Якими хитрощами закарпатці виманюють валюту в банкірів
У такій справі нерідко помічником стає ... віза для виїзду за кордон
Навесні цього року Нацбанк запровадив обмеження на купівлю валюти і заборонив продавати в одні руки валюти більше ніж на 15 тисяч гривень. Тимчасових заходів ужито, аби «сприяти підтриманню рівноваги на грошово-кредитному ринку на період до ухвалення програм співпраці з міжнародними фінансовими організаціями».
Вже у вересні НБУ обмежив продаж валюти в одні руки сумою 3 тис. грн. на добу. Люди, яким потрібно купити іноземну валюту, відчувають усі складності цього процесу і вдаються до різноманітних способів, щоб її таки одержати.
350 євро на два паспорти
Ужгородець пан Олексій каже, що теоретично можна придбати валюту в банку, але для того треба мати або знайомства, або удачу. Минулого тижня він купив валюту в одному банку міста, домовившись перед тим зі знайомим банкіром щодо сприяння у продажу 350 євро на два паспорти. Розповідає: «Коли ми підійшли до каси, назвали секретний пароль. Касирка видавала валюту з пачки банкнот. Як відкривали сейф, то я бачив, що валюти в банку вдосталь, там було дуже багато євро і доларів. Насправді валюта є, але зверху є розпорядження не продавати її людям або продавати в дуже обмеженій кількості».
Пан Олексій поділився з нами певними способами купівлі валюти, якщо з цим у банку виникають проблеми. За першою схемою її можна придбати у валютників, однак у них, через нестабільність у банках, ціна вища приблизно на 10-15%. Інший поширений метод – коли гроші кладуть на банківську платіжну картку і, перебуваючи в будь-якому куточку світу, знімають їх. Наприклад, можна поїхати до найближчої Словаччини і в першому ж банкоматі зняти валюту. «Звісно, різні місцеві банки ставлять свої відсотки комісій за зняття і різну максимальну доступну суму. Як правило, за день можна зняти кілька тисяч євро. Натепер курс зняття в банкоматі у Словаччині, навіть враховуючи ті відсотки, буде дешевшим, ніж при купівлі валюти в банку нашого міста. Так, якщо в одному банку курс продажу євро становить 16,70, то інші банки купують його за 17,20. Різниця в продажі-купівлі 50 коп., тобто на 100 євро можна заробити 50 грн., купивши в одному банку і продавши в іншому. Я підозрюю, що самі працівники банків це і роблять», – висловлює здогад чоловік.
Ужгородець, хоч і є патріотом своєї держави, вважає, що гроші краще тримати в іноземній валюті: «Як показує історія, ніколи курс не падав, а завжди зростав. Навіть якщо курс упаде, все одно купівельна спроможність іноземної валюти залишиться такою ж потужною. Бачачи ситуацію в країні, я зазвичай залишок від заробітної плати наприкінці місяця переводжу в іноземну валюту. Таким чином намагаюся протягом року назбирати кошти на непогану відпустку».
Проте, за словами пана Олексія, чимало людей воліють тримати заощадження в національній валюті, зазнаючи, на жаль, при цьому збитків: «Мій старший товариш кілька років тому одержав спадщину 1000 доларів, обміняв їх на 8 тисяч гривень і сховав. На цей час сума знецінилася мінімум на 50%. Якби ж він мав 1000 доларів, то тепер сума могла становити мінімум 13 тисяч гривень, тобто він втратив 5 тисяч».
Зняття валюти через депозити і картки
Ми вирішили дізнатися, за яких умов можна здійснити купівлю валюти в одному з банків нашого міста. Як нам роз’яснили, з огляду на нестабільну ситуацію на валютному ринку тимчасово обмежено продаж іноземної валюти в касах банку. Відповідно до інструкцій НБУ банки в першу чергу спрямовують валютні кошти для безперешкодної видачі грошей з депозитних і карткових рахунків.
«Продаж валюти залежить від зовнішніх надходжень, – пояснює експерт з фінансових питань одного з банків міста Ольга Капітан. – Це означає: якщо люди продають валюту банку, тоді й банк може продати цю ж валюту клієнтам. А основні надходження валюти банки притримують для валютних кредитів і карткових рахунків. Видача коштів з валютних депозитів і карткових рахунків у сумах, визначених НБУ, проводиться, як і раніше, без обмежень. У відділеннях нашого банку продаж валюти з 23 жовтня здійснюється за умови розміщення коштів на депозиті «Стандарт» або «Депозит Плюс» у доларах на строк від 3 місяців. Сума у валюті, доступна для відкриття або поповнення таких вкладів, зважаючи на обмеження на продаж валюти, введене НБУ, становить еквівалент 3000 грн. на день. Також можлива купівля валюти з метою погашення валютного кредиту. В обмеженій кількості валюти на ринках звинувачувати банки не слід, адже така проблема виникла через нестабільну ситуацію в країні та на валютному ринку».
Багато хто зауважує, що банки встановлюють різні курси для операцій у відділеннях і за картками. Як зазначає пані Ольга, щодо безготівкових валютно-обмінних операцій, у тому числі операцій за картками, відсутні будь-які вимоги законодавства, котрі б зобов’язували банки встановлювати курс за такими операціями рівним курсу продажу валюти у відділеннях. Відповідно до цього банки визначають курс для безготівкових операцій, виходячи з поточної ринкової ситуації.
Тож, як бачимо, є різні способи купівлі іноземної валюти. Придбати її в певному обсязі цілком можливо і в банках міста, але для цього треба бути обізнаними з усіма тонкощами фінансової сфери.
Громадська думка
Чи купували ви останнім часом валюту?
З таким запитанням наші журналісти звернулись до ужгородців
Богдан, журналіст:
– Ні, не мав потреби – тому не купував. Звичайно, тепер важко купити валюту. Якщо її немає, то потрібно звертатися до Києва, в Національний банк, тому що з нього валюту рівномірно розподіляють у всі інші банки. Є такі випадки, коли в одному банку беруть більше валюти і на тому заробляють.
Людмила, пенсіонерка:
– Я противниця того, щоб міняти свою українську валюту. Вважаю, що треба збирати і накопичувати національну валюту, а не іноземну, аби підвищувати престиж і ціну української гривні. Якщо є зайві гроші, то я їх тримаю в нашій українській гривні. Але деколи, коли є потреба виїхати до Словаччини, то просто користуюся платіжною карткою – купую в їхніх супермаркетах товари, і в мене автоматично знімає у євро, звичайно з відсотками. Обмінюю валюту за крайньої необхідності. Ось тепер народився онук, то купували 300 доларів – хоч і з великими відсотками, але довелося поміняти.
Ольга, вихователька:
– Мені переказували гроші з інших країн, тому мала з цим справу. Один банк зовсім не видає валюту, а в інших я змогла її отримати. Просто треба було оформити картку, щоб стати клієнтом банку, хоч гроші видають у касі. Зазвичай вдається зняти і долари, і євро, але доводиться сплачувати відсотки. Не так давно, на початку жовтня, я без проблем знімала євро – валюта була доступною.
Василь, економіст:
– За півроку я мав можливість двічі придбати долари, але з обмеженням – тільки по 200 доларів. Знаю, що купити валюту було майже нереально. НБУ кілька разів – наскільки мені відомо, 4-5 разів – виходив з інтервенціями з продажу валюти на міжбанк. Після цього банки мали би продавати долари по 200 доларів на особу, та все одно купити їх було майже неможливо. Хіба що хтось мав знайомих у банку – тільки так купували. Також люди ставили гроші на карточку і потім з неї знімали за кордоном. Сам так не робив – ніколи не пробував, бо не маю візи. Впевнений у тому, що банки, зважаючи на цю ситуацію, заробляють немало грошей.
Ольга ПАЛОШ