Та сама яскравість при шестикратному зменшенні витрат електрики
Це здатні забезпечити світлодіодні лампи, які, до того ж, не шкодять очам
Починаючи з минулого номера «Закарпатка» долучилася до «енергоощадного лікбезу» від старшого викладача кафедри технології машинобудування інженерно-технічного факультету УжНУ Євгена Драгули. Цього разу він розкаже нашим читачам, як можна зекономити на освітленні чи то власного помешкання, чи комерційного об’єкта. Погодьтеся, з огляду на чергове анонсоване подорожчання електроенергії – тема актуальна.
Люмінесцентні лампи не варто вкручувати там, де світло часто вмикають-вимикають
За словами Євгена Юрійовича, один із найпростіших варіантів економії – заміна ламп на енергоощадні. А вони бувають двох типів: люмінесцентні (CFL) й світлодіодні (LED). Перші порівняно зі звичайними лампами розжарювання не нагрівають довкілля, споживають енергії разів у п’ять менше й при цьому дають потужний світловий потік, а відтак рахунки на електроенергію суттєво знижуються. При цьому ще й можна вибирати колірний спектр ілюмінації – звичний жовтий чи білий. «Але я б не рекомендував встановлювати їх там, де світло часто вмикають-вимикають, зокрема де є прив’язка до датчиків руху та регуляторів освітленості, а ще – при високій вологості в приміщенні. За таких умов люмінесцентні лампи не відпрацюють весь свій потенціал, який насправді значно вищий, ніж у традиційної «грушки». Вважається, що термін дії лампи розжарювання – до 1000 годин. Утім, мало хто знає, що за нормативом такий строк експлуатації має витримати …половина ламп. І де гарантія, що вам трапиться екземпляр із кращих 50%? Реально ці лампи перегорають часто. Натомість для люмінесцентних, які ми вкручуємо в звичайні патрони, ресурс становить від 6 до 12 тисяч годин. Але багато хто, побачивши, що лампа розжарювання коштує, нехай, 4 грн, а люмінесцентна – 36, обирає все-таки першу. Хоча друга навіть на терміні роботи цю дев’ятикратну різницю вже «відпрацює», а те, що вона в 5 разів менше споживає енергії – це вже чиста економія», – каже Євген Драгула. Натомість комерційні об’єкти, які платять за електроенергію в 4 рази більше, ніж фізичні особи, здебільшого таки перейшли на люмінесцентні лампи, особливо там, де світло практично не відключається цілодобово.
Найкращий варіант – світлодіодні лампи
І все-таки як для комерційних, так і для побутових споживачів є ще кращий варіант – світлодіодні лампи. Вони, на відміну від люмінесцентних, не містять парів ртуті, і це вагомий плюс: по-перше, якщо ненароком «LEDка» розбилася – нема ніякої загрози для здоров’я, по друге – при утилізації не треба думати, де ж приймають ці лампи (як із люмінесцентними), їх можна просто викинути в звичайний контейнер: ніяких шкідливих випарів вони не дають. Хоча краще віддати на вторинну переробку, адже світлодіодні лампи практично стовідсотково підлягають їй – та, на жаль, вона у нас поки не розвинена.
«Ну і, звісно, найкращими вважаються LED-лампи ще й завдяки своїй ощадності та високому ресурсу роботи, – переконує науковець. – Загалом вони в понад 6 разів економніші за лампи розжарювання: 10-ватна світлодіодна прирівнюється до 75-ватної звичайної за рівнем освітлення. Інша річ, що це буде біле світло, а не звичне жовте (жовті «LEDи» є, але їх рідше використовують). Зате воно «немиготливе», на відміну від інших видів ілюмінації, а відтак не псує і не втомлює зір. А витримують світлодіодні прилади 50 і більше тисяч годин світіння, при цьому не бояться частого включання-виключання й вологості! Такі лампи спокійно прослужать вам 5-6 років і працюватимуть далі, хіба що рівень світіння після цього стане меншим. Єдиний їхній недолік – висока вартість. Семиватна «LEDка» коштуватиме в еквіваленті до 5-6 доларів, залежно від виробника й терміну гарантії. Потужніші екземпляри потягнуть на 7-8 умовних одиниць».
Євген Драгула підрахував: якщо, наприклад, у магазині, де освітлення цілодобове чи 10 – 12-годинне, поставити LED-лампи, то навіть порівняно з люмінесцентними вони окуповуються за рік! «Світлодіодні прилади стають популярними серед тих, хто вміє рахувати гроші», – підсумовує він.
«У нас люди не вкладатимуть в енергоощадні технології, доки отримуватимуть енергоресурси за ціною, нижчою від собівартості»
Цікаво, що в ЄС, наприклад, узагалі заборонили використання ламп розжарювання – там дійсно дбають про енергоощадність і навіть змушують до неї. Росіяни так само мають у законодавстві обмеження щодо застосування традиційних «грушок». А що в нас? «Попри те, що я не прихильник підвищення вартості енергоносіїв без зростання зарплат, мушу констатувати: в Україні люди доти не вкладатимуть кошти в енергоощадні технології, доки отримуватимуть електроенергію й газ за ціною, нижчою від собівартості. Якщо ми зараз говоримо про електрику, то середньозважена оптова ціна її виробництва в нашій державі – близько 1 гривні за кВт-год. Це враховуючи середній показник собівартості атомної, гідро-, теплової й інших видів електроенергії. Ну не може вона коштувати 30 копійок за таких умов! Але в нас кожен керівник, депутат, партія хочуть сподобатися електорату, тому й не піднімали ціни. А за великим рахунком, поміняти всі лампочки на економні в будинку, й то досить великому, обійдеться в 500 грн», – каже Євген Юрійович.
За його словами, комерційні споживачі, для яких електроенергія обходиться в 1,70 грн за кіловат, уже давно звернули увагу на енергоощадні технології, у світлі нинішніх тенденцій прийдуть до цього й пересічні закарпатці. «Кошти в багатьох із них для цього є, але потрібна ще й підтримка держави – ті ж податкові знижки, пільгові кредити тощо. Бо енергоощадність передбачає не лише заміну лампочок, це має бути комплексний підхід. Не секрет, європейські помешкання в рази менш енергоємні за наші. Якщо ми знизимо енергоспоживання в приватному секторі хоча б на 30 відсотків – це вже мільярди доларів у масштабах країни. На жаль, у нас мало вітчизняних виробників у цій галузі, відповідно, ми інвестуватимемо переважно в чужу економіку, але енергетичну незалежність здобуватимемо таки для себе», – підсумовує науковець.
То, може, не чекатимемо, поки тарифи на електроенергію стануть наближеними до реальних, а вже сьогодні поступово почнемо міняти лампочки вдома – на ті ж світлодіодні? Ну, хоча би там, де старі й так перегоріли, тож заміна все одно потрібна…
Мирослава Галас
P. S. Як викладач Євген Драгула розповідає про енергоменеджмент у побуті й комерції і надалі планує запровадити освітній проект, що допомагатиме людям зменшувати витрати на опалення й електрику. Адже специфіка роботи в УжНУ наштовхнула його на створення фірми «Сонячний потік» (sunny-stream.com), яка займається продажем і монтажем обладнання, що економить наші енергоресурси, а в процесі спілкування з клієнтами виявилося: людям усе потрібно роз’яснювати, вони не мають достовірної інформації. «Закарпатка» теж долучилася до цього лікбезу, продовження якого – в наступному номері.