Епідемія грипу, ГРВІ та COVID-19: які події відбуваються в різних частинах країни?
За останній тиждень в Україні понад двісті тисяч людей захворіли на ГРВІ, грип та COVID-19, з яких більше половини складають діти. З початку епідемічного сезону, загальна кількість захворілих наближається до 2,5 мільйонів. Цю інформацію оприлюднили в Міністерстві охорони здоров'я.
У цьому році було зафіксовано 16 смертельних випадків, спричинених ускладненнями цих захворювань. Зараз спостерігається перевищення епідемічного порогу в 16 областях, і в деяких регіонах навчальні заклади перейшли на дистанційний формат навчання.
Які захворювання найчастіше вражають українців? Як можна запобігти їх появі? Ось репортаж моїх колег, підготовлений з різних куточків країни.
Киянка Марина Дика ділиться своєю історією: спочатку грипом заразилася її трирічна донечка Олівія, а згодом і сама Марина. Вони обидві страждали від недуги протягом тривалого часу. Лікарі підтвердили, що у доньки був грип типу А, після того як їй зробили тест у медичному закладі.
Марина Дика, жительница Киева:
Спочатку температура була не дуже високою - 38,5 градусів, але вже в перший день, незважаючи на те, що ми розпочали курс противірусних препаратів, вона піднялася до 40°. На тлі цієї високої температури у пацієнтки з'явилася блювота.
Призначені лікарем препарати почали діяти, і вже невдовзі хвороба відступила. За попередній тиждень у столиці зареєстрували понад 15 тисяч нових захворювань на грип, ГРВІ та ковід. Рівень - наразі нижчий за епідпоріг. Проте кількість недужих зростає.
Юлія Головаш, сімейний лікар:
Небезпека може проявлятися у вигляді бактеріальних ускладнень, що супроводжують це захворювання. Приблизно 80% випадків мають легкий характер, але у 20% пацієнтів можуть виникати бактеріальні синусити, отити і навіть пневмонії.
Від початку тижня на дистанційному навчанні й усі школи та садочки Вінницької громади.
Оксана Яценко, керівниця департаменту освіти Вінницької міської ради:
Ми чудово справляємося з цим викликом. Завдяки пандемії та початку війни, коли ми постійно навчалися онлайн, ми здобули цінний досвід. Тож деякий період школи продовжать працювати в режимі онлайн. Коли ситуація покращиться, ми знову перейдемо до офлайн та змішаного формату навчання.
Цього тижня Вінницька область перевищила епідемічний рівень захворюваності. З початку року майже 44 тисячі мешканців регіону захворіли на грип та ГРВІ.
Ігор Матковський, директор Вінницького обласного центру моніторингу та попередження захворювань Міністерства охорони здоров'я України:
Протягом тижня до медичних установ звернулося більше 10 тисяч осіб, з яких близько 58% становлять діти. Вірусологічні аналізи виявили наявність вірусів грипу Б та А.
На Закарпатті епідпоріг захворюваності вже перевищує 70%. Сезонні вірусні інфекції в області діагностували у понад сімдесяти шести тисяч людей, і кількість інфікованих зростає. Тому в більшості навчальних закладів регіону теж запровадили карантинні обмеження.
Любов Данич, спеціаліст-епідеміолог Закарпатського центру моніторингу та профілактики захворювань:
На карантин було переведено 65 шкіл загальної середньої освіти та 95 дитячих садків. Крім того, 205 навчальних закладів загальної та середньої освіти перейшли на дистанційний формат навчання.
Майже двісті жителів перебувають на стаціонарному лікуванні. Уже зареєстровано й 13 випадків коронавірусної інфекції. Та найбільше у закарпатців виявляють ГРВІ й грип типу Б, чимало пацієнтів мають ускладнення.
Михайло Поляк, головний лікар Закарпатської інфекційної лікарні:
Найчастіше ускладненням, яке викликає грип, є вірусна пневмонія. Особливо важливо звернутися за медичною допомогою в перші дні захворювання, адже існують специфічні протигрипозні препарати, які ефективно лікують цю недугу. Головне — не затягувати з візитом до лікаря.
У поліклініках Івано-Франківська щодня близько чотирьохсот звернень. Люди хворіють цілими родинами й колективами.
Ольга Савчук, директорка Івано-Франківського КНП "Центр первинної медичної й консультативно-діагностичної допомоги":
Одним із симптомів, що не є типовими для цього часу, але все ж спостерігаються, є тривалий сильний виснажливий кашель. Він залишається у пацієнта навіть після перенесеного ГРВІ.
Серед хворих приблизно 70% складають діти. У регіоні зафіксовано п'ять випадків летальних наслідків через ускладнення, викликані ковідом, а ще двоє людей померли від грипу. Серед загиблих є й 12-річний хлопець.
Руслан Савчук, керівник служби державної санітарної охорони в Івано-Франківській області:
Ми бачимо зростання захворюваності, і те, що ми перейшли епідемічний поріг на 95 відсотків. Такий швидкий ріст відбувся шляхом того, що відбуваються активні контакти між дітьми - це в закладах освіти, дошкільних закладах, не дотримуючись маскового режиму в сезон активної циркуляції вірусних інфекцій.
Вже два тижні в закладах освіти області реалізується дистанційне навчання.
Ігор Мельничук, керівник ліцею №24:
Кількість осіб досягла 16, що викликає значне занепокоєння, а також понад триста дітей, які звернулися за медичною допомогою. Є випадки запалення легень, що свідчить про напруженість ситуації.
Наразі всі школи та коледжі відправили на дистанційку до четвертого березня. Щодо садочків та вищих навчальних закладів, то комісія рекомендувала керівникам моніторити й зважати на епідситуацію.
Грип різного типу, звичайна ГРВІ, рідше ковід-19 - найпоширеніші респіраторні захворювання цієї зими в Україні, кажуть в Центрі громадського здоровʼя. Найвища їхня статистика на Хмельниччині.
Олексій Даниленко, який займає посаду заступника генерального директора Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України:
Якщо розглядати регіони з низьким рівнем перевищення епідемічного порогу, то в цьому контексті можна виділити Вінницьку, Київську, Львівську, Кіровоградську, а також Одеську, Полтавську та Сумську області. Що стосується регіонів із середнім рівнем перевищення, то такі спостереження фіксуються у Волинській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Рівненській, Тернопільській, Черкаській та Чернівецькій областях.
У зоні ризику діти до п'яти років, люди літнього віку, вагітні, медпрацівники. Епідеміологи радять уникати місць скупчення, дотримуватися гігієни та вакцинуватися.