Агрометеорологічні фактори виявляються благоприятними для успішної перезимівлі озимих культур.
06.12.2024 17:51 "Агро Перспектива" (г. Киев) -- Кінець третьої декади листопада -- початок першої декади грудня характеризувалися помірно прохолодною погодою з незначними локальними опадами у вигляді дощу та мокрого снігу.
Згідно з даними наукових установ НААН, середня температура повітря коливалася в межах від 0,2 до 3,5 °C, що на 1,3-3,7 °C перевищує звичайні показники. У найтепліші дні температура досягала максимуму 3,4-6,3 °C, у той час як у найхолодніші ночі на півночі температура поверхні ґрунту знижувалася до -5,0-6,0 °C. На глибині 5 см температура ґрунту становила 1,5 °C, і на даний момент ґрунт уже розтанув.
На більшій частині країни зафіксовані опади у формі дощу та вологого снігу, які варіювалися від 4,2 до 8,1 мм.
Згідно з інформацією від Укргідрометеоцентру, у листопаді середній рівень опадів у більшості регіонів України виявився або в межах норми, або трохи перевищував її, становлячи 31-53 мм. У Житомирській, Рівненській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській, Одеській та Миколаївській областях обсяги опадів цього місяця коливалися від 56 до 79 % від місячної норми, що відповідає 22-42 мм.
Агрометеорологічні умови наразі є оптимальними для зимівлі озимих культур, які перебувають в стані вимушеного зимового спокою. Однак, підвищення середньодобових температур вище біологічного мінімуму, а в деяких місцях навіть до 0°C, активізує ростові та фізіологічні процеси в рослинах, хоча їхня інтенсивність залишається низькою. Це може призвести до витрат запасів пластичних речовин. При поступовому зниженні температури морозостійкість озимих знову відновиться. Загалом їхній стан задовільний, і ризиків для успішної зимівлі не спостерігається.
Аналіз стану посівів озимих зернових культур на час припинення осінньої вегетації науковцями ДУ Інститут зернових культур НААН показав, що рослини пшениці озимої, яку висівали у ранні (10-15 вересня) та оптимальні (20-30 вересня) строки, не залежно від попередника, знаходилися на початкових етапах фази "кущіння", мали висоту 16-20 см і налічували відповідно від 1-2 пагонів до 3-4 листків.
Пшениця озима, посіяна в пізні терміни (з 5 по 15 жовтня), сформувала сходи з 1-2 листками, що досягали висоти 10-14 см.
При пізній сівбі (25-30 жовтня) озима пшениця завершила свій вегетаційний цикл на стадії "шилець", досягнувши висоти 1-2 см.
З огляду на наведене, стан посівів озимих зернових у Дніпропетровській області характеризується як задовільний і добрий.
Згідно з даними ННЦ "Інститут землеробства НААН", на Київщині озимі зернові наразі знаходяться на стадії "сходи". Маса 100 рослин коливається від 45 до 65 грамів, а їх висота становить 13-15 см. Загальний стан посівів можна оцінити як в основному добрий та задовільний.
У озимого ріпаку спостерігається зупинка вегетаційного процесу на етапі "сім'ядольних листків – першого справжнього листка". Загальний стан посівів в основному хороший.
Температура ґрунту на рівні залягання вузла кущіння озимих культур опустилася до 1-3 °C морозу, що є значно вищим за критичні показники вимерзання, навіть для рослин з незначним розвитком. За розрахунками, критична температура вимерзання для добре розвиненої пшениці озимої середньої морозостійкості на 30 листопада в Київській області становила 15-17 °C морозу.
Згідно з інформацією, наданою Інститутом сільського господарства Північного Сходу НААН, метеорологічна вегетація озимої пшениці в Сумській області призупинилася на початку другої декади листопада (09.11.24 р.). На цей момент розвиток рослин був недостатньо оптимальним для успішного переходу в зимовий період: вони встигли сформувати лише 3-4 листки, а в окремих випадках розпочався процес формування вузла кущіння на площі 65 тисяч гектарів.
Температурний фон наприкінці листопада та на початку грудня характеризується помірними показниками: повітря, зазвичай, коливається в межах від 1°C тепла до -2°C морозу, тоді як на поверхні ґрунту температура варіюється від 0°C до -3°C. Найнижча температура, зафіксована на поверхні ґрунту, досягла -5°C 25-26 листопада.
На сьогоднішній день не зафіксовано загибелі або втрати рослин.