Національний банк оголосив про неплатоспроможність Комінвестбанку.
Національний банк України (НБУ) оголосив про своє рішення визнати АТ "Комерційний інвестиційний банк" (Комінвестбанк) неплатоспроможним. Цю інформацію було опубліковано на офіційному сайті НБУ в четвер.
Відзначається, що на 1 листопада 2024 року частка цієї фінансової установи на ринку складала 0,04% від всіх активів неплатоспроможних банків. Крім того, за загальним обсягом активів, банк займає 52-ге місце серед 62 банків України, з активами в розмірі 1,43 млрд грн.
За інформацією Центробанку, визнання АТ "Комінвестбанк" неплатоспроможним не матиме негативного впливу на стабільність банківської системи України. Це рішення було прийнято через невідповідність діяльності банку чинним законодавчим вимогам, зокрема нормам, встановленим Національним банком.
Уточнено, що 8 серпня 2024 року правління НБУ, керуючись статтею 75 закону України "Про банки і банківську діяльність", ухвалило рішення зарахувати Комінвестбанк до категорії проблемних.
Основою для прийняття такого рішення стало виявлення факту, що банк займається ризикованою діяльністю, яка загрожує інтересам його вкладників та інших кредиторів. Ці дії свідчать про неналежну організацію внутрішнього контролю, яка, враховуючи систему управління ризиками та недостатність доходів, може призвести до зменшення регулятивного капіталу в майбутньому та порушення пруденційних нормативів капіталу, встановлених Національним банком. Додатково, були виявлені випадки систематичного надання і публікації банком недостовірних даних і звітності з метою приховування реального фінансового стану.
Національний банк також встановив, що від дня зарахування Комінвестбанку до категорії проблемних - банк продовжує здійснювати ризикову діяльність і систематично надавати та оприлюднювати недостовірну інформацію і звітність задля приховування свого реального фінансового стану, а менеджмент і власники не вжили належних заходів для запобігання зарахуванню банку до категорії неплатоспроможних.
Наголошується, що кожен вкладник Комінвестбанку отримає від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) відшкодування в повному розмірі вкладу з урахуванням відсотків, нарахованих станом на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення банку з ринку, окрім випадків, передбачених частиною четвертою статті 26 закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Загальний розмір виплат гарантованої суми клієнтам Комінвестбанку на 21 листопада 2024 року становить 432 мільйони гривень. На 4 грудня 2024 року обсяги високоліквідних активів банку, включаючи облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) та депозитні сертифікати, досягають 890 мільйонів гривень.
Національний банк України звернув увагу на те, що з моменту набуття чинності закону України від 1 квітня 2022 року № 2180-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб" було введено повне стовідсоткове гарантування депозитів фізичних осіб у всіх фінансових установах.
Згідно з даними, оприлюдненими Національним банком України, більш ніж 42% акцій Комінвестбанку контролює орендне підприємство "Ужгородський коньячний завод" (місто Ужгород), 25% акцій належать ТОВ "Плодоовоч - УЗЖ" (також з Ужгорода), а близько 33% акцій перебувають у власності ТОВ "Латуж" (місто Мукачево, Закарпатська область).