»На дроті» — Срібна Земля!
Вкотре переконуєшся, що наше з вами життя - це просто мить...
МАРІЯ Георгіївна Лінтур із гірського села Верхня Визниця Мукачівського району відзначила своє 100-річчя. За словами довгожительки, літа наче за водою спливли. А були вони нелегкі. Перебираючи їх у пам’яті, важко зітхає, аж сльози на очі навертаються: за плечима — дві світові війни, голод, руїна, розкуркулення, тяжка праця в колгоспі. Гості, що прибули на ювілей, намагаються випитати секрети її довголіття.
— Секретів ніяких нема, — каже Марія Георгіївна, — просто намагалася прожити з усіма у мирі й злагоді, з вірою в Бога.
Нині бабуся ще при доброму здоров’ї. Допомагає у ґаздівстві, а в неділю відвідує Божий храм у селі. Жінка поставила на ноги трьох дочок, має онуків та правнуків, якими дуже пишається. Того дня привітати ювілярку прийшли представники Мукачівської райдержадміністрації, депутати районної та сільської рад, місцевий священик. Марії Георгіївні подарували ікону Казанської Божої Матері.
Ділянки для героїв
РОЗПОРЯДЖЕННЯ про виділення учасникам АТО земельних ділянок на Закарпатті оперативно прийняли до виконання. Нині чиновники звітують про конкретні результати. Уже визначено понад 30 земельних масивів загальною площею 351,3 гектара для подальшого надання військовослужбовцям Збройних сил, які цього потребуватимуть. 20 із них буде відведено для садівництва, два — для будівництва та обслуговування житлових будинків, три — для індивідуального дачного будівництва, шість — для ведення особистого селянського господарства.
На схід
В УЖГОРОДІ урочисто провели півтора десятка працівників Державтоінспекції Закарпаття в зону антитерористичної операції. Місцеві правоохоронці вирушили на схід на п’яти службових автомобілях. Їхнє завдання — забезпечення порядку на території Донецької області, супровід колон із біженцями, важливих вантажів тощо. З напутніми словами до колег звернулися керівники УДАІ УМВС області, священики різних релігійних конфесій благословили міліціонерів на захист України від ворога.
Спіймали контрабандиста
ДНЯМИ в зону поста «Тиса» Чопської митниці заїхав вантажний автомобіль із напівпричепом із громадянином України за кермом. Водій без зволікань надав митному контролю всі необхідні супровідні документи, в яких зазначалося, що в країну завозяться косметичні засоби для догляду за волоссям, одяг та рекламна продукція. Загальна вартість товару нібито становила 14 545 доларів США. Однак працівники управління із боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями Чопської митниці вирішили оглянути вантаж прискіпливіше. Інтуїція не підвела — у сховку машини було виявлено 42 пляшки дорогого італійського вина. З’ясувалося також, що документи на товар сфальсифіковані. Чопські митники направили італійським колегам запит, і невдовзі надійшла відповідь із копіями супровідних документів, де вказана реальна ціна вантажу — 43 073 євро. Товар вилучено, а контрабандист відповідатиме згідно із законом.
Санаторій для... ведмедів
УЖЕ кілька років на Закарпатті діє єдиний в Україні реабілітаційний центр для бурих ведмедів, розташований у Національному парку «Синевир». У кожного з його пацієнтів своя історія. Приміром, від одного клишоногого відмовився господар, іншого знайшли хворим у лісі... А тут ведмедям створили всі умови для повноцінного життя, майже як у дикій природі. На площі 12 гектарів мешкає 12 хижаків. Кожен із них має кличку — Дюрі, Беня, Потап, Бубочка, Роза... Найстарша ведмедиця Іра, якій уже 31 рік. Не вибагливі клишоногі і до кормів: їдять яблука, моркву, буряки, рибу тощо. Як розповів заступник директора з науково-дослідної роботи Юрій Тюх, ведмеді звикають один до одного, хоч і виростали в різних умовах. Випускають звірів і до лісу погуляти, але годуватися вони приходять до вольєра, адже самостійно добувати харч не вміють. Щороку клишоногих безкоштовно навідують близько 10 тисяч туристів.
Готують капеланів
В УЖГОРОДСЬКІЙ українській богословській академії імені святих Кирила і Мефодія Карпатського університету за програмою «Православне богослов’я» цього року оголошено набір на підготовку військових капеланів. Адже відомо, що підрозділи силовиків, особливо ті, які перебувають у зоні АТО, нині вкрай потребують Слова Божого. Але святих отців бракує. Проводиться прийом на навчання на базі середньої освіти. Можна здобути фах «військовий капелан» або «богослов'я» після закінчення ВНЗ, тобто як другу вищу.
Довідник про населені пункти
В УЖГОРОДСЬКОМУ видавництві «Ліра» за сприяння Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України вийшов у світ історико-географічний довідник «Населені пункти і райони Закарпаття». Автор цього оригінального видання — відомий у краї науковець, доктор історичних наук, професор УжНУ Сергій Федака. В довіднику зібрана вся інформація про 11 міст, 19 селищ, 577 сіл області, а також про 13 адміністративних районів. Окрім того, видання містить різнопланові описи, історичні факти, дослідження, твердження, починаючи із заснування і завершуючи пам’ятками культури кожного населеного пункту. Села Закарпаття досить цікаві і неординарні, адже тут споконвіку в мирі і злагоді живуть українці, росіяни, румуни, угорці, чехи, словаки, поляки, євреї. Під час презентації довідника автор повідав, що працював над ним 15 років. Варто зауважити, що це перше видання такого роду в історії області.
Євген Меньор