Вы видели, как гуляет рождественское Закарпатье?… (ФОТО)

Вертепники-колядники, которых закарпатцы зовут "бетлегемами", создают праздничное настроение, прославляя Бога и радуя народ...

....Свято Різдва у селищі Середнє, що на Ужгородщині, ввібрало багато обрядів та звичаїв різних християнських конфесій. Тут компактно побудовані одна біля одної 3 церкви: католицький костел, православна і греко-католицькі храми, які також відвідують мешканці сусідніх присілків.

1137 приватних господарств, розташованих у 37 вулицях, налічує селище із населенням у 3200 (без ромського мікрорайону Іванівці з майже 2 тис.осіб). У свята православні та греко-католики ходять на "гостини" спочатку до католиків, які перші відзначають за церковним календарем, а потім - навпаки. Родинні та дружні зв’язки настільки тісно пов’язані, що католики на своє Різдво вже звикли бачити у вертепній групі дітей з православних сімей, а греко-католики та православні на своє свято – католицьких.
Ужгород.net заскочив вертепний гурт, яких закарпатці кличуть "бетлегемами", спочатку при в’їзді в Середнє, а пізніше - в сінях однієї з хат. Пастухи з дзвониками вклонялися ґаздам, ангели внесли в дім макет церкви з ляльковим новонародженим Ісусом. Невгамовні чорт та баба все поривалися пропхатися до хати першими, голосно дзеленькотівши з обмотаними кругом пояса баночками з-під пива, наповненими копійками, та все поривалися штрикнути під бік молодих дочок ґаздів.
На початку вертепники заколядували: "У Віфлиємі стала новина, Діва Марія сина родила", а потім вже вкотре переповіли біблійну історію, прославляючи Господа, жартували, майстерно декламуючи релігійне театралізоване дійство.
12-річний Павло Грушовський вже другий рік виступає з бетлегемами у ролі ангела розповів, що з місцевими хлопчаками розподілилися на 6 груп, аби охопити всі вулиці селища. Програму релігійного дійства "Віфлеємський вертеп", в якому беруть участь 2 пастушки, 2 ангели та баба з чортом, дітям роздають церковники у роздрукованому вигляді. Ті старанно за тиждень-два вивчають, потім репетирують в когось вдома. Спеціальний одяг та головні убори для персонажів різдвяного вертепу видають у церкві, а також дерев’яні міні-церкви з Вертепами, куди господарі кладуть гроші на храм Божий.
Колядники-вертепники тішать народ, створюють святковий настрій, прославляючи Бога, а одночасно заробляють копійчину. Наприклад, торік Павло заробив 190 гривень. Сьогоднішні виступи вже перевищили 220 гривень. Але це цілий день досить напруженої й виснажливої роботи на ногах.

Ужгород.net




















Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.