Чи варто в Україні заборонити жорсткі комп'ютерні ігри?

Чи краще заборонити комісію з моралі?

Яких тільки жахливих властивостей не приписують комп'ютерним іграм, в чому тільки не звинувачували віртуальні світи і їх творців. Навіть вважають каталізаторами жорстоких злочинів. 

Не так давно в Москві "російський Брейвік" юрист Дмитро Виноградов розстріляв шістьох своїх колег. Згодом з'ясувалося, що молодий чоловік був великим шанувальником комп'ютерної гри Manhunt. Про заборону гри тут же заявили в Держдумі Росії.

І ось, як це часто буває, ідею підхопили і в Україні. Голова Нацкомісії з питань захисту моралі Василь Костицький вважає, що необхідно якимось чином регламентувати ринок комп'ютерних ігор.

"Зараз наша комісія вивчає питання інформаційної безпеки продукції, яку використовують діти, в тому числі і комп'ютерних ігор. Особисто я виступаю за те, щоб вивести таку продукцію з розряду загальнодоступної - тобто стежити за її поширенням в мережі і торговельних мережах", - зазначив Костицький.

Заборонять навіть шахи

Треба сказати, в деяких країнах "криваві" іграшки вже давно під забороною.

У Бразилії офіційно заборонили популярні 3D-шутери ("стрілялки") - Counter-Strike і EverQuest. Таке рішення ухвалив Федеральний суд країни. Судді прийшли до висновку, що ці ігри шкодять здоров'ю споживачів, провокують порушення громадського порядку і навіть є загрозою для демократичної держави.

У 2001 році в Саудівській Аравії заборонили серію ігор про Покемонів. Влада прийшла до висновку, що ця гра привчає дітей до азартних ігор і долучає до інших релігій.

Але далі всіх пішли в Греції. Там заборонили абсолютно всі комп'ютерні ігри. Якщо ви десь в грецькому кафе на ноутбуці будете грати в абсолютно мирні  онлайн шахи, вас можуть оштрафувати. Заборонені навіть ігри, які поставляються разом з Windows. Таким чином уряд Греції вирішив покласти край нелегальним азартним іграм.

Заборонити тих, хто забороняє

Чи варто в Україні заборонити жорсткі комп'ютерні ігри?

Геймер Сергій назвав таку ідею "повною маячнею". На його думку, це, по-перше, важко здійснити, немає чіткого механізму, щоб здійснити таку заборону. Закриєш один сайт - з'явиться новий.

Також Сергій не згоден з розхожою думкою, що іграшки згубно впливають на психіку. "Все якраз навпаки. Та злоба і агресія, яка накопичується у людини за день, виливається в комп'ютерний світ. Люди, які грають в комп'ютерні іграшки, ніколи не говорять "вбив". Всі гравці кажуть "фрагнув", "плюс один" або "мінусонул". Ніхто не говорить "смерть", - каже любитель ігор.

Самі геймери, за словами Сергія, в більшості своїй абсолютно нешкідливі хлопці: "Якщо ви подивитеся на геймерів, то вони виглядають зовсім не небезпечно. Деякі з них повненькі ботаніки в окулярах".

А ось скандальний художник Сергій Поярков вважає, що якщо в Україні і треба щось заборонити, так це, перш за все, комісію з моралі. "Все, що вони роблять - це суцільна шкода українській моралі. Взагалі будь-яка організація професійних дармоїдів повинна бути заборонена", - запевнив він ТСН.ua.

"Якщо їх послухати, то потрібно заборонити всі аптеки. Тому що періодично люди купують якісь ліки і ними труяться. Я б обов'язково заборонив кухонні ножі і молотки. Потрібно терміново заборонити виробництво цегли. Ви прийдіть в будь-який райвідділ, і вам там розкажуть, що більшість вбивств у Києві відбувається не холодною і вогнепальною зброєю, а важкими тупими предметами... Тоді вже треба заборонити все. Але давайте почнемо з комісії з моралі і тоді, можливо, нам не доведеться забороняти все інше", - каже художник.

Примітно, що з цією думкою цілком згодний голова парламентського комітету з питань культури і духовності Володимир Яворівський. Правда, висловив він її не так емоційно.

"Всі ці роки, з того моменту, як була створена ця комісія, я воюю проти неї. Я категорично проти того, щоб така комісія існувала. У мене завжди виникає питання: а судді  хто? Хто ці люди, які беруться судити і забороняти? Я нікого не хочу образити, але в цій комісії сидять, так би мовити, дрібні службовці, а зовсім не моральні авторитети", - каже нардеп.

Корисно, якщо знати міру

І все ж чи є небезпека у віртуальній реальності? Чи впливає вона на дітей?

Ще нещодавно комп'ютерні ігри вважалися причиною усіх бід і негараздів, від підліткової агресії до замкнутості і асоціальної поведінки. В Україні дуже поширена думка, що у дитини під впливом ігор формується усвідомлення того, що вбивство й жорстокість - це нормально.

Але дослідження новозеландських учених, опубліковані в науковому виданні British Medical Journal, практично реабілітують комп'ютерні ігри.

Виявляється, комп'ютерні 3D-ігри в деяких випадках здатні допомогти підліткам позбутися депресивних настроїв і захиститися від стресу. Протягом чотирьох-семи тижнів учені спостерігали за гравцями, чиї персонажі висловлювали негативну міміку, від образи до гніву. Дослідники виявили, що "самодопомога" в грі знижує симптоми депресії і тривоги, тобто допомагає молодим користувачам не гірше, ніж традиційні методи лікування.

Це не перше дослідження, яке наочно демонструє, що комп'ютерні ігри можуть приносити користь. У 2005 році британський професор Марк Гріффітс заявив, що комп'ютерні ігри можуть, зокрема, сприяти відновлюваному процесу у пацієнтів з різними травмами, відволікаючи їх від болю або виступаючи в якості додаткових інструментів при фізіотерапії.

А в 2011 році Управління військово-морських досліджень США повідомило, що з бойовими завданнями краще за всіх справляються солдати, які до служби в армії активно грали в комп'ютерні ігри. На думку Рея Переса, дослідника з управління ВМС, комп'ютерні ігри розвивають короткочасну і довготривалу пам'ять. Крім того, у геймерів сильніше розвинена здатність до концентрації - вони краще вміють утримувати увагу на одному об'єкті протягом тривалого часу.

І нарешті, є ще один позитивний аспект, який безпосередньо стосується нашої країни. Деякі комп'ютерні ігри настільки популярні, наприклад заборонена в Бразилії "стрілялка" Counter-Strike, що з них проводяться міжнародні турніри. Мало хто знає, що тут Україна попереду всієї планети.

Минулого року українські геймери з команди Natus Vincere зайняли перше місце в чемпіонаті з комп'ютерної гри. Вони перемогли у фіналі китайців і виграли  абсолютно реальні долари. Чим не привід для гордості?

Як бачимо, комп'ютерні ігри можуть бути і корисними. Просто тут, і як в інших життєвих обставинах, напевно, головне - знати міру.

Олена Яхно

А чи вважаєте Ви доцільним забороняти комп'ютерні ігри? Залишайте свої коментарі під публікацією. 


19 листопада 2012, 10:33
KARPATNEWS.in.ua — Усі новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України

Сподобалась новина? Підтримай KarpatNews натиснувши "Подобається"!

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.