Нові — більш чіткі — знімки Церери не допомогли розкрити таємницю джерела світла на нІй
Зонд НАСА «Світанок» все ближче підбирається до загадкової малої планети
Зонд НАСА «Світанок» (NASA's Dawn spacecraft)) зближуються зараз з Церерою - малою планетою, що знаходиться в поясі астероїдів, зробив знімки з відстані 83 тисячі кілометрів. Вони дозволили розгледіти кратери та інші нерівності на її поверхню. Але таємниця яскравої плями, яка була помічена раніше, так і залишилася нез'ясованою. Фахівці лише підмітили, що схожих плям швидше всього декілька.
Ось як з цього приводу висловився керівник місії «Світанок» Кріс Рассел (Chris Russell, principal investigator of the Dawn mission, based at UCLA). Майже поетично «У міру того, як ми повільно виходимо на сцену, звернувши погляд на Цереру і на її планетарний танець, ми виявляємо, що вона зачарувала нас, але залишила в замішанні. Ми очікували, що здивуємося, але не очікували, що будемо. настільки сильно спантеличені».
Церера з відстані 83 тисячі кілометрів. Вся в білих плямах незрозумілої природи
Пояс астероїдів, в якому подорожує зараз «Світанок» розташований між Марсом і Юпітером. Зонд стартував з Землі в 2007 році, в 2011 побував на орбіті карликової планети Веста, у 2012 -му покинув її і попрямував до Церера. Знаходячись від неї на великій відстані, передав знімки, які спантеличили експертів. На поверхні планети добре помітна - просто виблискує - величезна яскрава пляма.
- Ми вважаємо, що на Церері розташована якась структура, яка наче віддзеркалює сонячне світло - зробив попередній висновок Марк Рейман (Marc Rayman) головний інженер місії. - Але що вона собою являє - це загадка.
На знімках, зроблених з великої відстані, пляма виглядає просто ліхтарем якимось. Тим і спантеличує фахівців. Зачаровує.
«Відбивач», який можна прийняти і за джерело світла, вперше проявився на знімках, які були зроблені ще в 2004 році за допомогою космічного телескопа «Хаббл». Фахівці тільки не дуже впевнено припустили, що світло відображає покритий льодом кратер. Або там гейзер працює. І хто знає, чи не ця загадка надихнула НАСА відправити на розвідку свій апарат - подивитися, що там.
Таємниця може бути розкрита вже в березні нинішнього року, коли «Світанок» вийде на орбіту навколо Церери і почне передавати більш чіткі знімки.
Пляму було помітно ще багато років тому
Карликові планети Церера і Веста - кулясті. Діаметр першої - 950 кілометрів, другої - 550 кілометрів. Не виключено, що вони - разом з іншими великими і маленькими брилами, що обертаються між Марсом і Юпітером, - це те, що залишилося від планети Фаетон, яка вибухнула багато мільйонів років тому. Що додає містики до місії «Світанку», оскільки вважається, що на Фаетоні могли жити інопланетяни.
До речі, на знімках Вести, які зонд зробив в 2011 році, теж виявилося щось загадкове. Уфологи побачили на її поверхні «літаючу тарілку», частково зариту в ґрунт. А також об'єкт, схожий на літак…
УНІАН