У Берегові відновлюють резеденцію Жигмонда Перені, яка була збудована на початку 18-го століття (Фото)

У планах - створити культурний центр

Ця будівля на околиці міста, що в минулому була селом Ардо (або Чопівка), берегівчанам відома скоріше як колишній пивний бар. За залізничним переїздом, на якому вже багато років не побачиш славетного вузькоколійного поїзда, розмістився парк із рекламним щитом «Угорські страви» (кілька років тому був інший - „Пивбар „Підзамче”).

Ніякого замку там, щоправда, нема, натомість в глибині парку стоїть ззовні непримітна споруда, збудована – в це важко повірити – ще на початку 18-го століття. Історики знають, що саме тут народився найвідоміший член сім'ї Перені,  барон  Жигмонд, мученик угорської визвольної війни 1848 - 1849 рр., страчений австрійцями. На жаль, нинішній стан цієї важливої пам’ятки архітектури та історії (яка, втім, не має жодного охоронного статусу) плачевний. Пощастило хіба підвалу – в ньому розташувався затишний пивний бар, який вже багато років не працює.

А от решті гірше – в середині, у великій кімнаті, кілька років тому по суботах „запалювала” місцева дискотека, веранда з виглядом на річку була захаращена, колись розкішні вікна у хитрих рамах набули неохайного вигляду, дах давно зіпсований вульгарним шифером. Якби не пам'ятний знак, який відкрили на будинку у 1999 році, то й не здогадатись, що це не сільський клуб, а стародавній маєток.

 
Та, здається, нарешті у палацу з’явилися кращі перспективи. Як стало відомо нашому виданню, будівлю взяв в довготермінову оренду Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ. В планах інституту – перетворити колишній маєток на культурний центр. Наразі вже ведуться капітальні ремонтні роботи. З приміщень будівлі все винесено, зняті стара шиферна покрівля та потужні, але вже прогнилі дерев’яні перекриття. Виконує роботи бригада з Мукачева. Першим етапом робіт має стати покриття маєтку новим дахом. «Берегово.тудей» буде регулярно стежити за проведенням ремонтних робіт та повідомляти про їхній перебіг читачам. Адже важливість збереження родинної садиби Перені беззаперечна. Вона має неабияке значення як для угорського народу, так і для Закарпаття. Щодо Берегова, то на думку автора,  саме з цього міні-палацу можуть починатись екскурсії  архітектурним Берегсасом для більшості гостей, які їдуть з боку Ужгорода та Мукачева.

 
Олег Супруненко, Beregovo.Today
 
 

Довідка «Beregovo.Today»:  
 
Барон Жигмонд Перені (18 листопада 1783 - 24 жовтня 1849) - представник однієї з найдавніших аристократичних родин Угорщини, народився в родинному маєтку в селі Вегардо (нинішня Чопівка). Прожив в маєтку кілька років у дитинстві, отримуючи освіту від домашніх вчителів, а пізніше відправився в конвікторій (релігійний учбовий заклад) в місто Нодьсомбат (нині словацька Трнава), згодом продовжив навчання в Кошице, Братиславі та Будапешті.  В місті Кошице закінчив Академію права, потім практикував в Братиславі та Будапешті. В 1820-30-х роках барон Жигмонд Перені побував наджупаном Угочі (територія сучасного Виноградівського району) та піджупаном комітату Берег, в 1831 був королівським комісаром під час спалаху холери в Галичині (королівстві Галіції). Відіграв важливу роль в ході національної революції 1848 року. За те, що ім’я барона Жигмонда Перені значилося під Декларацією незалежності Угорщини (котра була проголошена в Сеймі Угорщини в Дебрецені  14 квітня 1849 року), був страчений після поразки революції австрійською габсбурзькою владою, в місті Пешт.


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.