Орбан висловлює обвинувачення на адресу України та ставить під загрозу єдність Європи.
Прем'єр-міністр Угорщини знову висловив звинувачення на адресу України, стверджуючи, що вона втручається у внутрішні справи угорської держави та нібито підтримує опозиційну партію "Тиса". Віктор Орбан вважає, що Київ започаткував узгоджену кампанію, метою якої є "дискредитація" Угорщини, аби підривати ініціативу про проведення опитування щодо членства України в Європейському Союзі. Орбан також зазначив, що викриття угорських шпигунів в Україні пов'язане з підтримкою угорської опозиції.
Прем'єр Угорщини висловив своє обурення у зв'язку з коментарем президента України, який зазначив, що бажає бачити в Угорщині уряд, що підтримує українські інтереси. "Зеленський очікує, що в Угорщині буде уряд, який буде налаштований позитивно до України. Ті, хто діють в інтересах Брюсселя, також підтримують Зеленського," -- прокоментував угорський лідер.
Очевидно, що Орбан не має уявлення про те, як можна будувати дружні відносини з Україною, адже це може негативно вплинути на його імідж у Москві. Щоб якось обґрунтувати свої слова перед внутрішньою аудиторією, він стверджує, що вступ України до ЄС призведе до фінансових труднощів для Угорщини. Проте чому саме Угорщина, а не інша країна ЄС, залишається незрозумілим.
Європейська відповідь на дії Угорщини.
У зв'язку з провокаційними діями угорського прем'єра група депутатів Європейського парламенту закликала Брюссель заморозити все фінансування для Будапешта. Європейські політики заявляють про обмеження свободи в країні, підрив демократії, недотримання законодавства та цінностей ЄС. Зазначається, що Угорщина під керівництвом Віктора Орбана "постійно конфліктує з ЄС".
Зокрема, керівник угорського уряду своїми недалекоглядними рішеннями заблокував для держави мільярди євро. У листі, підписаному депутатами Європейського парламенту, зазначається, що Будапешт не лише не прагне до покращення ситуації, а й демонструє "тривожну регресію". Зокрема, парламентарі згадують про нещодавно прийнятий закон, спрямований на заборону реформ, які загрожують незалежності судової системи та намагаються придушити голоси критиків уряду.
"Продовження фінансування корумпованого режиму, який відкрито підриває європейські цінності, є неприпустимим. Тому ми закликаємо до термінового припинення всіх фінансових вливань в Угорщину, використовуючи всі доступні правові механізми", - наголошується у заяві європейських депутатів. Лист, ініційований фракцією Зелених, також отримав підтримку представників правоцентристської Європейської народної партії, центристського альянсу "Оновимо Європу" та соціал-демократів.
Це вже не перше письмове звернення. Європейський Союз висловлює занепокоєння "серією тривожних подій" в країні, яка швидко рухається у невірному напрямку через загострення ситуації з верховенством права. Європейські дипломати докладають зусиль, щоб переконати угорських представників у питанні України, аби Будапешт не заважав реалізації ініціатив Євросоюзу, що можуть бути незручними для Москви.
Цю інформацію озвучив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, зазначивши, що угорські представники перешкоджають впровадженню нових санкцій проти російських чиновників. "Єдина країна, яка не демонструє такої моральної чіткості, як ми, є Угорщина, - підкреслив він, посилаючись на агресивні дії Путіна... Я вкотре закликав Угорщину зняти своє вето на виділення фінансування та припинити блокувати переговори щодо вступу України до Європейського Союзу", - додав Радослав Сікорський.
Кремлівська стратегія та прагнення до розширення територій.
Уже тривалий час ми звикли до того, що Віктор Орбан, якого не слід ототожнювати з усією Угорщиною, став для Європейського Союзу та НАТО своєрідним "троянським конем". Він, користуючись усіма перевагами цих союзів, часто проводить політику, що підтримує Кремль. Проте останнім часом ситуація значно погіршилась: Орбан фактично став союзником Путіна, намагаючись зважитися на ризиковані кроки у питаннях, які безпосередньо стосуються безпеки всієї Європи. Щоб зрозуміти цю проблему, варто прогулятися Будапештом, де на кожному кроці можна натрапити на карту "Великої Угорщини", що охоплює частини сучасних Словаччини, Хорватії, Сербії, Румунії та України.
Пояснення цьому досить просте: прийшовши до влади, Орбан не зміг забезпечити економічний розвиток країни на належному рівні, як це зробило ряд сусідів Угорщини, натомість він вирішив консолідувати народ "великою" метою - розширенням території держави. Орбан використовує тему "історичної несправедливості" як інструмент внутрішньої мобілізації та зовнішньополітичного тиску, ностальгією за минулим та засудженням Тріанонського договору, який підбив підсумки Першої світової війни і позбавив Угорщину більшу частину її територій, враховуючи повну поразку Австро-Угорщини у війні та розвал імперії. Разом з тим, Орбан чудово розуміє, що його країна як член ЄС і НАТО ніяк не в змозі забезпечити це в рамках союзів і для збереження своєї влади, яка вже не виглядала абсолютною під час останніх виборів, по суті вступив у змову з Путіним.
Згідно з інформацією, наданою російською опозицією, ще у лютому 2022 року він уклав угоду з Путіним про те, що після короткочасного конфлікту між Росією та Києвом, отримає під контроль українське Закарпаття. Віктор Орбан відвідав Кремль всього за кілька днів до початку масштабного вторгнення в Україну. Це пояснює, чому угорські підприємства, попри санкції, продовжують співпрацювати з російськими структурами, а кремлівські наративи регулярно з'являються на підконтрольних Орбану угорських медіа.
Отже, Будапешт фактично узаконює дії Кремля, підриваючи єдність Європи в критично важливий момент. Проте угода між Путіним і Орбаном не відбулася, і Україна змогла зберегти свою незалежність. На сьогоднішній день Москві немає що запропонувати Будапешту, однак мета угорського прем'єра, ймовірно, залишилася незмінною. Змінилася лише тактика впливу на Київ: він тепер пов'язує підтримку початку переговорів про вступ України до Європейського Союзу з виконанням ряду завищених і часто безпідставних умов.
Фактично, Угорщина використовує процес євроінтеграції України як інструмент тиску для досягнення своїх цілей на Закарпатті, оскільки після вступу Києва до ЄС про якийсь перегляд кордонів можна буде назавжди забути. Наприклад, Угорщина вимагає визнання Україною всієї Закарпатської області "традиційно угорським регіоном", незважаючи на те, що, згідно з переписом населення регіону в 2001 році, етнічні угорці в ньому становили близько boilersuit, а з тих пір їх кількість значно скоротилася, так як багато хто з закарпатських угорців отримав угорські паспорти та виїхав за кордон. Останній тренд стосується не лише України, Угорщина вже давно проводить політику підтримки угорської меншини за кордоном, з 2011 року в цій країні діє закон, який спрощує надання свого громадянства етнічним угорцям, які мешкають у сусідніх країнах.
Сценарій, що реалізується в Будапешті, має багато спільного з ситуацією в румунському прикордонному регіоні Трансільванії, де намагаються створити автономну область на основі історичних претензій Угорщини. Хоча подібні ініціативи мали місце й по відношенню до інших сусідніх країн, вони зазнали перешкод як з боку самих держав, так і з боку Європейського Союзу. Однак ситуація з Закарпаттям є набагато складнішою. Останні події, пов'язані з цим питанням, спалахнули в травні 2025 року, коли українські спецслужби викрили угорську військову розвідку, яка діяла в Закарпатті. Її метою було вивчення настроїв місцевого населення на випадок можливого військового втручання Угорщини в регіон.
У результаті виходить, що союз Орбана з Путіним, який утворився, хоч і різними способами, але одним і тим же наміром -- утриманням влади, не просто політичний маневр, а стратегічна загроза. І поки Європа намагається відстояти свої демократичні принципи, один з її членів діє як внутрішній опортуніст. Поки що з цього у Орбана не дуже виходить, і саме тому його партія "Фідес" внесла до парламенту законопроект, що сильно нагадує закон про іноагентів у Росії, який перетворює прем'єр-міністра Угорщини на повноцінного володаря країни, бо мета подібної законотворчості -- повна ліквідація опозиції.
Не дивно, що 27 травня Рада Європейського Союзу планує обговорити можливість позбавлення Угорщини голосу в рамках ЄС. Це питання стосується застосування статті 7 Договору про Європейський Союз, яка надає можливість усунути державу з голосування у випадках серйозних порушень основоположних цінностей, закладених в основі ЄС.