Служба безпеки України та Національна поліція викрили нові "схеми ухилення від призову" в трьох університетах країни - Новини Весь Харків.
Служба безпеки та Національна поліція ліквідували три нові схеми ухилення від мобілізації чоловіків призивного віку. Серед затриманих - професор і доцентка українських закладів вищої освіти.
За матеріалами справи, в обмін на хабарі фігуранти допомагали військовозобов'язаним оформити відстрочки від призову на підставі підроблених документів про навчання або "погане" здоров'я.
● У Полтавській області було викрито професора приватного університету, який допомагав зараховувати потенційних призовників на бакалаврат, магістратуру та аспірантуру місцевого державного університету без необхідності складання вступних іспитів.
Окрім того, за певну винагороду, підозрюваний пропонував ухилянтам вигадані "лікувальні послуги" в психіатричному диспансері, щоб потім їх виключили з військового обліку через проблеми зі здоров'ям.
Щоб здійснити обидва "випадки", злочинець скористався своїми особистими контактами серед представників освітньої галузі та медичних працівників.
● У Закарпатті затримали доцентку історичного факультету місцевого університету, коли вона отримувала хабар за незаконне зарахування на навчання "абітурієнтів" призовного віку.
Згідно з інформацією, отриманою в ході розслідування, підозрювана безпосередньо "підтримувала" своїх клієнтів при проведенні вступних іспитів.
Згодом чиновниця доставляла документи "студентів" до регіонального ТЦК, де їм надавали відстрочки.
● У Харківській області правоохоронці висунули підозру місцевому підприємцю та двом його спільникам, які за аналогічною "схемою" затягували процес мобілізації для осіб, зобов'язаних служити в армії.
З метою уникнення призову, ділки організовували "навчання" ухилянтів у регіональному коледжі, де вони фактично не здобували освіту, а натомість отримували підроблені документи про навчання для подачі до ТЦК.
На даний момент особам, які є фігурантами справи, висунуто підозри за кількома статтями Кримінального кодексу України, що стосуються скоєних злочинів.
▪️ частина 2 статті 28 та частина 1 статті 114-1 (втручання в законну діяльність Збройних Сил України та інших військових формувань під час особливого періоду, вчинене за попередньою змовою групою осіб);
▪️ частина 3 статті 368 (приступ до отримання пропозиції, обіцянки або неправомірної вигоди з боку посадової особи);
▪️ ч. 2 ст. 369-2 (недобросовісне використання влади).
Зловмисникам загрожує до 10 років тюрми з конфіскацією майна.
Співробітники Служби безпеки України реалізували комплексні дії в Харківській, Полтавській та Закарпатській областях у співпраці з Національною поліцією за наглядом прокуратур Полтавської, Харківської областей та Ужгородської окружної прокуратури.