У Кам’яницькому лісництві Ужгородського лісгоспу ми побачили в роботі пожежний модуль, що дає змогу співробітникам лісгоспу вже за кілька хвилин приступити до гасіння пожежі...
Нині літо, і переважна більшість мешканців та гостей Закарпаття обирають для відпочинку місця біля водойм чи лісу. Однак часом виникають ситуації, коли відпочинок може перетворитися на трагедію.
Як свідчить статистка, у поточному році в краї вже зафіксовано 25 випадків загибелі людей на воді, торік за аналогічний період було на 2 більше. А необережне поводження з вогнем може призвести до лісових пожеж і наробити чимало лиха. І хочамасштабних пожеж у лісових масивах краю в 2013-му не було, співробітники Держслужби з надзвичайних ситуацій та Закарпатського облуправління лісового і мисливського господарства провели спільний рейд місцями масового відпочинку в Ужгородському та Перечинському районах, до якого запросили представників ЗМІ.
Вода може бути дуже небезпечною
У популярній серед ужгородців Кам’яниці дислокується навчально-тренувальна база групи водолазів аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС краю. Вони продемонстрували журналістам свій вишкіл і розповіли про правила поводження на воді. Зокрема водолази аварійно-рятувального загону м. Ужгород Олександр Малинич та Антон Загоруйко відзначили, що під час купання не можна вживати спиртні напої, запливати на велику глибину, тим більше, якщо люди знаходяться на водоймі уперше. Рятувальники особливо наголосили на догляді за дітьми. Приміром, минулого тижня у Кам’яниці чоловік ледь не втопився, рятуючи своїх дітей. Завдячувати життям він має водію водно-рятувальної групи Сергію Храмлюку, який у той момент опинився поруч:
– Я проходив неподалік і побачив, що людина тоне, – бере слово Сергій. – Спочатку підбіг, заспокоїв дітей, а потім із сином потерпілого витягнув його на берег, надали першу медичну допомогу.
– Чоловік вже був на дні?
– Ні, але до цього йшло. Думаю, причина НП у тому, що люди не дуже добре вміли плавати, але полізли в досить глибоку воду.
У цьому контексті хочу розповісти й власну історію, пов’язану із порятунком на воді. Ще в середині 90-х, будучи підлітком, відпочивав у родичів на Київщині. Пішов на став із сусідським хлопцем, а за кілька хвилин помітив, що він тоне. Підплив ближче, щоб допомогти, але той у стані афекту вчепився за мене мертвою хваткою і ми на кілька секунд обоє опинилися під водою. Не пам’ятаю як, але мені тоді вдалося перекинути його на спину й пропливти кілька метрів до берега, тримаючи голову хлопця над водою. Добре, що до мілини було метрів 5. Якби більше – не знаю, чи вдалося б доплисти.
Згадуючи цей випадок, під час розмови з рятувальниками я намагався дізнатися, що ж робити, коли потопаючий ризикує втопити свого рятівника. Хлопці розповіли: необхідно будь-якими методами звільнитися від захвату, адже від цього залежить життя обох. Крім того, слід підпливати так, щоб той, хто тоне, не бачив рятівника, і схопити його за руку, під груди чи бодай за ногу – щоб для нього це було несподівано.А найголовніше, перш ніж відпочивати на водоймах, необхідно вивчити основні правила порятунку на воді й надання першої долікарської допомоги. Адже у вас може бути лише 5-7 хвилин на порятунок...
У лісгоспах створюють спеціальні місця для відпочиваючих
У Кам’яницькому лісництві Ужгородського лісгоспу ми побачили в роботі пожежний модуль, що дає змогу співробітникам лісгоспу вже за кілька хвилин приступити до гасіння пожежі. «Такі модулі є не лише в Ужгородському лісгоспі, а й в інших, – каже головний спеціаліст відділу охорони захисту лісу та внутрішнього аудиту обласного Управління лісового і мисливського господарства Юрій Цалан. – Плануємо, щоб до кінця року вони були у всіх лісогосподарських підприємствах. Модулі сформовані на базі автомобілів підвищеної прохідності й за потреби намагаються погасити чи локалізувати пожежу, доки прибудуть рятувальні служби».
На запитання щодо актуальності проблеми лісових пожеж цього року пан Юрій каже: «Наразі у нас високий рівень пожежної небезпеки, оскільки є стабільна суха погода. Але пожежні модулі ми не дуже використовуємо – намагаємося попереджувати пожежі, активно розміщуючи інформацію у ЗМІ, проводячи бесіди й лекції з громадянами».
Що ж треба робити, щоб не виникало пожеж? У першу чергу вони виникають через необережне поводження з вогнем: люди часто розводять багаття в непристосованих місцях. «Тому,– каже Ю. Цалан, – у кожному з лісових господарств краю є спеціально відведені місця для відпочинку, де можна розпалювати багаття, складати сміття. В основному ми зараз робимо й доглядаємо мінералізовані смуги на межі лісового фонду та сільгоспугідь. У випадку загоряння сухої трави вони мали б забезпечити неперекидання вогню на ліс. Масштабних пожеж цього року в нас не було. Хоча загалом зафіксовано 163 загорань».
– Чи багато людей порушують правила? – цікавлюся.
– За півроку виявили 165 порушників, склали адмінпротоколи, – зазначив пан Юрій.
ДСНС докладає чимало зусиль саме для попередження надзвичайних ситуацій, ботоді зберігається флора та фауна, економляться чималі кошти платників податків. «Літо – час відпусток, відпочинку. Люди приходять до водних об’єктів, у ліс і не завжди замислюються над правилами пожежної безпеки, а іноді просто нехтують ними, – каже начальник відділу роботи зі ЗМІ, громадськістю та документального забезпечення УДСНС краю Наталія Батир. – Наше управління спільно з управлінням лісового та мисливського господарства з волонтерами здійснює рейдові перевірки в місцях масового скупчення людей. Рятувальники у черговий раз нагадують, як требаповодитися на воді, надавати першу долікарську допомогу, якщо людина тоне, закликають не смітити в лісі тощо. Інколи під час рейду бачимо, що люди неправильно розклали багаття, тож підходимо, роз’яснюємо. Вони відразу усували порушення. Люди в нас свідомі, дослухаються до порад».
У свою чергу начальник обласного управління ДСНС Мирослав Щербей наголосив, що подібні заходи необхідно проводити регулярно: «Наша головна мета – навчити громадян правильної поведінки під час відпочинку на воді та поблизу лісових масивів, винести культуру поведінки громадян на перший план та навчитися берегти життя – власне та своїх рідних і близьких».
Віктор Лазорик, "Закарпатська правда"
04 серпня 2013, 9:16 Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України