Усе про субсидії: хто на них має право й за яких умов?
На прохання читачів «Закарпатка» надає детальні роз’яснення
Інформація про те, що вартість газу та електроенергії приводитимуть до собівартості, сколихнула, напевно, всіх без винятку громадян. Цього тижня вже й загалом стала відома нова вартість електроенергії. Тож до редакції газети почастішали звернення від краян із приводу тих чи інших проблем, що стосуються призначення субсидій. На всі питання відповідали спеціалісти Головного управління праці та соціального захисту населення в Закарпатській області.
Як відзначила в. о. начальника Головного управління праці та соціального захисту населення в Закарпатській області Ганна Морозюк, парадоксально, але в усі попередні роки при підвищенні тарифів на житлово-комунальні послуги кількість сімей, які користувалися житловими субсидіями, не збільшувалася, а навпаки – зменшувалася. Тому питання реформи системи соціальної підтримки в державі давно стоїть на порядку денному. «Власне у 2014 році розпочато реформу системи субсидій – докорінно змінено порядок призначення. І це дало свої результати: в нашій області у січні 2015-го субсидіями на житлово-комунальні послуги скористалися 10100 сімей проти 8470 у січні минулого року. Для фінансування програми субсидій на житлово-комунальні послуги в 2015 році для нашого краю передбачено 38,5 млн грн, на тверде паливо та скраплений газ – 9,9 млн грн», – додала Ганна Степанівна.
За її допомогою надаємо відповіді на всі ті питання, з якими зверталися закарпатці.
Хто має право звертатися за субсидіями, а хто – ні?
Субсидія призначається одному із членів домогосподарства, який зареєстрований у житловому приміщенні і на якого відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг. Право на отримання житлових субсидій мають домогосподарства, у яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг, виходячи з соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами, перевищують розмір визначеного обов’язкового платежу, який розраховуються на кожну родину індивідуально.
У той же час є кілька причин, за яких сім’ї не зможуть оформити субсидію. Це:
• працездатні члени сім’ї не працювали протягом 3-х місяців перед зверненням за субсидією і не зареєстровані в службі зайнятості;
• якщо уповноважений власник житла або будь-яка особа, зареєстрована в житловому приміщенні, здає в найм або в оренду житлове приміщення;
• сім’я має додаткове житло;
• якщо у власності сім’ї є 2 і більше транспортних засоби (До речі, при цьому не враховуються транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації понад 10 років, та імпортного виробництва – понад 15 років);
• не призначається субсидія також у разі, якщо хтось із членів сім’ї (зареєстрованих у житловому приміщенні) протягом року перед зверненням за призначенням субсидії придбав майно, інші товари довгострокового використання або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім’ї. При цьому не враховується оплата житлово-комунальних послуг та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності. «І останню позицію, до речі, може перевірити соціальний інспектор, – роз’яснює Г. Морозюк. – Періодично проводяться вибіркові обстеження матеріально-побутових умов домогосподарств, під час яких всі нюанси такого роду й виявляються. Так, якщо з’ясовується, що хтось із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб має додаткові джерела для існування, не зазначені в декларації про доходи та майно (до прикладу, здає в найм (оренду) квартиру, будинок або працює без оформлення трудових відносин, отримує дохід від утримання худоби, птиці, дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо, то субсидію можуть і скасувати».
Чи мають право на житлові субсидії сім’ї, в яких є земельна ділянка?
Такі сім’ї не обмежуються у своїх правах на субсидії. На сьогодні до сукупного доходу сім’ї включається і дохід від земельних ділянок, який обчислюється за нормативами, що затверджуються місцевими органами виконавчої влади на календарний рік.
Які документи потрібні для оформлення субсидії?
Заява (за встановленою формою), декларація про доходи й майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (за встановленою формою), довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги).
Інші відомості, що необхідні для призначення житлових субсидій (про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами) надають організації, які надають ці послуги, на запит органів праці та соціального захисту населення. Різниці в переліку документів для міста й села немає.
Нові соціальні норми – які вони?
З 1 жовтня 2014 року почали діяти нові соціальні нормативи, за якими нараховуються житлові субсидії (визначені постановою КМУ від 06.08.14 № 409). Наводимо їх:
• соціальна норми житла: на одну особу – 13,65 м2 та на сім’ю 35,22 м2;
• нормативи споживання природного газу: на опалення житла (норма газу на опалення залежить від області й коригується на коефіцієнт в опалювальний період) для нашої області норма становить 5,81 куб. м на опалення 1 м площі у приватному будинку та 2,95 куб. м у багатоквартирних; на приготування їжі та підігрів води (газова плита за відсутності гарячого водопостачання і газового водонагрівача) – 9 куб. м. на особу; на приготування їжі та підігрів води (газова плита за наявності газового водонагрівача) – 18 куб. м на особу;
• норматив централізованого постачання холодної води (за відсутності гарячого водопостачання) становить 4 куб. м на особу;
• нормативи споживання електричної енергії: на опалення житла (в опалювальний період) – 53,95 кВт на 1 м2 площі в приватному будинку та 27,43 кВт у багатоквартирних на 1 м2 площі; у будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами (за наявності гарячого водопостачання) – 130 кВт-год на одну-дві особи + 30 кВт-год на кожного іншого; у будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами (за відсутності гарячого водопостачання) – 150 кВт-год на одну-дві особи + 30 кВт-год на кожного іншого; у будинках, не обладнаних стаціонарними електроплитами (за наявності гарячого водопостачання) – 90 кВт-год на одну-дві особи + 30 кВт-год на кожного іншого; у будинках, не обладнаних стаціонарними електроплитами (за відсутності гарячого водопостачання) – 120 кВт-год на одну-дві особи + 30 кВт-год на кожного іншого.
Що таке компенсаційні виплати? І хто має на них право?
Компенсаційні виплати – це відшкодування додаткових витрат на оплату комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів на зазначені послуги. Комунальні послуги, на які поширюється дія компенсації, – це газопостачання, централізоване опалення та централізоване постачання гарячої води.
Право на отримання компенсації матимуть сім’ї, у яких середньомісячний сукупний дохід за попередні шість місяців не перевищував величини прожиткового мінімуму для сім’ї, що визначається як сума прожиткових мінімумів для кожного члена сім’ї відповідно до його належності до основних соціальних і демографічних груп населення. До складу сім’ї включаються особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Зазначений прожитковий мінімум сім’ї буде визначатися окремо для кожної родини, залежно від її складу.
У разі, коли будь-хто з працездатних членів сім’ї надає інформацію про відсутність доходів за будь-який місяць протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, до розрахунку приймається дохід такого члена сім’ї на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Встановлені прожиткові мінімуми (з 1 січня 2014 року):
• для дітей віком до 6 років – 1032 грн;
• для дітей віком від 6 до 18 років – 1286 грн;
• для працездатних осіб – 1218 грн;
• для осіб, які втратили працездатність – 949 гривень.
Чи може одна й та ж родина отримувати і субсидію, і компенсацію?
У разі підтвердження права, родина має змогу отримувати і компенсацію, і субсидію. Компенсація надається лише на 3 види послуг – централізоване опалення, гаряче водопостачання та газопостачання, а житлова субсидія призначається на весь набір житлово-комунальних послуг.
Чи можна надсилати документи для оформлення субсидії поштою?
Документи можуть бути надіслані поштою до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника. А інші відомості, що необхідні для призначення житлових субсидій (про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами), надають організації, які надають ці послуги, на запит органів праці та соціального захисту населення.
P. S. Наразі Міністерство соціальної політики України розробило проект нового порядку призначення та надання населенню субсидій, в якому зняли зайві критерії, які обмежують права людей на отримання субсидій. За задумкою, система субсидій буде максимально прозорою і зрозумілою для кожної людини. В разі її ухвалення редакція розповість про новацію.