До світлого та мудрого – через буденні проблеми
Закарпатська освіта, починаючи від дошкільної й закінчуючи вищою, за останні кілька років зазнала безпрецедентного оновлення, ремонтів, які навіть не снилися, долучення до проектів, котрі не те, що назріли, а навіть наболіли. Серед них, насамперед, програма «Шкільний автобус», яку особисто контролював Олександр Ледида на посаді керманича області, а Закарпаття отримувало автобуси для перевезення дітей.
Так, станом на березень 2012-го в рамках згаданої урядової програми для нашого краю придбали 120 шкільних автобусів, і поповнення автопарку тривало щороку.
Інший проект, який прокотився областю, – шкільні вбиральні. У його рамках вирішили створити для дітей нормальні умови. Може, не всюди вдалося виконати, бо й коштів зайвих ніколи в бюджетах не було, але питання не просто зрушило з мертвої точки, а таки добряче просунулося. Приміром, внутрішні вбиральні замість «вуличних зручностей» торік отримали 107 шкіл.
Попри це, перебування О. Ледиди на посаді голови Закарпатської ОДА запам’яталося ще й реконструкціями існуючих та початком зведення нових шкіл, дитсадків, НВК. До прикладу, в листопаді 2011-го стартувало будівництво школи на 360 місць у с. Червоне на Ужгородщині: тут у старому навчальному закладі, якому більше 120 років, вчаться понад півтори сотні дітей. У Холмцях відкрили новий корпус дитсадка, у жовтні 2012-го – відремонтовану Минайську ЗОШ І ст. тощо. Десятки шкіл із ініціативи Олександра Ледиди, який вважає спорт запорукою здоров’я та гармонійного розвитку дитини, встановили сучасні майданчики зі штучним покриттям, так само численні навчальні заклади отримали спортінвентар, комп’ютери, мультимедійні дошки тощо.
До речі, з ініціативи Олександра Олександровича Закарпаття приєдналося до потужного національного проекту «Відкритий світ». Він стартував саме в нашій області й мав на меті забезпечити безперешкодний доступ учнів та вчителів до освітніх ресурсів країни та світу. Перший відкритий урок у рамках проекту провели в Ужгородській ЗОШ №6. На Закарпатті до програми включили ще школу в Нижніх Воротах, що на Воловеччині.
Тримав на контролі О. Ледида й процеси у вищій та професійно-технічній освіті краю. На його думку, якісною освіта не може бути, якщо не забезпечити відповідні умови для навчання та проживання студентів. А якими були ті умови, більшість із нас добре пам’ятає: випускники, які вчилися в університеті більше 15 років тому, розказують про трухляві дерев’яні вікна та «вічну мерзлоту» в аудиторіях, і з того часу буквально до минулого року нічого не мінялося. Скільки юнаків та дівчат залишили там здоров’я – зайве й казати.
Тому ті ремонти, які розпочалися (але, на жаль, наразі припинилися повністю. – Авт.) в найстарішому виші краю за часів губернаторства Олександра Ледиди, були справді безпрецедентними, подібного ВНЗ не бачив кілька десятиліть. У 2012 – 2013 рр. УжНУ отримав нове дихання. Спершу привели до ладу басейн спорткомплексу «Буревісник». Нагадаємо, здійснили капремонт чаші й приміщень басейну, змонтували нову систему вентиляції критого басейну та душових, повністю замінили систему очищення, циркуляції та підігріву води, реконструювали внутрішню систему опалення, відремонтували душові та роздягальні, замінили вікна, електропроводку та сантехніку. Наступним кроком стало приведення до ладу вбиралень, особливо в корпусах «на БАМі» – до них студентам бридко було заходити. В чотирьох гуртожитках замінили понад тисячу аварійних вікон, встановили півсотні нових плит на кухнях, відремонтували системи обігріву та водопостачання. І це – лише побіжний огляд.
У 2012-му також за сприяння О. Ледиди вдалося відремонтувати приміщення гуртожитку, що знаходиться на балансі Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти. На його капремонт область витратила понад 4,4 млн грн – замінили вікна та двері, систему електропостачання, на кожному поверсі облаштували приміщення для приготування їжі, встановили душові кабіни, переобладнали систему опалення, встановили нові меблі. Зараз у нормальних умовах гуртожитку одночасно можуть розміститися дві сотні слухачів курсів інституту, учасників олімпіад та конференцій.
Наталія ПЕТЕРВАРІ, "Закарпатська правда"