Ціни на вторинне житло знизилися на 50%: у певних областях України ринок нерухомості "заморожений".

На заході України спостерігається активний розвиток будівництва, що допомагає стримувати зростання цін. У той же час, в Києві, через уповільнення темпів будівництва, прогнозується дефіцит житла та подорожчання. У прифронтових районах, навпаки, ціни на вторинне житло знизилися на 30-50% у порівнянні з довоєнними показниками.

Цю інформацію надав колишній президент Асоціації фахівців з нерухомості України Юрій Піта у своєму коментарі до ЗМІ. Він зазначив, що в містах, таких як Харків, Запоріжжя, Суми та Херсон, первинний ринок нерухомості практично перестав існувати.

"У містах, таких як Харків, Запоріжжя, Суми та Херсон, первинний житловий ринок фактично відсутній. Наразі нові будівництва в цих населених пунктах майже не ведуться. Таким чином, обговорювати ринок нерухомості в цих регіонах немає сенсу," - зазначив Піта. У прифронтових областях вторинний житловий сектор також стикається з серйозними труднощами. Експерт повідомив, що ціни на квартири тут впали на 30-50% у порівнянні з довоєнними показниками.

Проте в цілому вторинний ринок в країні досяг стабільності, спостерігається гармонія між попитом і пропозицією, а зміни цін є незначними. "Справді, існує баланс між попитом і пропозицією. Цінові коливання не є суттєвими, а продавці готові до невеликого торгу під час переговорів", - зазначив Піта.

Зовсім інша ситуація у західних областях - Львівській, Закарпатській та Івано-Франківській. Тут будівельна активність помітно зросла. За словами Піти, це дозволить уникнути дефіциту пропозиції у майбутньому, а ціни залишаться стабільними.

"Львів, Закарпаття та Івано-Франківськ активно займаються будівництвом. Очікується, що пропозицій буде достатньо, тож ціни навряд чи зростуть у найближчому майбутньому," - зазначив він. На липень 2025 року середня ціна однокімнатної квартири на вторинному ринку Івано-Франківська складає приблизно 38 тисяч доларів, що є на 4% більше в порівнянні з показниками піврічної давності.

У столиці, навпаки, спостерігається уповільнення темпів будівництва. Це може викликати нестачу житла, що, в свою чергу, призведе до зростання цін. "У Києві обсяги будівництва зменшилися. Тож, це може в майбутньому викликати дефіцит, і ціни піднімуться", - зазначає Піта.

Орендні ставки в столиці продовжують зростати – протягом минулого року вони піднялися на 15-20%. Головними орендарями залишаються внутрішньо переміщені особи, особливо з Сумщини та Запоріжжя.

Попит на оренду у безпечних регіонах активізувався. У більшості міст України ціни на оренду житла зросли на 20% у порівнянні з довоєнними показниками. У прифронтових же містах оренда подешевшала, і основними орендарями залишаються люди у відрядженнях. "Оренда стає знову в тренді за рахунок ВПО з Сумської та Запорізької області", - пояснив Піта.

Як вже зазначалося раніше на OBOZ.UA, в Україні спостерігається різке зростання цін на оренду житла, медіанна вартість досягла 13 000 грн. У західних областях та прифронтових містах ціни іноді підвищуються на 100-150%. Проте в Харкові та Херсоні, навпаки, орендні ставки знизилися до 3-5 тисяч грн через постійні обстріли та складну ситуацію в регіоні.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.