Чоловіків мобілізують, навіть якщо вони мають бронювання: подробиці нових суперечок з ТЦК.

Нардеп заявив, що ТЦК мобілізує працівників, попри наявність документів про бронювання.

Мобілізують навіть з бронюванням! В Україні вразили гучною заявою. Нардеп повідомив, що працівники ТЦК примусово доставляють до терцентрів громадян, які мають при собі документи про бронювання. Аргументація однакова - дані відсутні в системі "Оберіг", а паперові документи не визнаються працівниками. Ба більше, "лагідна" мобілізація та "бусифікація" військовозобов'язаних в Україні, на жаль, продовжується. Гучний скандал за участі представників ТЦК трапився на Волині.

ТЦК мобілізує працівників провайдерів зв'язку, попри наявність документів про бронювання. Про такі випадки повідомив член парламентського Комітету з питань національної безпеки Олександр Федієнко. Про це він написав на своїй сторінці у Фейсбук.

"Як член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, я отримую численні звернення як від громадян, так і від різних організацій, які стосуються неправомірних дій територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. На жаль, мушу зауважити, що спостерігається нова проблема: працівники ТЦК примушують до мобілізації осіб, які мають документи, що підтверджують їх бронювання", - підкреслив Федієнко.

Депутат також надав конкретні приклади. Наприклад, 18 листопада співробітники провайдера зв'язку, виконуючи свої обов'язки, вирушили з Мукачевого до Солотвино в Тячівському районі Закарпатської області для відновлення зв'язку. На блокпосту при в'їзді в Нижню Апшу їх зупинили представники Тячівського районного територіального центру комплектування. Один із співробітників, незважаючи на наявність документів про бронювання, того ж дня був направлений до Ужгорода. Після переміщення між різними військовими частинами, його бронювання було визнано лише 20 листопада 2024 року, а 21 листопада його відвезли назад до Тячівського РТЦК. Додатково, 29 жовтня бригада провайдера поверталася з робіт на лінії з Богодухова Харківської області на службовому автомобілі і, як з'ясувалося пізніше, була зупинена представниками Слобідського РТЦК, які, за словами Федієнка, не представилися і були в масках.

"При перевірці військово-облікових документів, були пред'явлені документи, які у встановленому порядку підтверджували наявність бронювання. Проте двох працівників було затримано, доставлено у приміщенні Слобідського РТЦК та СП м. Харків, у них відбирались мобільні телефони. На одного з працівників було накладено штраф в сумі 17 тис. грн, який потім було скасовано, як неправомірний. Працівників відпустили" - зазначив депутат.

В іншому випадку під час виконання працівником провайдера трудових обов'язків він був зупинений представниками поліції, які, після перевірки документів, незважаючи на наявність документів щодо наявності відстрочки (броні) від мобілізації до 26 січня 2025 рок, був "затриманий та доставлений до Хаджибейського РТЦК та СП".

"Протокол про адміністративне затримання не був оформлений, а рідні затриманого не були поінформовані про його місцезнаходження. Правова допомога не надавалася, і адвокат не мав доступу до затриманого. Громадянин, який мав дійсне бронювання, проти своєї волі утримувався в РТЦК та СП більше двох тижнів," - зазначив народний депутат.

Олександр Федієнко підкреслив, що насправді існує чимало подібних випадків, і він навів лише ті, над якими працював за останні сім днів. Він зауважив представникам ТЦК, що "не слід зловживати своїми повноваженнями" та використовувати "балаклави". Крім того, за його словами, вже направлені відповідні запити про проведення службової перевірки.

"Лагідна" мобілізація продовжується

У Волинській області відбувся новий скандал, пов'язаний із територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (ТЦК). За інформацією, чоловіка, який перебував у лікарні, нібито побили особи у військовій формі та забрали його до військової частини. Відео частини цього інциденту оприлюднив брат потерпілого, який стверджує, що все сталося в місті Ковель. Згідно з його словами, спочатку співробітники ТЦК нібито застосували фізичну силу до його брата під час перевірки документів. На місце події викликали швидку допомогу та поліцію. Брат постраждалого повідомив, що його родича направили на огляд до хірурга, після чого його забрали люди у формі, не пояснивши нічого його дружині. На записі видно, як чоловіка з ношами переносять в автомобіль.

Слід зазначити, що на цей інцидент вже відреагував омбудсмен Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Він зазначив, що співробітники Ковельського міського ТЦК не дозволили його представнику зустрітися з потерпілим, заявивши, що "його відвезли до військової частини".

"Я отримав звернення від жінки, яка висловила скаргу на дії працівників Ковельського міського ТЦК та СП. Вона повідомила, що її чоловік отримав тілесні ушкодження і був госпіталізований. Після лікування його примусово перевели до Луцького МТЦК та СП. Мій представник у Волинській області негайно вирушив до обласного ТЦК та СП для розслідування ситуації. Проте співробітники центру комплектування не виконали вимоги Представника і не дозволили зв'язатися з утримуваним", - зазначив Лубінець.

Представник Лубінця вже звернувся до прокуратури та подав скаргу до Державного бюро розслідувань щодо цього випадку. Омбудсмен підкреслив, що дії співробітників Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а також Луцького міського територіального центру, не відповідають вимогам Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" і можуть бути розцінені відповідно до частини 2 статті 344 Кримінального кодексу України.

Боротьба з "бусифікацією" може бути виражена як протидія процесу, що веде до зростання надмірної стандартизації та уніфікації у певних сферах.

Нещодавно Лубінець висловився про те, що працівники територіальних центрів комплектування і соціальної підтримки (ТЦК) почали менш активно вдаватись до насильницьких методів під час мобілізації громадян. Він зазначив, що його офіс уважно розглядає всі скарги, подані громадянами стосовно неправомірних дій співробітників ТЦК. Лубінець підкреслив, що в окремих випадках його рішення призводили до відкриття кримінальних і дисциплінарних справ. Іноді це закінчувалося накладенням дисциплінарних стягнень на винуватих працівників. Протягом поточного року Офіс омбудсмена отримав більше чотирьох тисяч звернень щодо можливих порушень у процесі мобілізації.

"Ми спостерігаємо зменшення випадків фізичної 'бусифікації', як ми це називаємо. Деякі вже усвідомили, що цей метод не є ефективним. Проте окремі випадки порушень прав українських громадян під час мобілізації все ще зафіксовані", - підкреслив омбудсмен.

На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: НОВІ СКАНДАЛИ З ТЦК: чоловіків мобілізують навіть з бронюванням!

Нагадуємо, що омбудсмен повідомив про зниження кількості випадків "фізичної бусифікації".

Также рекомендуем ознакомиться с:

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.