Таку думку про хід проведення реформ висловив в інтерв'ю "Обозревателю" український вчений, історик і публіцист, доктор історичних наук, професор Українського католицького університету, директор Інституту історичних досліджень Львівського національного університету Ярослав Грицак.
"Такі економічні заходи як, наприклад, приведення тарифів на комунальні послуги до європейського рівня не є реформами. Підвищення тарифів диктується Міжнародним валютним фондом, тому це косметичні речі, що викликають тільки певні зміни", - коментує учений.
Він звертає увагу на те, що перелік держав, яким би реально допоміг зробити реформи МВФ, насправді дуже невеликий.
"Навпаки, існує думка, що реформи, зроблені під тиском МВФ, є шкідливими, оскільки носять поверхневий характер, а не глибинний", - стверджує Ярослав Грицак.
Вчений нагадує про те, що Україні потрібні глибокі радикальні реформи.
"Нам необхідно провести перетворення, які зменшили б навантаження на бізнесмена, звільнили б його капітал, бізнес, енергію, які розмежовували б влада і економіку, - коментує він. - Глибокі системні реформи до вимог МВФ мають таке ж відношення, як їзда на велосипеді до польоту на ракеті. У нас ними поки і не пахне, крім хіба що певних політичних зрушень, таких, як боротьба з корупцією "
За словами Грицака, ніщо не вказує на наміри уряду проводити реформи.
"Прем'єр виразно сказав, що головним завданням України зараз є виживання, а не життя. Це стратегічно неправильне рішення", - упевнений історик.
Він звертає увагу на те, що реформи робляться не від хорошого життя - тоді, коли не просто погано, а коли далі гірше бути не може. Зараз, на думку вченого, саме той час.
Вчений застерігає: "Наш уряд замінює реформи косметичними заходами, які рекомендує МВФ і які, крім того, що не є реформами, мають ще й соціально небезпечних характер, оскільки збільшують градус напруги в суспільстві".