Київ у 2024 році поступився трьом регіонам за темпами житлового будівництва – Delo.ua.
У десятці лідерів регіонів за показниками старту нових проєктів на первинному ринку житла раніше виступали столиця та міста-мільйонники на сході та півдні України. Щокварталу запускалось в середньому 100-107 житлових комплексів.
На сьогоднішній день цей показник перевищує результати 2022 року, але все ще залишається вдвічі нижчим порівняно з періодом до початку повномасштабного вторгнення, становлячи 58 житлових комплексів. Таку інформацію озвучив Олександр Павлов, менеджер з розвитку бізнесу в ЛУН, під час зустрічі аналітиків RED by ЛУН "Підсумки року-2024", повідомляє кореспондент Delo.ua.
Якщо порівнювати показники у абсолютних даних, у 2021 році стартувало 429 ЖК, у 2022 році відбулось на 62% падіння - почались роботи на 162 майданчиках. Проте у 2023-му показник зріс на 30% - до 211 ЖК. По стартах проєктів 2024 рік буде ідентичний до 2023-го", - наголосив представник ЛУН.
З початку конфлікту розпочалися продажі в 479 житлових комплексах, що підтверджує активність ринку, - підкреслив Олександр Павлов.
Згідно з інформацією Державної служби статистики, у 2024 році протягом трьох кварталів було здано в експлуатацію 6,74 мільйона квадратних метрів житлової площі, що на 24% перевищує показники минулого року.
Згідно з інформацією від ЛУН, під час повномасштабного конфлікту найбільша кількість житлових комплексів була розпочата у Львівській області. На значному відстані позаду розташувалися Київ та його околиці, які посіли друге місце. До п’ятірки регіонів з найактивнішим будівництвом також потрапили Закарпатська, Тернопільська та Івано-Франківська області.
Проте якщо за цим показником розглядати лише підсумки 2024 року, п'ятірка лідерів залишається, проте Київ опиняється аж на четвертому міці.
"Тобто на Львівщині, в Ужгороді та Івано-Франківську стартувало більше проєктів, ніж у Києві та області", - наголосив Олександр Павлов.
У 2024 році стартувало будівництво 145 нових ЖК. Половина з них у Львові і лише близько 15% в Києві та області.
З 1597 черг, що були введені в експлуатацію в рік повномасштабного вторгнення (з другого кварталу 2022 по третій квартал 2023), наразі завершено лише 42% проектів, в той час як 58% ще не реалізовані.
15% проектів вдалося завершити у встановлені терміни. 13% були здані з відстрочкою. Однак 30% об'єктів все ще знаходяться в зоні ризику, оскільки їх введення в експлуатацію перенесено на невизначений час.
Протягом другого року поспіль Львів займає перше місце серед міст з найвищими цінами на новобудови. На другій позиції розташувався Київ, а за ним йдуть Ужгород, Дніпро та Одеса.
Якщо оцінювати середні ціни на первинці, у всіх західних регіонах України прослідковується зростання. У Києві вартість житла у новобудовах зазнала незначного коливання і на кінець року демонструє той самий показник, що й у грудні 2023 - $1270 дол за квадратний метр (рік тому $1280). Так само стабільною залишається протягом року ціна за метр у Одесі.
Водночас у Львові вартість житла підросла у липні, далі відкоригувалась, давши у підсумку зростання 1,5% - до $1320 за квадрат.
"Івано-Франківськ у ціні зростає постійно під час війни. Можливо, це пов'язано з тим, що стартові ціни були не на стільки високі, як в інших регіонах. За останні півроку у доларі вартість квадратного метру тут зросла на 4%, у підсумку за рік - на 8%", - наголосив Павлов.
Та попри те, що вартість квадратного метра на первинному ринку у Львові найвища, водночас, якщо порівнювати ціни на найдешевшу квартиру у кожному місті, тут усіх випереджає Київ із цінником - $71 тисяч.
Згідно з інформацією ЛУН, у Львові найнижча вартість квартири становить приблизно $65 тисяч, що на 20% менше за середню ціну. У порівнянні з Івано-Франківськом та Тернополем, найдоступніша квартира в Києві коштує вдвічі більше.
Раніше Delo.ua повідомляло, що вартість нерухомості в Закарпатті продовжує стрімко зростати.