Рубрика: Суспільство

04 серпня

"Їжа богів" або пил диявола: на Закарпатті цвіте особливо небезпечний бур’ян-рудерал (фото)

foto

Небезпечна рослина поширена майже по всій території Закарпатської області і під час цвітіння становить неабияку небезпеку для мешканців та гостей краю.

Мова про Амброзію полинолисту (Ambrosia) — вид отруйних трав'янистих рослин із родини Айстрових (Asteraceae). Батьківщина — Північна Америка. Амброзія полинолиста належить до карантинних бур'янів, які завдають великої шкоди не лише сільському господарству, але й здоров'ю людини. За життєвою стратегією — це рудерал, заселяє сади, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки, пасовища, пустирі тощо.

У міфології древньої Еллади слово «амброзія» означало буквально «їжа богів». Втім, для людей пилок цієї рослини - це, радше, "пил диявола", адже квітковий пилок амброзії у період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозківвикликає гостре алергійне захворювання - амброзійний поліноз. Шкідливий вплив на організм має квітковий пилок, зокрема білки-антигени, що виділяється амброзією у величезних кількостяху під час цвітіння. Пилок амброзії, потрапляючи у ніс, бронхи, викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, відбувається різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що призводить до приступів бронхіальної астми.

Бур'ян амброзія, хоч і називається травою, проте, здатний досягати трьох метрів у висоту і тому становить небезпеку як для сільського господарства, так для і людей, які страждають алергією. Особливо страждають діти. 


Маємо зазначити, що на території області неодноразово здійснювалися необхідні фітосанітарні заходи. Проте, повністю викорінити амброзію дуже важко, адже розмножується рослина насінням, яке утворює у великій кількості. Добре розвинені рослини можуть давати по 30—40 тисяч насінин, а окремі екземпляри до 80—100 тисяч.

Насіння зберігає схожість у ґрунті до 40 років. Худоба ж не поїдає амброзію через вміст в її листках гірких ефірних масел.

Втім, домомогти у боротьбі з небезпечним бур'яном та застерегти про небезпеку від рослини можуть і самі закарпатці! Найперше, що може зробити кожен мешканець краю, це розповісти про небезпеку амброзії дітям, а також за допомогою соцмереж поділитися інформацією про небезпечну рослину. Крім того, громадяни, активісти та громадські о'єднання можуть за необхідності, при виявлені осередків бур'яну, організувати  проведення ліквідаційних заходів на місцях. Звичайно ж, дотримуючись правил та техніки безпеки та отримавши відповідні консультації у фіто санітарній службі.

голос карпат


04 серпня 2017, 13:17
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Береги Ужа в смітті та борщівнику (відео)

У Харкові застрелили сімейну пару, 13-річну дочку подружжя поранено (фото)

Тут вміють їх і збирати, і готувати. Де на Закарпатті грибна столиця України?

Прикра помилка змусила родичів відомого політика змінити прізвище

Втрачений Ужгород: підприємство Вінце Нілаша на вулиці Капушанській (фото)

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину