріплення, угорським військам не вдалося відстояти позиції: радянські збройні сили, застосувавши «суворовський маневр», обійшли укріплену лінію через Свидовецький хребет, унаслідок чого втратили більшу частину свого складу й відступили.
Відтоді минуло багато років, але залишилися на землі пам’ятники, що, немов незагойні рани, нагадують про трагічні події. Мешканці, які проживають поблизу, не дають занепасти залишкам дзотів та дотів, що можуть привабити туристів теплої пори року. Напередодні травневих свят краяни згуртовано почистили від сміття «згадки про війну».