Як розбагатіють українці в цьому році: зарплати, пенсії і виплати

foto

Як зміниться добробут українців у 2017 році

Українцям в цьому році проіндексують соціальні стандарти і перерахують пенсії. Індексація вплине не тільки на розмір соціальних виплат, а й субсидії. Сайт "Сегодня" з'ясував, скільки заробляють українці і що може змінитися в 2017-му.

Скільки заробляють українці

В середньому українці заробляють 6 407 гривень, йдеться в даних Держстату. Статистика враховує лише офіційні зарплати, в той час як, за даними податківців, до 60% роботодавців частина грошей виплачують "в конвертах". Варто також враховувати, що розмір зарплат у невеликих містечках, обласних центрах і в столиці може відрізнятися в кілька разів. Наприклад, середня зарплата в Тернопільській області – 4 936 гривень, а в Києві – 10 233 гривні.

Найбільше традиційно заробляють українці, зайняті в сфері авіаційного транспорту. Наразі їх середній офіційний заробіток досяг 26 874 гривні. Середня зарплата більше десяти тисяч у IT-шників, страховиків і фінансистів. А трохи більше мінімалки – 3419 гривень – заробляють кур'єри і листоноші. До слова, за даними великого кадрового порталу work.ua, в Києві середня зарплата, зазначена в вакансія, досягла 8776 гривень. Це на кілька тисяч менше, ніж офіційна середня зарплата.

На початку року значно зросли зарплати технічного персоналу: мінімалку підвищили в два рази, з 1600 до 3200 гривень.
Перспективу розвитку має сфера гостинності, особливо в столиці, Одесі, Львові, містах-мільйонниках, вважає експерт. У наступному році будуть затребувані кухарі, офіціанти, вважає HR-експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна. Крім того, як зазначає експерт, за останні півтора року кількість вакансій в інших країнах для українців потроїлася. Половина – польські вакансії. 2/3 – різноробочі, будівельні спеціальності, сфера обслуговування, слюсарі, водії-далекобійники. На другому місці за кількістю вакансій – Чехія (також найбільше затребувані різноробочі) У Литві є достатня кількість вакансій для водіїв-далекобійників. "Якщо ми говоримо про Німеччину, там часто зустрічаються вакансії для програмістів і лікарів, але при цьому потрібні і робочі. Часом трапляються вакансії від наших колег з СНД, це Грузія, Казахстан. У Казахстані, як правило, потрібні агрономи, хіміки. Велика частина – виробничі робочі", – зазначає експерт.

Зарплати в приватному секторі за підсумками року можуть збільшитися на 10-30%. "Те, що стосується бізнесу, він додає зарплати в коридорі від 10 до 30% за різними співробітникам в рік. Але це середня температура по лікарні. В принципі, при гарній "погоді", 30% – той максимум, на який підвищуються зарплати. якщо компанії в 2016-му спрацювали добре, і у них амбітні плани на 2017-й, зарплати можуть вирости максимально. Якщо будуть якісь стримуючі фактори – 10-20% це стільки, скільки можна додати до зарплати", – зазначає HR- експерт rabota.ua.

Індексацію перенесуть на жовтень

Соціальні стандарти українцям підвищують два рази в рік: у травні та грудні. Якщо пенсійну реформу підтримають парламентарі, виплати проіндексують на 5% вже в жовтні цього року. Так, в рамках індексації прожитковий мінімум планують підняти з 1624 до 1700 гривень, а мінімальну пенсію з 1312 до +1373 гривень. Прожитковий мінімум в Україні – умовна величина, пояснює старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. Скасувати його складно, оскільки визначення "прожитковий мінімум" зустрічається навіть в Конституції, і для змін необхідно зібрати 300 голосів народних депутатів.

До прожиткового мінімуму прив'язані деякі виплати, в тому числі пенсія по втраті годувальника. У разі смерті одного з батьків одинока мати або батько мають право на щомісячну пенсію на дитину до 18 років (для студентів до 23 років). Розмір цієї пенсії залежить від прожиткового мінімуму і доходу сім'ї. Так, від прожиткового мінімуму на дитину забирають середньомісячний дохід сім'ї на одну людину. Різницю одинокому батьку виплачують щомісяця. Якщо дохід сім'ї не змінюється, а прожитковий мінімум зростає – виплати підвищують.

Наразі в Україні мінімальну пенсію отримують близько восьми мільйонів чоловік. Після індексації їх виплати зростуть на 61 гривню. Правда, крім індексації Кабмін планує провести "осучаснення". В результаті більше п'яти мільйонів українців отримають надбавку від 50 до понад 1000 гривень. У формулі розрахунку пенсій є показник середньої заробітної плати за три роки. Ця цифра щороку зростає, а ось пенсії не перераховували більше п'яти років. В результаті у частині пенсіонерів виплати розраховані з урахуванням середньої зарплати за три роки в розмірі 1197 гривень, в той час як за 2014-2016 роки реальна середня зарплата виросла до 3764 гривень. Саме з цією цифрою і планують провести "осучаснення".
Варто зазначити, що індексація також впливає і на субсидії. Тим, хто офіційно не працює, при підрахунку знижки беруть до уваги дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів. А після індексації це більше, ніж мінімальна зарплата – 3400 гривень.

Розмір прожиткового мінімуму також закладено в формулу розрахунку субсидії. Дохід на одного члена сім'ї ділять на два прожиткові мінімуми і множать на 15%. Отримана цифра – відсоток від доходу сім'ї, який вважається як "обов'язковий платіж". Якщо платіжка вище цієї суми, решту платить держави.

Наприклад, якщо зараз сім'я з трьох осіб з двома мінімальними зарплатами повинна віддавати за комуналку не більше 630 гривень, після індексації ця сума знизиться до 602 гривень.

Чи станемо багатшими?

Кабінет міністрів кілька днів тому погіршив макроекономічний прогноз. Так, інфляція, за підрахунками уряду, за підсумками року може скласти 11,2%. А соціальні стандарти українцям підвищать всього на 10,2%. Якщо уряд не перегляне індексацію, в середньому українці "збідніють" ще на 1% – зростання доходів "з'їсть" подорожчання товарів і послуг.

Зазначимо, з 2014 року ціни в Україні зросли на 80%, а соціальні стандарти – всього на 31%. "Кумулятивна інфляція була достатньою високою. Вона склала за кілька років 70%. Для того, щоб реальні доходи зросли – соцстандарти мали збільшитися на 70%. Що стосується більш усередненого показника, це рівень інфляції за станом трьох років діє до: 2014, 2015 і 2016. Кумулятивний рівень інфляції перевищить позначку в 90%. Для того, щоб українці як мінімум не втратили свої доходи, повинні отримувати доходи в 1,9 рази більше", – пояснює виконавчий директор фонду блайзерів Олег Устенко.

До слова, прожитковий мінімум в Україні один з найнижчих серед пострадянських країн. Наприклад, в Росії прожитковий мінімум – 186 доларів, в Білорусі – 96 доларів, в Грузії – 68 доларів, Казахстані – 79, а в Україні – лише 58 доларів (дані для всіх країн на початок цього року).

Джерело: Сегодня


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.