У Києві може виникнути нестача нових якісних житлових комплексів: скільки новобудов з'являється в столиці за рік -- Delo.ua

Темпи будівництва нового житла в Україні зменшилися, і зазвичай нові житлові комплекси з'являються переважно на заході країни. Це негативно позначається на загальному стані житлового фонду.

Пропозицій нерухомості на ринку вистачає, але нові будівлі з’являються там досить повільно.

У грудневому звіті про фінансову стабільність аналітики Національного банку підкреслили, що процес будівництва нового житла в Україні відбувається вельми повільно.

У документі зазначається, що "у західних регіонах частіше починають нові об'єкти", тоді як у Києві ситуація кардинально інша - "тут лише добудовують черги вже наявних комплексів".

"В умовах недостатності ресурсів, зокрема, людського потенціалу, у столиці забудовники активніше завершають будівництво більш якісних житлових комплексів, зокрема бізнес-класу, при цьому спостерігається збільшення кількості непроданих квартир," - зазначають в НБУ.

Незважаючи на те, що загальний обсяг введення житла в експлуатацію в Україні в цілому наближається до довоєнних показників, процес введення в експлуатацію багатоквартирних будинків відбувається повільніше.

Менше п'ятої частини житлових комплексів, де тривають продажі, вже добудовані. За даними ЛУН, кількість черг житлових комплексів у продажу в Україні зросла на 10% з початку року.

Однак, з огляду на тривалу невизначеність і загрози безпеці, подальше розширення пропозиції через нове будівництво відбуватиметься повільно, як зазначають у Національному банку України.

Під час війни інтенсивне будівництво відбувається лише в західних областях України. У східних регіонах процес будівництва практично відсутній.

Як розповіли Delo.ua в ЛУН, на Львівщині за останні майже три роки було запущено будівництво 150 житлових комплексів. А в Києві за час війни стартували продажі лише 25 проєктів. Зокрема, у 2024 у столиці розпочали продажі дише у 7 ЖК.

Темпи введення в експлуатацію нових ЖК у Києві також вражаюче низькі, наголосив в коментарі Delo.ua СЕО City Development Solutions Роман Герасимчук.

"До війни, у 2021 році у Києві на ринок виходило близько 20 тисяч квартир. У 2020 році - 17 тис. Зараз ми говоримо про здані 2 тисячі квартир на рік", - пояснив девелопер.

За даними ЛУН, за час повномасштабної війни найбільше ЖК стартувало у Львівській області. З великим відривом на другому місці Київ та область. У п'ятірку найактивніших у будівництві увійшли також Закарпатська, Тернопільська та Івано-Франківська області.

Проте, якщо говорити про темпи зростання будівництва, то на першому місці в Україні знаходиться Закарпаття — ця область перевершує навіть Львівську.

"Перед початком конфлікту в регіоні реалізовувалися в десять разів менше будівельних проектів. Однак під час війни кількість нових ініціатив у цій області майже досягла рівня Львівщини. Подібна ситуація спостерігається також в Івано-Франківську, де картина нагадує закарпатську", - зазначив Олександр Андросович, бізнес-радник Delo.ua.

Водночас раніше Delo.ua писало про те, що більшість ЖК, які мали з'явитись в Україні в роки війни, так і не були здані в експлуатацію.

З 1597 черг, які були оголошені для введення в експлуатацію до початку повномасштабного вторгнення (з ІІ кварталу 2022 до ІІІ кварталу 2023), наразі завершено лише 42%. Водночас 58% з них не тільки не були здані у строк, а й залишаються зовсім незавершеними.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.