Що чекає на «Батьківщину»?

foto

Повільна смерть чи новий імпульс?

Напередодні старту виборчої кампанії партію "Батьківщина" залишили найближчі соратники Юлії Тимошенко. Що далі чекає на політичну силу, яка ще вчора налаштовувала тон української політики?

Лише у понеділок, 25 серпня, на засіданні політради партії "Батьківщина" її члени проголосували за збереження єдності партійної команди, яка була сформована перед виборами 2012 року. А вже за два дні, 27 серпня, стало відомо, що партію залишили півтора десятка її ключових політиків. Серед них найближчі соратники Юлії Тимошенко - Олександр Турчинов, Арсеній Яценюк, Андрій Парубій, Андрій Пишний та інші. Про це на своїй сторінці у соцмережі Facebook написав нинішній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який теж, за його словами, вийшов з "Батьківщини". Офіційну позицію щодо цього партія "Батьківщина" cтаном на вечір середи не оприлюднила.

Об'єднання неможливе

Аваков зауважує, що він особисто не погодився бути в опозиції до президента Петра Порошенка. "Я поважаю думку своїх друзів і політиків в "Батьківщині", які вважають, що опозиція до Порошенка це велике благо для країни. Розумію логіку їхніх аргументів, відтінків та умови можливого об’єднання … все розумію. Але в умовах сьогоднішньої ситуації це неправильно і недопустимо. Тільки єднання", - пояснив Аваков. Об'єднатись всім демократичним силам на вибори запропонував президент Петро Порошенко, виступаючи на з'їзді своєї партії "Солідарність", яку уже перейменували в Блок Петра Порошенка.

Однак об'єднуватись у "великі хурали" не у правилах Юлії Тимошенко, констатує політтехнолог, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу Berta Communication Тарас Березовець. "Тимошенко бачить свій проект опозиційним. Єдиний список на вибори не для Тимошенко. Вона не хоче об'єднання з президентом. Їй пропонували об'єднуватись ще 2005 року, але й тоді вона відмовилась", - каже Березовець.

Ставка на перевірене часом

Опитані DW експерти вважають, що Юлія Тимошенко та її партія звично вибирають для себе роль опозиції по відношенню до чинної влади. "В Україні зберігаються протестні настрої, якими Тимошенко завжди вдало грає. Саме це і буде використано зараз на виборах. Вона знову вибирає для перемоги критику", - переконаний керівник Центру соціальних і політичних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран. Однак експерт сумнівається, що партія "Батьківщина" зараз готова запропонувати ефективні політичні рішення. "Якби вони були, то "Батьківщина" уже б їх запропонувала", - вважає Таран.

Не в такт

Саме відсутність нових ідей та посилів для суспільства, настрої якого після Майдану та агресії Росії кардинально змінились від останніх парламентських виборів, можуть поставити хрест на політичному майбутньому партії Юлії Тимошенко. "Тимошенко зараз не встигає за тактом суспільства. Це яскраво продемонстрували президентські вибори. Те, що її покидає Турчинов - найближчий соратник, який її ніколи не зраджував, означає, що Тимошенко не готова змінюватись відповідно до запитів суспільства", - переконана експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Світлана Конончук. За її словами, ті, хто не прислухається до настроїв у суспільстві, швидко сходять з політичної сцени у забуття.

Однак Тарас Березовець упевнений, що під вибори Тимошенко "ребрендить" партію "Батьківщина". "Зараз йде робота в партії з запрошення туди відомих майданівців, експертів, знаних журналістів. Саме вони будуть у прохідному списку. Тимошенко його навіть не очолюватиме", - запевняє політтехнолог.

Ті, хто пішли

Саме те, хто очолить виборчий список "Батьківщини" на позачергових виборах, і стало яблуком розбрату всередині партії, припускають оглядачі. За словами Арсена Авакова, на засіданні політради партії пропонувалось, щоб першим у виборчому списку "Батьківщини" був Арсеній Яценюк при тому, що лідером партії залишалась Тимошенко. "Амбіції Тимошенко, напевно, взяли гору, тому Яценюк та решта пішли з "Батьківщини", - припускає Конончук.

Експерти не виключають, що політики залишили лави "Батьківщини", щоб піти на вибори за списком президентського блоку. Натомість Сергій Таран упевнений, що Яценюк з Турчиновим йтимуть на вибори зі своїм проектом, який буде створений в короткі терміни. "У Яценюка хороший рейтинг, і він ним скористається, аби зайти в парламент самостійно і потім об'єднатись у коаліцію", - вважає керівник Центр соціальних і політичних досліджень "Соціовимір".

Українська служба DW


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.