За десятиліття онкохворих на Закарпатті побільшало з 8 тисяч до понад 20-ти
Але це, скоріше, наслідок ширшого виявлення недуги та ефективнішого лікування
Нині показники онкозахворюваності на Закарпатті є найнижчими в Україні. Хоча контингент пацієнтів постійно зростає. Про це, а також про те, які види раку в краї є найпоширенішими й чи маємо все необхідне для лікування, у програмі 21 каналу «На часі» з нагоди Всесвітнього дня боротьби з онкозахворюваннями розповідав головний лікар Закарпатського обласного клінічного онкодиспансеру Андрій Русин.
У плані розвитку раку шкідливі звички важать більше, ніж екологія
«У краї зараз маємо понад 20 тисяч пацієнтів зі злоякісними новоутвореннями. А 10 років тому, коли я прийшов у диспансер, їх було всього 8 тисяч. Проте говорити, що це просто йде зростання захворюваності, некоректно. Річ у тому, що ми почали краще виявляти онкохворих, ефективніше їх лікувати – й результат не змусив себе чекати», – пояснює Андрій Русин. За його словами, щорічно в області беруть на облік близько 3,5 тис. нових пацієнтів. Але в ідеалі ця цифра має бути вищою як мінімум на півтори тисячі. Чому? Бо фахівці постійно виявляють занедбані випадки, які могли б діагностувати на більш ранніх стадіях.
«На сьогодні в Україні зберігається тенденція, за якою по різних локалізаціях на пізніх стадіях виявляють від 20 до 50% онконедуг. І це тягне за собою певні наслідки. Якщо на І стадії 5-річне виживання становить 95 відсотків, на ІІ – приблизно 80, то на ІІІ – уже 60%, а на четвертій – близько 40, по деяких локалізаціях навіть 5%», – каже керівник онкодиспансеру. Наші фахівці у цьому плані ведуть широку просвітницьку роботу, зокрема випустили 10 соціальних роликів на цю тему – щоб люди обстежувалися, а відтак виявляли рак, якщо він є, на якомога раніших стадіях. І стереотип, що рак – це вирок, уже поступово долається.
На запитання щодо особливостей онкозахворювань на Закарпатті Андрій Русин запевняє: локалізація практично однакова майже в усьому світі. В чоловіків найпоширеніші (в порядку спадання) рак легенів, шлунку, шкіри, ободової та прямої кишки і простати. Остання локалізація з віком із 5-го місця (до 40 – 50 років) переходить на перше (після 70-ти). У жінок відповідно найчастіше страждають молочна залоза, статеві органи, шкіра, ободова кишка. «Чим старша людина, тим більша імовірність онконедуги. Й екологія не так впливає на ситуацію, як шкідливі звички. Приміром, у сусідній Угорщині один із найвищих у Європі рівнів захворювання на рак легенів – бо угорці найбільше палять. У них же в Дебрецені дослідили, що постійне споживання алкоголю в великих дозах у 10 разів збільшує імовірність раку нирок! І хоча, в принципі, від злоякісних пухлин не застрахований ніхто, але раціональне харчування, фізична активність і позитивні емоції однозначно є плюсом на користь здоров’я. До речі, у великих містах захворюваність завжди вища – за рахунок постійних стресів», – пояснює А. Русин.
Він також додає, що тенденція до «помолодшання» раку, про яку зараз часто говорять, не така вже й виражена: «На щастя, серед наших пацієнтів дуже незначний відсоток молодих людей, на рівні 2-3% від загальної кількості, і ще менше діточок – по 40 – 45 щорічно. Утім, у молоді хвороба протікає агресивніше».
Ризик раку молочної залози виявить…анкетування
В студії не обійшлося без розмови про рак молочної залози. Хоч він у жінок найпоширеніший, але й лікуванню піддається найкраще. «Ми з 2004-го безкоштовно виконуємо імуногістохімічні дослідження до початку лікування й тоді вже чітко знаємо, чи гормонозалежний це рак, наскільки він буде чутливим до хіміотерапії тощо. Також на сьогодні ми є одним із лідерів в Україні по органозберігаючих операціях на молочній залозі. Завдяки мінімальним розрізам досягаємо такого ефекту, що, практично, не треба робити ніякої пластики. Але в 20 – 30 відсотках випадків доводиться повністю видаляти груди – не можна ризикувати життям жінки, щоб зберегти їх», – розповідає Андрій Русин.
Одна з причин неможливості органозберігаючих операцій, – пізні звернення. Фахівці онкодиспансеру проводили дослідження й з’ясували, що приблизно 30% жінок області взагалі не чули, що таке самообстеження молочних залоз. І в цьому напрямку треба працювати. «Багато дискусій довкола того, як «просіювати» все населення для виявлення раку, – веде далі Андрій Русин. – Мамографічний скринінг, прийнятий у всьому світі, в нас неможливий: щоб зробити мамографію усім, кому це показано, на область треба 105 мамографів. При ціні одного цифрового апарата в мільйон гривень це нереально. Ми розробили пілотний проект скринінгу, що міг би працювати в умовах України, й навіть досить успішно апробували його в одному з районів. Ідея в тому, що на першому етапі проводиться анкетування, яке на основі математичного моделювання прораховує всі фактори ризику й їх взаємодію, і в підсумку комп’ютерна програма визначає, хто який ступінь ризику має, – високий, середній чи низький – та видає відповідні рекомендації. Ця програма абсолютно безкоштовна, вона є на нашому онкологічному порталі. Анкетування проходять під своїм прізвищем чи анонімно. Ми прорахували, що таким чином можна «просіяти» близько 72% закарпаток. А що робити з рештою 30 відсотками, що становлять зо 100 тисяч чоловік? Найдоступніший метод на сьогодні – ультразвукове обстеження. Воно за точністю (за наявності хорошого спеціаліста) майже відповідає мамографії, до того ж нешкідливе для молодих і дає точну картину при високій щільності молочної залози та при її великому розмірі. Якщо УЗО виявить якісь підозрілі речі – індивідуально вирішується питання про мамографію. А щодо пухлин, виявлених у ході пальпації, то ми дослідили: одна з трьох таких буде злоякісна, тому потрібно проводити біопсію. Якщо утворення виявиться злоякісним, то протягом кількох днів його виріжуть».
Препаратами пацієнтів забезпечують. Але не стовідсотково
Актуальне нині питання – чи є гроші на лікування онкохворих? Керівник диспансеру зізнається: препарати для хіміотерапії отримують за рахунок Держбюджету, плюс є місцеве фінансування на медикаменти супроводу, розхідні матеріали тощо, але сказати, що пацієнти забезпечені стовідсотково, не можна. Хоча все фінансування становить 3-4 млн грн на рік. Найдорожче обходиться лікування на 4-й стадії – в рази більше, ніж на першій, коли достатньо хірургічного втручання.
Зате необхідне обладнання в нас є, і дуже високого рівня. У 2012-му фонд «Розвиток України» Рината Ахметова подарував нашому онкодиспансеру новий 16-зрізовий комп’ютерний томограф із системою планування променевої терапії. Є також сучасна цифрова рентгенівська й мамографічна апаратура, а операційна забезпечена всім – від лапароскопії до сучасних електрохірургічних приладів. Найбільша ж проблема зараз, – із променевою терапією, котру ведуть застарілими методами. «Ми зробили проект на встановлення двох лінійних прискорювачів – сучасного обладнання, яке є в усьому світі. Але перспективи його реалізації невеликі. По-перше, треба побудувати бункери з 4,5-метровими стінами, по-друге, вартість прискорювача – понад мільйон доларів. Але ми не втрачаємо надію і вже навіть маємо підготовлених фізиків і лікарів, які зможуть працювати на такому приладі», – підсумовує Андрій Русин.
Мирослава ГАЛАС
ДО ТЕМИ
Виникненню 43% ракових захворювань можна би запобігти
4 лютого ми відзначали Всесвітній день боротьби з раком. Він проводиться під егідою Міжнародного протиракового союзу й головна його мета – привернути увагу громадськості до проблеми онкозахворювань, аби запобігти їх поширенню. Це важливо, бо мало не в половині випадків виникнення недуги можна упередити.
Як інформує прес-центр обласного УОЗ, рак – це загальне позначення великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Характерною ознакою є швидке утворення аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних кордонів і здатні проникати в довколишні частини тіла й поширюватися в інші органи. Цей процес називається метастазом. І саме метастази є основною причиною смерті від раку.
Дослідження свідчать, що виникненню 43% ракових захворювань можна було б запобігти, дотримуючись елементарних норм здорової поведінки. Ідеться про обмеження доступу до куріння дітей і власне боротьбу з курінням; фізичну активність; збалансовану та здорову їжу; своєчасну вакцинацію проти вірусів, які викликають рак печінки і шийки матки; утримання від тривалого перебування на сонці та в солярії; своєчасну діагностику й увагу до власного здоров’я.
На сьогодні в Україні проживає понад 1 млн людей, які перенесли онкозахворювання. Рак є причиною 15% смертей українців і поступається за цим показником лише серцево-судинним недугам. За прогнозами ВООЗ, число онкозахворювань зростатиме від 14 мільйонів у 2012 році до 22-х у наступні десятиліття.