Як уже повідомляв KARPATNEWS.in.ua, минулої п’ятниці в ефірі телеканалу «Тиса-1» керівник краю Олександр Ледида аналізував політичну ситуацію на Закарпатті, говорив про кадрові зміни й негативні, але, на жаль, уже традиційні моменти передвиборчого періоду – чорний піар, підкуп виборців тощо. Пропонуємо увазі читачів найцікавіші моменти з інтерв’ю.
На політичному фронті – без ексцесів – Олександре Олександровичу, до парламентських виборів лишилося менше 3 тижнів. Як оціните ситуацію в області?
– Порівняно з попередніми виборами її можна назвати досить стабільною, без особливих ексцесів. Зазвичай усі політичні гравці, особливо це стосується мажоритарників, готують «важку артилерію» на останні два-три тижні. Очевидно, розраховуючи на те, що такою активною роботою ще можна переламати ситуацію на свою користь.
– Наскільки, на Вашу думку, забезпечено рівні права доступу всіх учасників виборчого процесу до ЗМІ, біг-бордів?
– Із біг-бордами найпростіше – вони на Закарпатті майорять усіма кольорами, причому окремі партії вивісили їх іще на початку року й відтоді лише оновлюють. Щодо першого – ситуація складніша. В області є кілька власників медіа. Якщо хтось із них бере участь у виборах, то цей засіб масової інформації працює або на нього безпосередньо, або ж на його політсилу. Нічого дивного: людина фінансує ЗМІ роками, а ефект отримує лише під час виборів. Водночас відзначу, що в нашій області людям простіше розібратися у політичній ситуації, ніж у мегаполісах. Тут 70% сільського населення, відповідно більшість мажоритарників людям добре знайомі й закарпатців важко здивувати якоюсь важкою агітаційною «артилерією» в останні 10–20 днів.
– Опозиція нарікає на не зовсім прозорий процес формування складу виборчих комісій, точаться розмови про певний тиск… Чи були якісь звернення до Вас із цього приводу?
– Комісії формуються представниками різних політсил. У таких умовах створити тиск нереально. Від кого він може йти? Від влади? Влада ж не має доступу до комісій. Щодо Партії регіонів, то вона має одного з 18-ти членів комісії, як інші політичні сили. Певні питання виникали при формуванні комісій та проведенні першого засідання, але все налагодилося, всі працюють.
– Як Ви вважаєте, чи вдасться належним чином підготувати виборчі дільниці, чи буде дотриманий правопорядок у день голосування?
– За дотримання правопорядку відповідатимуть структури, які, згідно з законом України, мають це робити. Зараз триває процес підготовки дільниць до виборів, зокрема встановлюють камери спостереження. Уже 45% із них встановлено, йде апробація системи. За допомогою цих камер у день виборів можна буде через Інтернет спостерігати за ходом виборів на кожній дільниці.
Про чорний піар і спроби підкупу виборців
– Обласні ЗМІ нещодавно повідомляли про продуктові набори від окремих кандидатів-мажоритарників. У 2010-му взагалі говорили, що технологія роздачі грошей кардинально змінила справжнє волевиявлення громадян. Наскільки реальним може бути підкуп виборців цьогоріч і що робиться для його унеможливлення?
– Насамперед відзначу, що спроби підкупу фіксує міліція. Матеріали далі передають у прокуратуру, яка вже приймає рішення: направляє в суд і ЦВК для відповідного реагування. У 2010-му на Закарпатті був випадок, коли зафіксували підкуп виборців, людина пройшла через суд. Наразі багато політичних сил підписалося під зверненням про чесні та прозорі вибори, щоб унеможливити підкуп. Не думаю, що цього разу він носитиме масовий характер, але окремі спроби все ж траплятимуться. Тим більше, що у цих виборах беруть участь мажоритарники. Водночас можу запевнити: політичні партії таким займатися не будуть – вони «розкручені» й не бажають псувати свою репутацію.
«За останні 2 роки щомісяця когось звільняють, і ніякого переполоху не було»
– Прокоментуйте ситуацію з низкою звільнень начальників управлінь в ОДА. Претензії до їхньої роботи виникли лише зараз? Це пов’язано з виборами?
– Я б не сказав. Якщо передивитися мої розпорядження за останні 2 роки, то з’ясується: щомісяця когось звільняють, когось приймають на роботу. Я звільнив 6 голів адміністрацій. Це – перші посадові особи району, і ніякого переполоху не було. Людина спробувала й зрозуміла, що це не її місце, бо поставлені завдання досить важко виконувати. Щодо керівників управлінь, то Івана Паука ніхто не звільняв, він працює начальником управління АПК. А з начальником управління освіти в нас дійсно була розмова. Я сказав: «Якщо хочеш займатися освітою, то працюй, а якщо політикою – то роби це деінде».
– Натомість найбільший виш краю – УжНУ – отримав нового керівника. Щодо призначення Федора Ващука в.о. ректора теж було чимало суперечок. Прогнозували навіть протести колективу. Чому цього не сталося?
– Студенти й викладачі добре бачать різницю між умовами в ЗакДУ й Ужгородському національному. Федір Григорович, передусім, менеджер, а керівник такого закладу мусить ним бути. Він повинен дба-ти, щоб студенти мали охайні аудиторії, пристойні вбиральні, гарні гуртожитки, а викладачі працювали в нормальних умовах. На Закарпатті загалом понад 40 філій вишів – скоро у кожному селі з’явиться по інституту чи університету. Які знання отримують випускники таких вузів? Найближчим часом ситуація змінюватиметься. Будуть працювати лише ті виші, які відповідають нормам. Це питання також стоїть зараз перед в. о. ректора УжНУ.
«Окремі нардепи виходять на трибуну лише щоб сказати, яка погана влада» – Ви не перший рік у політиці, наразі – у команді влади. Чому, на Вашу думку, напередодні виборів деякі її члени починають свою гру? Так, куратор Закарпаття від Кабміну, міністр МНС Віктор Балога різко висловлюється на адресу влади, у якій працює й нині. Яка його мета?
– Це краще в нього спитати. Але, на мою думку, усе через конкуренцію в команді Президента: те, що можна було робити при Ющенку, при Януковичу не проходить. Діючий Президент України ставить завдання – ти виконуєш. Якщо справляєшся – працюєш, ні – тебе звільняють. Працюючи у команді, вести якусь окрему політику важко. Щодо Віктора Івановича, то він усе одно з цієї посади пішов би. Він шукатиме себе в інших політичних силах, де є ніша, де слабший дос-від керівників. Це, до прикладу, може бути «Удар», адже великого політичного досвіду в цієї партії та її лідера поки немає. Чи «Свобода» Тягнибока. Нічого особливого в цьому не вбачаю. Це – суто «закарпатський» варіант…
– Чи лобіював інтереси Закарпаття куратор краю?
– За останні 2,5 року для Закарпаття важливим є зрушення у проблемі Солотвина: В. Балога як член уряду сприяв тому, аби вирішити питання з переселенням мешканців аварійних районів. Більше прикладів я назвати не можу.
– А загалом як би оцінили діяльність усіх народних депутатів від області за час Вашої роботи на посаді керівника краю?
– Важко коментувати роботу нардепів, особливо якщо вони в опозиції. На жаль, часто робота останніх зводиться до того, щоб вий-ти на трибуну й сказати, яка погана чинна влада. Вони не беруть участі в голосуваннях, законотворенні – 5 років депутатства витрачають на підготовку до наступних виборів, щоб потрапити у більшість.
Прес-центр ОДА
Олександр Ледида про підкуп виборців, чорний піар, кадрову політику та "соціологічні війни" на Закарпатті
14 жовтня 2012, 15:33 KARPATNEWS.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України