В Україні надають хірургічну допомогу при меланомі в межах програми медичних гарантій, але сучасні лікувальні методи не закуповуються, - зазначає фахівець.
В Україні пацієнти можуть отримати хірургічну допомогу при меланомі через Програму медичних гарантій (ПМГ). Проте сучасні системні методи лікування меланоми не фінансуються з державного бюджету, що призводить до того, що витрати лягають на плечі самих пацієнтів. Про це розповіла Марія Кукушкіна, керівниця напрямку онкології медичної мережі "Добробут".
"Україна забезпечує хірургічне лікування меланоми в рамках ПМГ, проте сучасна системна терапія (імунотерапія та таргетна терапія) не закуповується за рахунок держави, тому фінансовий тягар лягає на плечі пацієнтів та їхніх сімей. Якщо при І-ІІІ стадії захворювання хірургічне лікування є основним і в деяких випадках не потребує додаткової терапії, то ІV стадія лікується виключно системною терапією", - сказала вона агентству "Інтерфакс-Україна".
При цьому Кукушкіна зазначила, що за відсутності державних закупівель сучасних препаратів для лікування меланоми лікарі в державних медзакладах змушені призначати пацієнтам хіміотерапію в рамках ПМГ, яка є малоефективною при цьому захворюванні.
За її відомостями, потреба в послузі діагностики меланоми залишається стабільно високою, навіть із початком повномасштабного вторгнення. Однак наразі існують деякі особливості щодо оцінки діагностики та поширеності меланоми в різних куточках країни.
Зокрема, Кукушкіна зазначила, що, згідно з даними Національного канцер-реєстру, в Україні спостерігається певна варіація в абсолютній кількості випадків діагностованих меланом в залежності від регіону. Однак, порівнювати ці показники не є доцільним через різницю в чисельності населення в різних областях.
"З метою порівняння використовується такий показник, як захворюваність, тобто кількість виявлених випадків захворювання на 100 тис. населення. Але наразі канцер-реєстр не може надати дані щодо захворюваності, адже в нас відсутні дані з багатьох окупованих та прифронтових територій, а також обмежені дані щодо кількості в регіонах населення, яке там проживає", - сказала вона.
Кукушкіна нагадала, що до повномасштабного вторгнення найбільша захворюваність на меланому була в Києві, Київській та Черкаській областях (12,1, 10,1 та 10,2 на 100 тис. населення), найнижча - у Чернівецький та Закарпатській областях (3,4 та 4,6 на 100 тис. населення).
"Малоймовірно, що меланома зустрічається рідше серед населення Чернівецької та Закарпатської областей. Швидше за все, проблема полягає в діагностиці та несвоєчасному зверненні до медичних фахівців. Це підтверджується тим, що в Закарпатті було зафіксовано найбільшу частку меланом, діагностованих на IV стадії (15,9%), тоді як середній показник по Україні у 2022 році становив лише 5,7%," - зазначила вона.
"Коли пацієнти отримують діагноз меланоми, вони практично ніколи не ухиляються від лікування, усвідомлюючи серйозність хвороби. Однак питання доступності терапії для тих, хто страждає від меланоми, залишається актуальним", – зазначила Кукушкіна.
За даними Національного канцер-реєстру, в Україні у 2022-2023 рр. було зареєстровано 5051 випадок меланоми, в той же час станом на 2023 рік на обліку перебували 31217 людей з цим захворюванням.
Всесвітній день меланоми святкують у перший понеділок травня. У 2025 році цей день припав на 12 травня.