Вишиванки в різних регіонах України (ФОТО)
В Україні вишиванку можна знайти на любий смак, адже у кожного регіону є свої узори та техніки вишивання
Кожного третього четверга травня Україна відзначає День вишиванки. В Україні вишивати вміли скрізь, але в кожному регіоні були свої улюблені кольори, місцеві узори і техніки виконання.
Так, на Львівщині переважно використовують різноманіття колірної гами і вигадливі орнаменти. В одній вишивці можуть поєднувати декілька орнаментів. Відмінною рисою є те, що між елементами орнаменту залишають місця без вишивки, що надає малюнку об'ємний вигляд.
У Тернопільській області зазвичай для вишивки використовують тільки один колір, переважно червоний, але елементи обов'язково обшивають додатковою чорною ниткою, а весь візерунок виконують дуже дрібними стібками.
На Закарпатті перевагу надають червоному й чорному, а основним елементом в орнаменті є зигзаг. Його виконують різними стилями вишивки. Але в цьому регіоні іноді роблять різнокольорові візерунки або ж тільки білі.
На Прикарпатті та Карпатах традиційним вважають застосування різноманітного забарвлення, а орнамент може бути дуже різним. В областях цього регіону вишивки найяскравіші.
Вінницькі вишиванки виглядають надзвичайно гарно. Тут в одній вишивці можуть бути поєднані мало не всі стилі й кольори, але один колір завжди повинен переважати.
У Подільській і Буковинській областях один виріб можуть вишити відразу хрестиком, гладдю, ручним швом і з різними забарвленнями. Зазвичай переважає якийсь один колір, але дрібні деталі вишивають різними барвами, що загалом надає виробу дуже строкатий вигляд.
Колірна гама вишиванок Київщини не відрізняється від інших: червоний, чорний і білий, але візерунки дуже вигадливі і красиві. Вони є неповторним поєднанням геометричного та рослинного орнаментів.
На Поліссі та Волині вишивку виконують зазвичай червоними нитками з чіткими геометричними фігурками. Переважно це один повторюваний геометричний орнамент.
Основна композиція у вишивках Придніпров'я обов’язково виступала в обрамленні або геометричного, або рослинного орнаменту, без якого центральні узори не були б художньо довершеними.
У Полтавській області зазвичай вишивали білими нитками і гладдю. Але також використовували червоні або сірі кольори.
На Південній Україні традиційною вважають різнобарвну вишивку хрестиком або напівхрестиком із зображенням рослинності. Але в деяких районах теж часто трапляються змішані стилі.
У Харківській області прийнято вишивати хрестиком і грубою ниткою. Але не помітно чіткого характерного візерунка або колірної гами. У цій області відбулося дуже сильне змішування стилів, проте різноманітності візерунків можна тільки позаздрити.
Неповторний стиль вишивки існує у Чернігівській області. Тут стібки роблять дуже дрібні, через що здається, ніби малюнок вишито бісером. До речі, в Чернігові традиційною вважають також вишивку бісером. Основні кольори: червоний, білий і чорний.
Дар’я Бура, спеціально для «Вголосу»