Ціни на м’ясо б’ють всі можливі рекорди
Ще трохи й українці перестануть споживати не тільки яловиччину та свинуну, але і курятину.
З початку року ціни на свинину (свині у живій вазі) зросли на 58%, до 27 грн за кг, яловичина подорожчала на 20%, до 55-60 грн за кг, а вартість курячого м'яса в закупівлі збільшилася на 43%, до 23 грн за кг.
У роздрібі ж ціна на курячі тушки становить 32 грн за кг, куряче філе продається по 56 грн. Тоді як на початку року ціни на ці товари становили близько 19 і 30 грн відповідно.
«Найдешевша свинина — грудинка. Але вона тепер коштує 55 грн /кг », — зазначають у відділі продажів Глобинського м'ясокомбінату, передає «Союз птахівників».
Переорієнтація попиту на курятину, як найдешевше м'ясо, дає птахівникам фору перед свинарями і скотарями. Вони можуть і далі підвищувати ціну, оскільки наздогнати за вартістю свинину і яловичину все одно не вдасться, винна девальвація.
Фермери в один голос твердять, що до зростання ціни на м'ясо привела девальвація. «Основною причиною подорожчання м'яса є зростання собівартості кормів, пального, ветеринарних препаратів, що закуповуються за кордоном», — говорить керівник аналітичного департаменту консалтингової компанії «ААА» Марія Колесник.
Крім цього, за словами начальника відділу по роботі з інвесторами та ЗМІ «Миронівського хлібопродукту» Анастасії Соботюк, зростання цін на курятину є загальноринковим трендом. «Це закономірне явище на протеїнових ринках: при подорожчанні свинини і яловичини ціни на курятину теж підтягуються вгору», — говорить вона. За словами Колесник, підвищення попиту на м'ясо птиці як на найдешевший вид м'яса у зв'язку з низькою купівельною спроможністю населення також зіграло свою роль у подорожчанні курятини.
Імпортна складова є і в сегменті яловичини, однак вона незначна — близько 2%, оскільки попит на яловичину не покриває пропозицію. Що стосується птахівничого сегмента, то частка імпорту в ньому становить на сьогоднішній день не більше 5%, адже внутрішній ринок динамічно розвивається.
За словами Соботюк, сьогодні різниця у вартості між курятиною, що відправляється на експорт, і продукцією, що продається всередині країни, становить близько 10%. Приблизно така ж різниця, говорить заступник голови парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Бакуменко, і у вартості імпортної та вітчизняної продукції на внутрішньому ринку.
Через зростання цін тенденція до переходу споживачів на курятину лише посилюється, говорить Бакуменко. За даними Союзу птахівників України, споживання курятини становить близько 50% споживання м'ясних продуктів, тоді як минулого року цей показник становив близько 40%. При цьому близько третини споживаного м'яса курки і більше половини всього виробництва забезпечує «Миронівський хлібопродукт». Найближчими конкурентами МХП є комплекс «Агромарс» і Глобинський м'ясокомбінат, однак частки ринку цих компаній не перевищують 10-15%.
Незважаючи на насиченість ринку, птахівники не мають наміру зупинятися на досягнутому і активно розвивають бізнес в надії на збільшення квот для поставок продукції в Євросоюз. А ціна на м'ясо і далі зростатиме. «У четвертому кварталі як корм вже використовується зерно нового врожаю, собівартість виробництва якого вище через подорожчання ресурсів», — говорить Соботюк.
За даними Мінагрополітики, весняна посівна і збиральна компанії обійшлися аграріям приблизно на 30% дорожче, ніж роком раніше. При цьому, зазначає Бакуменко, подальше зростання цін може призвести до стагнації ринку. «М'ясо подорожчало, у людей немає грошей. Якщо птах ще виросте в ціні, її просто перестануть купувати », — говорить він. Альтернативи курятині сьогодні на українському ринку немає, запевняє він.