Загартовуємо …насіння
Це дозволить виростити урожайніші й більш стійкі до погодних умов рослини
Звісно, можна купити розсаду на базарі вже перед тим, як висаджувати її у відкритий ґрунт. Але так ви отримаєте кота в мішку – якість під питанням, та й хто на вигляд розрізнить, чи той це сорт помідорів, приміром, що ви хочете? Тому справжні фанати городньої справи вирощують своїх улюбленців із насіння. І мають при цьому власні секрети…
Огіркам і помідорам – чергування тепла й холоду або …соду
Один із них полягає у власне підготовці насіння, чим варто зайнятися вже зараз. Із придбанням насіння, якщо ви не заготували власне, проблем нема – на ринках, у спеціалізованих магазинах, чи й просто в супермаркетах вибір такий, що очі розбігаються. Якщо цього замало – ще й поштою можна замовити. Але вміст отриманих пакетиків для початку слід перебрати, можна й вручну, – тільки крупні, правильної форми насінини дадуть гідний урожай. Інші, не шкодуючи, викидайте. Коли йдеться про великий обсяг одного сорту – процедуру спростить калібрування в розчині солі (чайна ложка на склянку води): все, що спливло нагору, – зливаємо, те, що осіло на дно, – добре промиваємо в чистій воді.
Мабуть, не варто нагадувати, що кожен сорт слід розмістити в окремий мішечок із тканини (для цього підійдуть і старі жіночі колготки) й прив’язати до нього на довгій нитці етикетку з назвою. Тепер ці вузлики з насінинами на 15-20 хвилин поміщаємо в темно-рожевий розчин марганцівки для знезараження, опісля добре промиваємо.
Нарешті настала черга загартовування. Для цього дуже зручно використовувати прозорі контейнери від тістечок, що закриваються. Якщо таких нема – беремо якісь ємності з бортиками не менше 3-4 см, потім поставимо їх у поліетиленові мішки. Дно посудин у 4 – 6 шарів вистилаємо тканиною зі старої постільної білизни, змоченою водою (непогано б розчинити в ній мікродобрива для кімнатних рослин і гумат натрію, що є стимулятором росту. Дехто використовує розведений сік алое, талу воду тощо). На тканину в один шар викладаємо насінинки одного сорту, через певний проміжок – іншого і так далі. Що де – записуємо. Звичайно, якщо насіння кожного виду багато, то беремо окремі контейнери. Зайвої води на дні не має бути! Закриваємо це все кришкою чи поліетиленом (так, щоб він не торкався насіння) і ставимо на добу в тепле місце з температурою до 25 – 30 градусів – наприклад, на кухонну шафу. Потім на 3-4 години (тут рекомендації бувають різними – до 18 годин) ємності відправляємо в холодильник. Далі – знову в тепло. І так чергуємо тричі. Після цього насінинки залишаємо в теплі до накльовування перших екземплярів. Як тільки вони починають проростати, а відбувається це зазвичай десь на третій-четвертий день, – пора садити всі: чи то в контейнери для подальшого пікірування, чи в «персональні» одноразові стаканчики. Важливо тільки, щоб грунт був чистим від усякої зарази.
Загартовувати таким або якимось іншим чином добре насіння теплолюбних культур – огірків, томатів, перців, баклажанів. Це сприяє підвищенню стійкості рослин до низьких температур та їх різкого коливання, а відтак забезпечує кращу врожайність.
Інший варіант поліпшення врожайності (кажуть, на 80 відсотків!) для огірків – прогрівання насіння при температурі 50 – 60 градусів (її краще підвищувати поступово) протягом двох годин. Така процедура значно прискорює появу жіночих квіток і формування плодів. До речі, на відміну від інших культур, свіже насіння огірків має погану схожість. Краще брати старе, трирічне.
Вдалося знайти в старих «дачних» газетах і пораду обробляти насіння помідорів та огірків розчином звичайної питної соди – беремо 1 грам на склянку води й витримуємо в цьому насінинки цілу добу. Досліди нібито показали, що це підвищує врожайність на 28% і забезпечує більш раннє плодоношення.
А капусті й моркві – яровизацію
А от для інших культур підійде не загартовування, а яровизація. Її для капусти починають за 17 – 22 дні до посіву, для моркви, петрушки й цибулі – за 15 – 20, для буряка – за 10 – 12 днів. Насіння спершу намочують при кімнатній температурі в скляному, глиняному чи емальованому посуді, додаючи стільки води, як об’єм самого насіння, і тільки для капусти – половину цієї кількості. Першого дня насіння перемішують через кожну годину, потім почерез 8 – 12 год. Коли вся вода всотається, посудину накривають вологою ганчіркою, яку періодично слід намочувати. Як тільки в поодиноких насінин капусти й цибулі появляться росточки, їх виносять на холод, краще – на лід у погребі.
Насіння моркви витримують у кімнатних умовах 4-5 днів, петрушки 5-6, буряка 2-3 дні, після чого їх переносять на лід. Там тримають у блюдцях чи тарілках, покритих вологою ганчіркою, щоденно перемішуючи, при температурі приміщення від -1 до +3о С до моменту посіву.