Монополія на владу
"Єдиний центр" не хоче ділитися повноваженнями в обласній раді.
Більшість закарпатців в одну з иинулих п’ятниць могли переконатися в тому, що події останнього року не надто сильно вплинули на ситуацію в нашому краї. Політична сила, що під різними партійними брендами керувала обласною радою протягом десятиліття, і надалі продовжує це робити, незважаючи на демократичні принципи, плюралізм думок та й загалом зміни в свідомості краян.
Минулої п’ятниці під час проведення третього пленарного засідання XIX сесії облради проголосували за низку рішень, які, фактично, узаконили монополію «Єдиного центру» на прийняття рішень у цьому органі влади.
Спершу прийняли рішення про президію обласної ради в новій редакції та внесли зміни до рішення про постійні комісії. У підсумку більшість членів президії будуть складати представники ЄЦу.
Далі постало питання про обрання першого заступника голови облради. Ще до початку сесії в кулуарах обговорювали кандидатуру Михайла Поповича, котрий до того працював керуючим справами виконавчого апарату облради і входив до фракції «Єдиний центр». Про інші кандидатури ніби й не йшлося, однак і щодо цієї було чимало нарікань, у першу чергу через те, що голова ради Володимир Чубірко є представником цієї ж політичної сили і перший зам, за логікою, мав би представляти іншу.
Під час обговорення кандидатури М. Поповича проти виступив депутат Олександр Ледида, який заявив, що група «Закарпаття» категорично не підтримує цю кандидатуру, бо ситуація, коли в представницькому органі влади від однієї політичної сили і голова, і перший заступник, – алогічна.
«Завжди до керівних органів намагалися обрати висуванців різних політичних сил, щоб таким чином забезпечити представницт¬во в обласній раді інтере¬сів усієї громади краю», – наголосив Олександр Ледида.
Його підтримали й представники фракції «Батьківщина» та позафракційні. Однак голова ради, посилаючись на виключне право вносити кандидатури заступників на розгляд сесії, зазначив, що не вважає доводи опонентів підставою для відмови від кандидатури М. Поповича.
Пропозиція перенести розгляд цього питання на наступну сесію навіть не була поставлена на голосування. У підсумку під час голосування про внесення єдиної кандидатури до бюлетеня для таємного голосування (за регламентом керівництво облради обирається саме таким чином) 58 депутатів підтримали це рішення.
Хочеться звернути увагу на цю цифру, оскільки в порядку денному значилося рішення про складання повноважень трьома депутатами облради – Іваном Балогою, Василем Брензовичем (обрані народними депутатами) та Віктором Трикуром (на підставі особистої заяви). Це питання проголосували останнім. Якби ж цих депутатів позбавили повноважень раніше, не факт, що кандидатуру М. Поповича навіть внесли б у бюлетень (для цього потрібно як мінімум 56 голосів).
Тим часом можемо зазначити, що Віктора Трикура та Василя Брензовича на сесії не було. Перший прийшов лише на таємне голосування, але, як пише «Трибуна», його картка була в системі й навіть голосувала. Зокрема є світлина, на якій Іван Балога голосує за Віктора Трикура. Згодом картки на місці вже не виявилося. Чи голосувала картка В. Брензовича – невідомо.
Ще минулого року нині екс-голова облради Іван Балога розпочав непогану практику відключення терміналів для голосування тих депутатів, які фізично відсутні, а за них голосували їхні колеги. То була цілком позитивна новація, спрямована проти так званого «кнопкодавства». Та, як показує описана ситуація, заради утримання влади можна обійти власні ж правила та принципи.
Далі було таємне голосування, яке показало більш вражаючий результат, – 65 за з 70-ти, що брали участь у голосуванні.
Зрештою, віднині керівництво облради та обласної адміністрації має пряме відношення до однієї політичної сили, чого не спостерігалося навіть за часів Януковича. Кожен нехай робить із цього власні висновки...
Віктор ЛАЗОРИК, "Закарпатська правда"