Що таке бусифікація і чи варто очікувати її в 2025 році?
У медіа та соціальних платформах неодноразово з'являється термін "бусифікація" у зв'язку з російсько-українським конфліктом. Проте, що ж насправді означає бусифікація і наскільки вона є реальною та масштабною, як стверджують?
Значення цього неологізму найчастіше намагалися з'ясувати українці, згідно зі статистикою Google за 2024 рік. І інтерес до нього зростає. Тож MigNews хоче допомогти вам розібратися в цьому явищі та розповість усе основне, що потрібно знати.
Що таке бусифікація в Україні та які її основні відмінності від традиційної мобілізації?
Відповідно до українського законодавства, яке регулює питання мобілізаційної підготовки, мобілізація являє собою сукупність дій, спрямованих на систематичну підготовку до створення та функціонування військових штабів у період війни.
Що таке бусифікація? Цей термін, на відміну від добровільної мобілізації, вживається в суспільстві для опису випадків, коли територіальні центри комплектування (ТЦК) проводять рейди на вулицях. Під час таких акцій чоловіків примусово садять у автомобілі (буси) і вивозять, позбавляючи їх можливості зв'язку. Вони проходять швидкий військово-лікарський огляд (ВЛК) і незабаром направляються на полігони. Це явище свідчить про порушення прав людини в процесі мобілізації.
Речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін запевняє, що чоловіків можуть доправляти до ТЦК тільки поліцейські в супроводі військових і на їхньому або своєму транспорті. Якщо доставка здійснюється самостійно, то це перевищення службових повноважень.
Міністерство оборони України запустило гарячу лінію для українців, які стали жертвами неправомірних дій представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Для звернень необхідно телефонувати за номером: 1512.
Проте слід врахувати ситуації, коли військовозобов'язані, свідомо або ненавмисно, не оновлюють інформацію про своє нове місце проживання протягом семи днів. Це є правопорушенням, і в результаті таких випадків цих осіб доводиться шукати. Як зазначив Дмитро Лазуткін у розмові з "Радіо Свобода", якби призовники та резервісти дотримувались цього правила, "не було б потреби в бусиках і патрулях".
Наслідки бусифікації і де її найбільше
Є безліч думок і суперечок щодо бусифікації та коректності вживання цього терміна. Приміром, як каже представник омбудсмена в Києві та Київській області Микита Козиренко, якщо мобілізацію проводять відповідно до законодавства, тобто присутні відповідні органи і відбувається відеофіксація, то права людей дотримуються, і це ніяк не можна назвати бусифікацією.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки України вважає, що російська пропаганда активно сприяє процесу бусифікації в Україні, з метою дискредитації ТЦК та формування у населення думки про несправедливість мобілізації в нашій державі.
Голова Ради резервістів Сухопутних військ Іван Тимочко стверджує, що це питання активно використовують українські політики для досягнення власних політичних амбіцій та підвищення своїх рейтингів.
Проте це не свідчить про відсутність бусифікації. Визнання її існування та необхідність захисту прав людей підтверджують навіть представники державних структур.
Щодо лідерів у сфері бусифікації, нардеп Соломія Бобровська зазначила, що такі випадки відбуваються повсюдно. Однак, найбільша їх концентрація спостерігається в Закарпатті, Одеській та Чернівецькій областях.
Які можуть бути наслідки? Окрім явних порушень прав людини, бусифікація веде до зниження ефективності мобілізаційних заходів, підриває репутацію Збройних Сил України, а також викликає зростання паніки та кількості самогубств серед населення. Про цю сторону бусифікації говорили адвокатка Алла Школьна та Соломія Бобровська в інтерв'ю "Еспресо.Захід". Військовий Ігор Шолтис у тому ж інтерв'ю підкреслює, що в Силах оборони опиняється велика кількість людей, які не мають мотивації. Лейтенант Віталій Волянський поділяє цю ж точку зору, вважаючи, що ті, хто мобілізовані добровільно, значно краще виконують свої обов'язки, ніж ті, хто під тиском.
Чи відбудеться бусифікація у 2025 році?
Ознакомьтесь с этой записью в Instagram.
Пост от Хуйовий Львів 🇺🇦 (@hy_lviv)
Чи відбудеться бусифікація у 2025 році?? Складно відповісти на це з повною впевненістю. Але уряд робить усе від себе залежне, щоб "піти від цих болючих для населення питань". Саме так сказав на брифінгу 18 листопада 2024 року Міністр оборони Рустем Умеров.
Він зазначив, що в Кабінеті Міністрів планують обговорити реформи, які мають на меті запобігти бусифікації в Україні в майбутньому. Зокрема, реалізується процес цифровізації, що дозволить, наприклад, за допомогою платформи Резерв+ ставати на військовий облік без необхідності відвідувати територіальні центри комплектування. Також відкриваються рекрутингові центри, а українці, які перебувають за кордоном, отримають можливість приєднатися до армії та захищати інтереси своєї країни.
На початку грудня 2024 року прес-секретар омбудсмена Микита Козиренко зазначив, що під керівництвом Дмитра Лубінця регіональні представництва досягли значних результатів у цій сфері, практично повністю ліквідувавши випадки бусифікації.
Проте, чи це дійсно так і як це буде втілено в реальному житті у 2025 році, покаже лише час.
Раніше ми вже обговорювали, що таке радіоелектронна боротьба (РЕБ), які її ролі у військових конфліктах та які завдання вона виконує.