На Закарпатті реалізовують низку програм, завдяки яким розвивається будівельна галузь у регіоні
Відоме прислів’я «Ламати – не будувати» було актуальним у всі часи. Але нині, мабуть, набуває особливої гостроти з огляду на те, що після складних 90-х та нестабільних 2000-х на Закарпатті нарешті намітилося бодай незначне, але все ж зростання обсягів будівництва. Що важливо, збільшується доля нових об’єктів соціальної сфери, а це означає – нові лікарні, садочки, школи, спортивні майданчики…
Попри кризу в економіці, критику опонентів, все ще численні бюрократично-чиновницькі перепони, в Україні таки розвивається будівельна галузь. Ну, нікуди ми не подінемося, треба десь жити, особливо закарпатцям, які котрий рік поспіль демонструють плюсовий приріст населення.Чи не тому й за окремими показниками зведення житла, приміром, за результатами втілення зініційованої Президентом України програми «Доступне житло», наш невеличкий регіон – серед лідерів в Україні.
Аби не бути голослівними, наведемо статистичні дані. Протягом останніх трьох років у краї постійно зростає обсяг прийнятого в експлуатацію житла. Так, за даними головного управління статистики в Закарпатській області, якщо у 2009 році цей показник становив 169,2 тис. м кв., то у 2012 – 366,3 тис. м кв., що в розрахунку на 10 тис. населення є восьмим показником у державі. Зокрема, лише минулого року було введено в експлуатацію 102 об’єкти промислового призначення загальною площею 109 тисяч метрів квадратних.
Соціальній, медичній, освітній сфері – пріоритет
Упродовж останніх кількох років соціально-культурна сфера справді наче ожила, тільки на сьогодні на стадії будівництва знаходиться 8 об’єктів освіти і 5 – охорони здоров’я. З-поміж останніх важливих об’єктів, що введені в експлуа¬тацію, варто згадати завершене в експлуатацію два роки тому пологове відділення в Іршавській райлікарні. У червні поточного року розпочалася реконструкція пологового відділення у Перечині. Попередня кошторисна вартість робіт сягнула 700 тисяч гривень. За ці кошти у відділенні перепланували палати для новонароджених, замінили вікна та двері, електрошафи та електропроводку, водопостачання тощо. Цього тижня, оглянувши медзаклад, в. о. голови Закарпатської ОДА Ігор Свищо відзначив: «Приємно бачити, з якими темпами і на якому рівні у лікарні провели всю необхідну роботу. Сьогодні Президент ставить перед нами чимало нагальних завдань, серед яких – і будівництво та реконструкція особливо важливих об’єктів соціальної сфери. Радує, що Перечинський район із цим завданням справляється особливо добре».
Завершальні оздоблювальні роботи тривають нині в хірургічному корпусі обласної лікарні. Як розповів цього тижня голов¬ний лікар обласної лікарні Юрій Яцина, наразі будівельна готовність становить 90%. Зараз у приміщенні ведуться завершальні оздоблювальні роботи, встановлюють санітарний фаянс та монтують електричне обладнання. Повністю здати будівлю в експлуатацію планують вже цієї осені.
А у с. Вишка, що на Березнянщині, зводять нову школу на 125 учнів. Із початку робіт на зведення навчального закладу вже витратили понад 3 мільйони. На стадії капітального ремонту зараз знаходиться і Дубриницька ЗОШ І-ІІІ ступенів. У навчальному закладі повністю міняють старий дах. Окрім того, у школі оновлюють електромережу та завершують косметичний ремонт, щоб до початку нового навчального року прийняти у її стіни дітвору. В тому числі й 4 молодші класи, які раніше навчалися в окремому приміщенні.
Усі ці будівельні роботи ведуться, здебільшого, за рахунок коштів обласного та державного бюджетів. Приємно відзначити, що фінансування робіт по управлінню капітального будівництва, де структура виступає замовником, з року в рік збільшується. Так, зокрема, якщо на об’єкти освіти у 2010 році було виділено 5,3 млн. грн., то позаторік – уже 9 млн. Цьогоріч заплановано виділити ще на чотири мільйони більше. На медичні заклади у 2010 році було виділено 4,5 млн. грн., у 2011 році – 11,4 млн. грн., цьогоріч заплановано 16 млн. грн.
І активне дозвілля для молоді – у маси…
Останнім часом на Закарпатті відбувається й активне будівницт¬во нових, відновлення та ремонт уже існуючих спортивних споруд. Тільки за три роки в регіоні побудовано та реконструйовано 16 стадіонів, введено в експлуатацію 95 футбольних майданчиків, збудовані три хокейні майданчики, гандбольна арена.
Ще до кінця року учні Ужгородської загальноосвітньої спеціалізованої школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів зможуть займатися у новому спортзалі. А вже наступного року тут заплановане будівництво басейну. Для реалізації проекту передбачено 13 мільйонів, із них 7 млн. грн. – саме для спортзалу.
У Закарпатському обласному палаці дитячої та юнацької творчості роботи ведуться за двома напрямками. Перший і основний – реконструкція даху. Завершити роботи планують до зими. Крім того, тут ведуться поточні ремонти у вбиральнях та душових.
Триває нині й активне будівництво літньої бази спорткомплексу «Юність»: тут уже функціонують 8 тенісних кортів, на завершальному етапі будівництво двох багатофункціональних майданчиків зі штучним покриттям. Крім того, заплановано будівництво трьох роздягалень та тренерської кімнати. Оскільки передбачається, що тут проходитимуть не лише заняття, а й змагання – на території літньої бази з’являться і трибуни для вболівальників. До 1 вересня очікується урочисте відкриття майданчиків. Як розповів, оглядаючи будівництво цього тижня, заступник керівника Закарпаття Іван Качур, територія позаду СК «Юність» на сьогодні є для влади області важливим будівельним об’єктом. «Загальна планова сума видатків на нього – 3 млн. 100 тис. грн. Сподіваємося, що після відкриття майданчиків спортивне життя міста оживе. І будівництво майданчиків, і зведення спортзалу в школі-інтернаті, і реконструкція Падіюну – сьогодні на часі. Бачимо, що у нашому краї реалізовуються завдання глави держави щодо розвитку будівельної галузі», – зазначив Іван Качур.
Віктор ЛАЗОРИК, "Закарпатська правда"
04 серпня 2013, 8:00 Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України