Життєва необхідність або відвертий вандалізм?
Ще раз про перепоховання воїнів-визволителів у закарпатському Мукачеві.
У суботу, 26 жовтня, мукачівські ветерани святкували День визволення міста від німецько-фашистських загарбників. Фактично, після переможної ходи радянських військ Закарпаттям від фашистської чуми була визволена вся Україна. Однак свято в Мукачеві виявилося затьмареним, адже окрім ушанування пам’яті загиблих і традиційного покладання вінків та квітів біля Обеліску Слави цього дня відбувся мітинг проти перенесення праху похованих у центрі міста воїнів, які загинули під час Другої світової війни.
Слід нагадати, що розмови про можливе перепоховання воїнів-визволителів розпочалися ще влітку, коли міська влада Мукаче-ва оголосила про намір із почестями перенести їхній прах із центру міста на кладовище, мовляв, у центрі могилам не слід бути. Або ж – як альтернативу – заборонити проводити масові заходи в центрі міста, бо це наруга над похованими.
Представники громадських та ветеранських організацій, мешканці міста, які зібралися на акцію, ініційовану Мукачівською міською організацією Партії регіонів, одностайно висловилися проти такого рішення міської управи. «Тривожити спокій людей, котрі загинули смертю героїв, віддавши свої життя за звільнення нашого міста, та жертв масового розстрілу – це акт відвертого вандалізму, проти якого за потреби виступлять усі ветеранські організації міста, – стверджує ветеран Іван Шилов.
Міська громада підтримала й В’ячеслава Шутка, голову місцевого осеред-ку ПР, котрий заявив, що свідомі мукачівці не дадуть паплюжити могили й захистять їх від будь-яких втручань, в іншому разі будуть задіяні всі необхідні юридичні важелі для припинення політичних ігор та маніпуляцій навколо світлої пам’яті визволителів. Адже розмови про перепохован-ня виникли не стільки через недоречність могил у цент-рі, у них – більш глибоке, націоналістичне коріння.
Представник депутатського корпусу міста Володимир Кунак, у свою чергу, зауважив, що в більшості країн Європи навіть після зникнення Радянського Союзу з мапи світу досі стоять Обеліски Слави та пам’ятники, і нікому вони не заважають.
Мітинг завершився запрошенням підписатися під спільним Меморандумом проти перенесення поховань, що й було зроблено в понеділок, 28 жовтня. Уже наступного дня Меморандум про спільну позицію громадських організацій та осередків політпартій – учасників акції «Мукачево – проти переносу пам’ятника воїнам-визволителям!» передали Мукачівському міському голові Золтану Ленд’єлу, котрий запевнив делегацію, що принаймні «його покоління приймати рішень щодо переносу пам’ятника не буде» та зау-важив, що думка громади завжди буде пріоритетом у прийнятті таких важливих рішень.
Довідково: на сьогодні на території Європи розташовані 4 тисячі пам’ятників та військових меморіалів, де поховано 2,5 мільйона солдат та офіцерів Радянської армії, які загинули в роки Другої світової війни.
Людмила Руда
"Закарпатська правда"