Рубрика: Суспільство

07 серпня

На Закарпатті є «село тисячі струмочків»

foto

Село Липовець Хустського району Закарпаття знаходиться на висоті 40м. н.р. м. біля піднжжя гір Грабова (782 м. н.р. м.) і Кошелево(720 м. н.р. м.).

На Закарпатті, до речі, Липовців два. Ще одне є в Перечинському районі і з нього починається «бетонка» на Полонину Руну. Над селом бере свій початок потікз назвою Липовець, що впадає в річку Ріка.

За кількістю визначних пам’яток у селі Липовець може посперечатися за першість у Хустському районі.

Тут є й свій водоспадик, і дві червоні скелі «Малий Чарлений Камінь» і «Великий Чарлений Камінь», і високогірний рибник, і природнеутворення «Казан». Є в селі навіть свій старий водяний млин. Десь на чарівних схилах села знаходяться і дачі небідних ужгородців, на яких, будучи прем’єром, так любив відпочивати пан Ющенко.

До речі, про красу села… Це можна описати одним словом — фантастика. Селолежитьу розпадку, перепад висот між найнижчою хатою села й верхньою — під три сотні метрів. Всі хати в селі не щільно «упаковані», а «рознесені по галявинках». Село «Липовець» у народі називають «Селом тисячі струмочків». Справді, струмочків усього кілька сотень, але це все одно надзвичайно красиво. Купа маленьких рукавів і відгалужень відхиляє гірську воду на ділянки селян. Іноді струмочки знову зливаються у великий струмок, але потім знову діляться й ховаються на території сільських подвір’їв.

Головною визначною пам’яткою села, безумовно, є високогірне озеро «Морське око», розташоване на висоті 526 м. н.р. м. Озеро вулканічного походження. Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення — є як ландшафтною, так і історичною цінністю. Діаметр озера близько 20 метрів. В охоронних документах вказується глибина — 45 метрів, хоча «на око»у ньому не більше п’ятисеми метрів глибини. В озеро не впадає жоден поті к чи струмочок, і жодного не витікає. Проте, воно ніколи не висихає, а взимку НЕ ЗАМЕРЗАЄ. Відразу після зими — вода кришталево чиста й на дал ьньому від альтанок боці озера, під молодим буком, видніється «темна пляма», як кажуть місцеві, розлам, з якого відбувається наповнення озера водою.

Як я вже казав, довкола -неймовірно красиво. Тиша, спокій, розміреність… З берега «Морського ока» просто фантастичний вид на долину, у якій лежить село. В 50 метрах нижче озера — приватний рибник, не менш гарний, ніж саме озеро.
Місцеві розповідають дивовижну історію проте, що колись озеро було не на тому місці, дезараз, а вище по схилу. Це місце називається «Казан»ітеж цікаве.

Схили «Казана» були дуже крутими й у нього часто падали й потім тонули корови, ведені спрагою. Місцеві вирішили засипати озеро. На дні «Казана» дотепер виднозалишки великих каменів. Кажуть, що через певний час після того, якозеробулозасипано,воно з’явилося в новому місці, в 1507ти метрах нижче, де й розташовується донині.

Трохи осторонь від Морського ока і Казана можна знайти ще одну визначну пам’ятку — Червону скелю.У народі вона називається — Малий Чарлений Камінь.Єщей Великий Чарлений Камінь -це велика гора над малим каменем,точніше все ребро гори представлене кам’яними утвореннями червоного кольору. По цьому ребру гори, до речі, проходить кордон Хустського й Іршавського районів.

І це ще не все. В 2007х метрах нижче озера Морського ока розташований водоспад, сумарною висотою 12715 метрів. Висота падіння потоку в повноводний період, думаю, може досягати 57метрів.

Якщо грамотно побудувати свій маршрут до озера, то перше, що зустрінеться на шляху — саме цей водоспад. Вода обривається з узлісся великої галявини. Сфотографований вінусамому мінімумі своїх можливостей і, за словами нашого провідника, у такому виді зовсім не декларує свої реальні можливості.

Олександр БОГДАНОВ

Дзеркало Закарпаття


07 серпня 2017, 8:04
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


З мурів Ужгородського замку вкрали міні-скульптуру

На Закарпатті 10-річний хлопчик замкнувся в квартирі і не відчиняв матері

На Ужгородщині горів житловий будинок

На Тячівщині правоохоронці розшукали зниклого чоловіка

В Ужгороді ускладнено автомобільний рух. На вулиці Другетів

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину