ООН закликає Київ підпорядкувати націоналістів
У той час як більшість добровольчих батальйонів, як було сказано, з військової точки зору зараз включені у формальні структури ЗСУ, МВС чи Нацгвардії, залишаються ще деякі потенційно схильні до насильства формування
Рада ООН з прав людини опублікувала доповідь з питань позасудових, самочинних або довільних страт за результатами візиту місії в Україну.
У документі висловлюється стурбованість рівнем насильства в Україні, у тому числі з боку окремих добровольчих батальйонів за "потурання” офіційної влади, повідомляє
Укрінформ.
"Спеціальний доповідач перебував з офіційним візитом в країні з 8 до 18 вересня 2015 року на запрошення уряду України", - наголошується в документі.
Представник ООН відвідав Київ, Запоріжжя, Маріуполь, Донецьк, Краматорськ, Харків і Одесу. Він провів зустрічі в МЗС, Мін’юсті, Міноборони, МВС, Офісі військового прокурора, СБУ, РНБО, штабі АТО, а також в структурах судової гілки влади і Верховної Ради. Окремі зустрічі відбулися в місії ОБСЄ, Генконсульстві Росії в Україні, а також з іншими міжнародними і національними спостерігачами, представниками неурядових організацій та родичами жертв.
Доповідач ООН також побував за лінією зіткнення на Донбасі, де провів зустрічі з "представниками різних моніторингових місій, в офісі уповноваженого з прав людини (омбудсмена) в самопроголошеній ДНР і з "асоціацією адвокатів".
За результатами всіх зустрічей доповідач у підсумковому документі звернув особливу увагу на безчинства, які дозволяють собі добровольчі батальйони в Україні.
"У той час як більшість добровольчих батальйонів, як було сказано, з військової точки зору зараз включені у формальні структури ЗСУ, МВС чи Нацгвардії, залишаються ще деякі потенційно схильні до насильства формування: такі, як Правий сектор, що діє, судячи з усього, на власний розсуд - за потурання влади на високому офіційному рівні і в умовах майже повної безкарності як на Донбасі, так і на більш широкій території України", - підкреслив доповідач.
"Особливу заклопотаність викликає те, в якій мірі ці групи використовують насильство або погрози насильством, щоб чинити тиск на осіб, які мають іншу думку, судову систему та інші механізми підзвітності", - наголошується в документі.
У зв'язку із цим згадуються вбивство журналіста Олеся Бузини, арешт Сергія Долгова, а також залякування адвокатів і суддів, які вели справу щодо трагедії в Одесі в травні 2014 року.
"Ультранаціоналістичні групи та інші збройні формування - такі, як Правий сектор, Свобода і Самооборона, - повинні бути визнані незаконними і їх потрібно роззброїти, розформувати і піддати судовому переслідуванню або підпорядкувати закону", - йдеться в рекомендаціях доповідача українському уряду.
При цьому підкреслюється, що акти насильства або залякування з боку керівників і членів цих груп "не повинні отримувати потурання урядом на будь-якому рівні, а підбурювачі до насильства і ненависті стосовно інших громад повинні бути покарані".