Українцям слід готуватись до чергового зростання цін
Та можливого штучного дефіциту продуктів
У лютому ціни в Україні зросли на 5,3%. Такі дані Держстату. Якщо додати січневий показник 3,1%, то очевидно, що в України не залишилося навіть примарної надії вийти на 10% в 2015 р, як влада обіцяла МВФ.
У річному вимірі (по відношенню до лютого минулого року) інфляція прискорилася до 34,5%, тоді як за підсумками січня вона ще становила 28,5%.
Основних причин дві. «Перша - девальвація гривні, через що подорожчав весь імпорт і насамперед пальне. Друга - підвищення комунальних тарифів», - зазначив президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер.
Винні тарифи і девальвація
Експерт громадської організації «Фонд суспільної безпеки» Юрій Гаврилечко також звинувачує у прискоренні інфляції насамперед лютневе падіння гривні. «Саме в лютому за півтора тижні курс впав у два рази - з 17 до 33 грн за долар. Так, НБУ потім жорстким адміністративними заходами «відкотив» його назад. Але всім зрозуміло, що від цього доларів в країні більше не стало», - підкреслив експерт.
Ситуація в цілому ще далека від поліпшення, оскільки на заборони й жорсткості з боку НБУ валютний ринок реагує відходом в тінь. А це призводить до ланцюгової реакції. Так, необхідність купувати валюту на чорному ринку буде провокувати подорожчання пального, ціна якого безпосередньо пов'язана з валютним курсом. Дороге паливо, в свою чергу, викличе зростання цін на перевезення абсолютно всіх товарів. «У лютому паливо подорожчало на 30-40%. Якщо в ціні товару логістична складова - 10%, то таке зростання пального виллється ще в 2,5-3% його кінцевої вартості», - говорить Юрій Гаврилечко.
Крім того, подорожчання палива окремо позначиться на сільгоспвиробниках, яким і так доводиться економити на імпортних насінні та добривах: вартість посівних робіт на одному гектарі нинішньої весни виросте в 1,5-2,8 рази в порівнянні з минулим роком. У компанії «ПроАгро» підрахували, що сьогодні посівна коштуватиме від 3 до 5,5 тис. грн на гектар замість 2 тис. грн рік тому. А це означає, що якість посівів буде нижча, урожай нижчий, якість гірша, а ось вартість продукції - вища.
При цьому виробники постараються якомога більше продукції відправити за кордон, щоб заробити валюту і повернути кредити за імпортне насіння, добрива та засоби захисту рослин. «Тому можна вже зараз припустити, що восени може виникнути штучний дефіцит продуктів», - вважає Юрій Гаврилечко. А будь-який дефіцит, як відомо, провокує подорожчання.
Друга причина різкого зростання цін - зміна цін на енергоносії (газ, електроенергія), про який попередило уряд. «Держава зробила масу заяв про подорожчання енергоресурсів. І все до цього готуються, закладаючи у вартість товарів і послуг майбутнє подорожчання», - говорить Гаврилечко.
Може бути і 40%
Якою буде інфляція до кінця року, ніхто з експертів не береться передбачити. «Всі ці передбачення і прогнози - не більше ніж гра. Особливо це помітно, коли поважні організації регулярно коригують прогнози», - зауважив Пасхавер.
Багато залежить і від інвесторів, і від кредиторів, які готові давати Україні гроші тільки після позитивного рішення МВФ з цього приводу.
«Інфляція може бути менше і більше», - вважає Олександр Пасхавер. За його словами, багато що залежатиме від того, чи вдасться досягти перемир'я в Донбасі. Нагадаємо, за прогнозами уряду, інфляція в 2015 році складе від 17 до 40%.
Тим часом, впродовж триденних вихідних в Україні знову дешевшало паливо. Зниження розцінок відбулося в найбільших заправних мережах країни бензин А-95 в середньому просів в ціні на 1,1 грн., А на деяких заправках відразу на 1,5 грн./л.
В той же час, в Києві очікується чергове підвищення цін на хліб. Про це повідомили на підприємстві "Київхліб". Вартість однієї буханки стане вище на 25-30%.
Vesti.ua