Гепатит А, кір та COVID-19: недуги, що знову активізуються.
У Азії знову спостерігається новий сплеск COVID-19, в той час як в Україні ситуація виглядає більш стабільною. Проте, країна стикається з епідемією кору та гепатиту А.
В Україні фіксуються спалахи захворювання на вірусний гепатит A та на кір. Якщо з гепатитом ситуація не критична, то спалах кору у лікарів викликає серйозне занепокоєння. Тільки за перші три місяці 2025 року на кір захворіли 472 людини, що у понад 20 разів більше за аналогічний період минулого року.
У той же час у Гонконгу та Сінгапурі спостерігається новий сплеск випадків COVID-19. Багато хто пам'ятає, як ця хвороба несподівано виникла, стрімко розповсюдилася та забрала мільйони життів у різних куточках планети.
ВИБУХ ГЕПАТИТУ А: СПЕРШУ КИЇВ, А ПОТІМ - ЗАКАРПАТТЯ
11 травня Державна установа "Київський міський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України" повідомила про збільшення випадків захворювання на вірусний гепатит А серед мешканців столичного мікрорайону Відрадний, що знаходиться в Соломʼянському районі.
Отже, 14-15 травня Державна установа разом із Центром первинної медико-санітарної допомоги Солом'янського району організувала виїзне обстеження на виявлення інфекції вірусом гепатиту А. 16 травня Наталія Гунченко, заступниця генерального директора ДУ, повідомила, що у Солом'янському районі нараховується найбільша кількість інфікованих – 65 осіб, серед яких 31 є дітьми.
За її інформацією, в столиці триває розслідування, спрямоване на виявлення джерел спалаху гепатиту А. Експерти вивчають кілька можливих причин: забруднена вода, продукти харчування та особи, які можуть переносити вірус без проявів хвороби.
У школах, дитсадках та на обʼєктах, де фіксувалися випадки захворювання, проводиться дезінфекція. Дітей у мікрорайоні перевели на онлайн-навчання. Уже два дні лікарі проводять огляди та тестування всіх охочих.
12 травня в Закарпатті було зафіксовано спалах гепатиту в селі неподалік Хуста, внаслідок чого в цьому районі було введено карантинні заходи.
У зв'язку зі збільшенням випадків захворювання на вірусний гепатит А в селі Іза, місцева адміністрація прийняла рішення про оголошення надзвичайної ситуації біологічного характеру. Усі масові заходи, такі як весілля та ювілейні святкування, заборонені до 21 червня 2025 року. Також закриті навчальні заклади, встановлено карантин, проводяться перевірки торгових об'єктів, здійснюється дезінфекція води, відбір проб та медичне обстеження осіб, які контактували з хворими.
Мешканців села закликають утримуватися від великих скупчень людей, зменшити соціальні взаємодії, вживати тільки кип'ячену або бутильовану воду, дотримуватися норм особистої гігієни, а при появі перших ознак (нудота, болі в животі, жовтяниця) терміново консультуватися з лікарем.
Варто нагадати, що гепатит А передається фекально-оральним шляхом: через брудні руки, недостатньо оброблені харчові продукти, неякісну воду. Інкубаційний період захворювання може становити до 50 днів. Деякі люди можуть хворіти безсимптомно - це створює умови для поширення захворювання.
Серед усіх типів вірусних гепатитів, цей варіант вважається найменш загрозливим. Специфічного лікування для нього не існує, а лише терапія, що полегшує симптоми. Вакцина проти гепатиту А доступна, проте не включена до Національного календаря щеплень, і її можна отримати через приватні медичні установи. Для дорослих ціна вакцинації починається від 1000 грн, а для дітей – від 800 грн. Наразі 330 осіб зробили щеплення за власний рахунок.
У 2024 році в Україні були зареєстровані спалахи гепатиту А: у травні в Києві та навколишніх районах, а в липні — у Дубенському районі Рівненської області. У 2023 році спалах цього захворювання стався на Вінниччині, де більше 300 людей захворіли, а також були випадки на Закарпатті.
СПАЛАХ КОРУ: У 20 РАЗІВ БІЛЬШЕ, НІЖ ТОРІК, А ПРЕПАРАТІВ ВІД НЬОГО НЕ ІСНУЄ
Згідно з інформацією, наданою Центром громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я, в Україні за перші три місяці 2025 року було зафіксовано 472 випадки захворювання на кір. Це число перевищує показники того ж періоду минулого року більш ніж у 20 разів.
На сьогоднішній день епідеміологічна ситуація з захворюванням на кір в Україні викликає серйозне занепокоєння. У першому кварталі 2025 року в країні було зафіксовано 472 випадки захворювання на кір, що в 20,5 разів перевищує показники аналогічного періоду минулого року. Підвищення кількості випадків розпочалося ще минулого року: у 2024 році кількість захворювань зросла в 6,6 разів — з 65 у 2023 році до 433 у 2024-му, як зазначається в офіційному повідомленні.
Максимальна кількість випадків спостерігається в Чернівецькій області, де зафіксовано 179 випадків, та в Закарпатті з 151 випадком. Трохи менше випадків зафіксовано в Одеській області (41), Івано-Франківській (38) та Вінницькій (31).
У Чернівецькій та Одеській областях зафіксовано по одному летальному випадку, які сталися з дітьми віком 10 років і 9 місяців відповідно. Обидва хлопчики страждали від серйозних супутніх захворювань.
Згідно з даними Київського міського центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я, у квітні в столиці було зафіксовано 29 випадків кору. Це число перевищує показники за весь перший квартал 2025 року майже в 2,5 рази.
Згідно з інформацією Центру громадського здоров'я, в Україні спостерігаються циклічні спалахи кору, які зазвичай виникають приблизно раз на 5-6 років. Найефективнішим методом запобігання цим спалахам є проведення вакцинації на рівні 95%.
Кір — це одне з найпоширеніших захворювань, яке легко передається: 90% невакцинованих осіб можуть захворіти після контакту з інфікованим. Особливо під загрозою опиняються діти, які не отримали щеплення. Інкубаційний період, тобто час від моменту зараження до появи перших симптомів, триває від 10 до 12 днів.
Серед можливих ускладнень кору можна виділити: пневмонію (запалення легенів), отит (вушну інфекцію), енцефаліт (запалення мозку) та інші тяжкі ускладнення, які можуть призвести до летального результату.
Ліків, що безпосередньо борються з кором, не існує. Лікування базується виключно на полегшенні симптомів. У разі підвищення температури медичний спеціаліст може рекомендувати жарознижуючі засоби. Крім того, дітям, які проходять терапію кору, обов'язково призначається вітамін A для захисту їхнього зору. Дозування цього вітаміну визначає та призначає тільки лікар.
Не слід наносити жодні креми на висипи, що з'являються при кору. Висипання є нормальною реакцією організму на вірус і зазвичай проходять самостійно протягом приблизно п'яти днів.
На сьогодні щеплення від кору рекомендують проводити в дитинстві двома дозами: першу дозу вакцини КПК (кір, паротит, краснуха) вводять у 12 місяців, а другу - у 6 років. Однак Міністерство охорони здоровʼя вже змінило календар щеплень, тому з 2026-го другу дозу дітям уводитимуть у віці чотирьох років.
COVID-19: У Азії спостерігається зростання випадків захворювання, тоді як в Україні – тенденція до зниження.
Коронавірус швидко розповсюджується по Азії, де в ряді країн спостерігається значне збільшення важких випадків COVID-19. На відміну від багатьох інших респіраторних вірусів, які зазвичай активізуються в холодні місяці, COVID-19 продовжує поширюватися навіть у літню пору.
13 травня в медичному центрі Гонконгу повідомили про зростання кількості інфікованих у регіоні. Рівень захворюваності на COVID-19 в країні досяг найвищих показників з квітня 2024 року. Згідно з інформацією Китайського центру контролю та профілактики захворювань, частка позитивних тестів на COVID-19 серед пацієнтів, які зверталися за медичною допомогою, зросла більш ніж удвічі.
Департамент нагляду та профілактики хвороб Таїланду також згадав про два випадки спалахів, що сталися після традиційного фестивалю Сонгкран у квітні.
У Сингапурі спостерігається підвищення важких випадків на 28%, що перевищує 14 тисяч на тиждень, а також рівень госпіталізації зріс на 30%. Влада країни закликала громадян дотримуватись заходів безпеки, включаючи носіння масок у місцях з великою кількістю людей.
Хоча нинішні штами хвороби не відрізняються такою ж агресивністю, як раніше, COVID-19 все ще залишається небезпечним.
Згідно з інформацією Міністерства охорони здоров'я України, у період з 5 по 11 травня внаслідок ГРВІ, грипу та COVID-19 захворіло 98 706 осіб, серед яких 60 534 — діти. До медичних установ було госпіталізовано 2 697 пацієнтів з ускладненнями ГРВІ, з них 1 636 — це діти. У порівнянні з попереднім тижнем, загальний рівень захворюваності знизився на 9,3%. У цілому по країні показники захворюваності на ГРВІ, грип та COVID-19 на 43,3% нижчі за епідемічний поріг, встановлений на сезон 2024/2025.
У МОЗ нагадують, що COVID-19 починається з респіраторних симптомів. За перших ознак захворювання необхідно звернутися до сімейного лікаря, не вдаватися до самолікування, а під час хвороби подбати про безпеку рідних та колег (залишатися вдома, використовувати індивідуальний посуд).
Боротьба з вірусом не закінчується, тому важливо підтримувати заходи безпеки, регулярно проходити вакцинацію та бути в курсі можливих загроз.