Втікачі під наглядом: як Україна здійснює повернення високопрофільних посадовців, які уникають ув'язнення за межами країни.

Від початку масштабного вторгнення Росії в Україні, яке розпочалося в лютому 2022 року, країну залишили численні колишні представники влади різного рівня – від народних депутатів та урядовців до суддів і олігархів. Багато з цих осіб мають відкриті кримінальні справи на батьківщині. Офіційний Київ вживає ряд заходів для їхньої екстрадиції. Про деталі цієї ситуації читайте далі.

Неабиякий резонанс викликала історія з нещодавнім затриманням у королівстві Монако сина експрезидента "Мотор Січі" В'ячеслава Богуслаєва - Олександра, який разом із батьком фігурує у справі про розкрадання активів вітчизняного промислового гіганта. Як зазначили з цього приводу в СБУ, впродовж 2016-2025 років Богуслаєв-молодший на території Франції і Монако легалізував отримані у злочинний спосіб кошти на суму понад $650 мільйонів. У відомстві Малюка уточнили, що затриманий допоміг своєму батьку привласнити контрольний пакет акцій держпідприємства, а потім продати його третім особам - зарубіжним компаніям. Зрештою, "відмиті" прибутки батько та син Богуслаєви використали, зокрема, для придбання елітної нерухомості на території Євросоюзу.

Розслідування у цій справі відбувається в рамках спільної слідчої групи, до складу якої входять представники України, Франції та Монако, створеної за координації Євросоюзу. До речі, по цій самій справі окремі нові підозри отримав сам екс-президент "Мотор Січі", 86-річний В'ячеслав Богуслаєв, який перебуває під вартою з жовтня 2022 року за обвинуваченням у державній зраді.

Затриманий Олександр Богуслаєв-молодший заперечує всі висунуті проти нього обвинувачення. За статтею Кримінального кодексу України, що стосується відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом у особливо великих обсягах, йому може загрожувати покарання від восьми до дванадцяти років позбавлення волі. Проте ймовірність екстрадиції Богуслаєва до України виглядає вкрай низькою, оскільки ще в 2017 році він відмовився від українського паспорта і отримав громадянство Гренади, при цьому постійно проживаючи у Монако.

Однак справа Богуслаєва є значущим прецедентом, який показує, що про тих, хто втік, завантажених величезними сумами грошей з України, ніхто не забуває. Це свідчить про те, що всі вони можуть бути притягнуті до відповідальності. Якщо не в самій Україні, то в тих країнах, де вони наразі ховаються.

У тому ж таки Монако на початках повномасштабного вторгнення РФ переховувався тепер уже екснардеп Верховної Ради чинного скликання Ігор Абрамович, а також опальний олігарх і колишній парламентар Костянтин Жеваго. 27 грудня 2022 року він був затриманий французькими правоохоронцями в Куршевелі, однак згодом вийшов під заставу розміром мільйон євро. До слова, не далі як 8 травня Бюро економічної безпеки (БЕБ) наклало арешт на комплекс площею понад 6,7 тис. кв. м у центрі Києва, а також на 291 млн грн, що знаходились на рахунках товариства, яке контролює Жеваго. Де він наразі перебуває достеменно невідомо, але неодноразово Жеваго потрапляв в медіа-фокус, знаходячись у Ніцці. У 2023 році французький суд відмовив в екстрадиції, але в Україні його майно арештоване, а сам Жеваго перебуває під санкціями.

Французька Рів'єра стала улюбленим місцем для скандально відомого нардепа Вадима Столара, який здобув популярність завдяки своїм махінаціям з нерухомістю у столиці. Проте, незважаючи на численні чутки та скандали, реальні справи проти нього не отримують значного висвітлення.

Відповідно до західних ЗМІ, на віллі у Франції проживають брат і сестра Льовочкіни. Юлія Льовочкіна, яка вже не є депутатом, має статус "екс", тоді як Сергій Володимирович досі формально залишається членом Верховної Ради поточного скликання. Більше того, він регулярно відвідує Офіс президента. Проте ця ситуація може змінитися в будь-який момент.

У французькому Сен-Жан-Кап-Ферра з початку повномасштабної війни знаходився підсанкційний екснардеп Віталій Хомутинник, а також колишній голова Вищого господарського суду України Віктор Татьков. Щодо Хомутинника, то, за інформацією деяких медіа, він наразі мешкає у Лондоні. Його бізнес-структури підпадають під санкції з 2021 року. Проте, як стверджують джерела, тісний зв'язок Хомутинника з лояльним офісом волонтера Сергія Притули (вони є родичами, адже одружені на сестрах) дозволяє йому поки що залишатися в безпеці.

На території Туманного Альбіону з'явився скандально відомий нардеп Артем Дмитрук, який утік з України в серпні минулого року. Його втеча стала наслідком оголошення підозри у зв'язку з нападами на правоохоронців в Одесі та військовослужбовця в Києві. Наразі Дмитрук перебуває у міжнародному розшуку, а Генеральна прокуратура України заявила про намір домагатися його екстрадиції. Тим часом, прогулюючись Лондоном у рясі іподиякона УПЦ МП, він виглядає надзвичайно спокійно та впевнено в собі. Більше того, напередодні 9 травня, коли Путін провів свою версію параду перемоги на Червоній площі, Дмитрук висловив думку, що в Україні нині правлять нащадки гітлерівських нацистів. Ще минулого року Київ подав запит на його екстрадицію, але сам Дмитрук намагається відбитися, стверджуючи, що його переслідують з політичних мотивів. Чи зможе він виправдатися – залишається відкритим питанням.

Справжнісінькою європейською Меккою для українських vip-втікачів є Австрія в цілому і Відень, зокрема. Там перебуває олігарх Геннадій Боголюбов, проти якого в Україні порушено карну справу щодо оборудок з "Приватбанком". Він втік з України, а у лютому потрапив під санкції РНБОУ за звинуваченням у виведенні коштів з України. Документи щодо подачі його на екстрадицію теж готувалися прокуратурою, але наразі про подальші дії правоохоронних органів нічого невідомо.

У самісінькому серці Відня мешкає не лише Боголюбов, а й ще один олігарх-втікач Дмитро Фірташ. І теж чекає на екстрадицію. Щоправда, в інший бік. Його уже понад 10 років намагаються екстрадувати звідти Штати. Без успіху...

Проте в Україні залишаються ще багато персонажів, чий статус викликає тривогу у правосуддя. Серед них — колишній голова Конституційного суду Олександр Тупицький та ексголова Національного банку Кирило Шевченко, які знайшли притулок у Відні. Також там переховується колишній депутат Київської міськради Денис Комарницький, якого підозрюють у великих корупційних схемах, пов’язаних із дорогоцінною столичною нерухомістю.

Загалом, столиця Австрії є рекордсменкою за кількістю топ-втікачів, які переховуються там від української Феміди. Лише протягом 2024 року Офіс генпрокурора скерував до цієї країни сім запитів про екстрадицію. Але, зазначають у відомстві на Різницькій, офіційний Відень, як правило, відмовляє у екстрадиції, апелюючи до кількох статей Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Зокрема, на переконання компетентних австрійських органів через повномасштабні воєнні дії в Україні особи, яких примусово повернуть на батьківщину, можуть бути піддані реальній небезпеці. Втім навряд чи учасники іноземних "легіонів", котрі знаходяться під слідством в Україні, довго зможуть прикриватися війною, уникаючи екстрадиції. У вітчизняному Мінюсті нещодавно розповіли про те, що наразі для екстрадованих осіб вже визначено місця утримання - це віддалені від зони бойових дій оновлені приміщеннями. Йдеться про спец споруди, розташовані в Чернівецькій, Львівській та Закарпатській областях. Україна, як зазначають у профільному міністерстві, зі свого боку надаватиме в кожному окремому випадку гарантії що екстрадовані будуть перебувати саме в цих установах, а відтак - в умовній безпеці.

"Варто зазначити, що з моменту початку масштабного вторгнення Росії в Україну багато країн значно зменшили обсяги екстрадиції злочинців на користь наших правоохоронних органів. Проте, нещодавно спостерігається позитивна динаміка у статистиці щодо екстрадицій", - підкреслює депутат від партії "Голос" Ярослав Железняк.

У відповіді Офісу генпрокурора на його депутатський запит йдеться, зокрема, про те, що раніше країни відмовляли в екстрадиції через загрозу життю чи фізичній недоторканності. "Наразі ситуація змінилася і тільки за перші місяці 2025 року маємо майже 80% задоволення запитів на екстрадицію", - акцентував парламентар.

Згідно з даними статистики, у 2024 році сусідня Польща екстрадувала до України 21 особу для відбування покарання, тоді як Німеччина - 10. Чехія, Іспанія та Болгарія повернули по двоє осіб, а Норвегія, Румунія та Італія - по одній. Навіть Австрія, яка стала популярним притулком для втікачів, вже надіслала одну людину назад до України для виконання покарання в минулому році. Це свідчить про те, що тенденція триватиме, і сумнівів у збільшенні таких випадків немає.

Суттєвим є те, що ситуація з Богуслаєвим-молодшим демонструє: українські злочинці не залишаються без уваги. І навіть якщо їх не вдасться затримати в Україні, втеча за межі країни не стане гарантією уникнення покарання в місці їхнього постійного проживання...

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.