Грудне молоко …для профілактики смертності!
За словами завідуючої оргметодкабінетом із програми «Лікарня доброзичлива до дитини» та «Клініка дружня до молоді» Закарпатської області Уляни Волошиної, якщо брати глобально, то грудне вигодовування – один із основних факторів для збереження життя немовляти.
Якщо безпосередньо в пологовому будинку 92 відсотки жінок годують своїх немовлят груддю, то 3-місячних малюків – уже 85%, а піврічних – узагалі тільки 40. І даремно, бо мамине молоко дає дитині цілу купу переваг. Яких саме – з нагоди Всесвітнього тижня підтримки грудного вигодовування в обласному Центрі здоров’я розповідали фахівці.
Грудне молоко ... для профілактики смертності
За словами завідуючої оргметодкабінетом із програми «Лікарня доброзичлива до дитини» та «Клініка дружня до молоді» Закарпатської області Уляни Волошиної, якщо брати глобально, то грудне вигодовування – один із основних факторів для збереження життя немовляти. Вчені провели масштабні дослідження, які довели: завдяки тому, що в 32-х країнах світу активно стали переконувати жінок годувати груддю, протягом восьми років – із 1990-го по 2008-й – кількість померлих дітей зменшилася з 13 мільйонів до 8,8 млн. Причому прикладати маля до груді слід протягом першої півгодини його життя. «Раніше ж як було? Від породіллі дитятко відразу забирали й приносили перший раз через 12 годин, а потім – почерез 3 години для годування суворо «за розкладом». На такий часовий інтервал вийшли, оскільки вчені дослідили, що штучні суміші не можуть перетравитися раніше. Але ж грудного молока це не стосується, ним хоч і через 20 хвилин знову можна годувати, якщо маля просить! Та над цим тоді не замислювалися», – пояснює Уляна Володимирівна.
Всього 1% жінок не можуть мати молока – через гормональні збої
Уляна Волошина також запевняє, що якось спеціально готувати груди до годування не потрібно: необхідність масажів чи носіння жорстких вкладок у ліфі – все це міфи. Навіть якщо пологи передчасні, після відділення плаценти молозиво все одно почне виділятися, і з кожним прикладанням маляти до груді його кількість збільшуватиметься. Всього 1% жінок через гормональні збої не можуть мати молока, і це зазвичай передається спадково. У інших же випадках проблеми виникають виключно через неправильне психологічне налаштування.
Так само не треба для профілактики тріщин дезінфікувати груди перед годуванням, особливо зеленкою, як це робили колись. Достатньо звичайних гігієнічних заходів, як от регулярне приймання душу. А якщо виникають тріщини – то це виключно через неправильне прикладання дитини до груді. Зараз у Школах відповідального батьківства вагітних обов’язково навчають, як це слід робити.
Для годуючої матері важлива підтримка родини
«Грудне молоко не потребує ферментів для перетравлення, тож організм не витрачає на це зайві сили. А перегодувати ним неможливо – хоча б тому, що люди за своєю природою ліниві, тож трудитися-смоктати без потреби немовля не буде», – додає кандидат медичних наук, доцент кафедри охорони материнства і дитинства факультету післядипломної освіти УжНУ Ольга Русановська. Вона назвала кілька цікавих фактів про грудне молоко. Наприклад, холестерину в ньому більше, ніж у коров’ячому, але це добре, бо таким чином менше стимулюється вироблення організмом власного холестерину, і в підсумку це стає профілактикою інсультів та інфарктів у дорослому віці. Також грудне вигодовування забезпечує менший рівень алергізації та кращий розвиток інтелекту. Зараз уже й у штучні суміші почали додавати аналоги речовин, які це стимулюють, але вони ніколи не зрівняються із натуральним маминим молоком. Ну й у економічному аспекті воно, безумовно, набагато вигідніше. Якісні молочні суміші дуже дорогі, до того ж на їх приготування й остудження чи нагрівання, стерилізацію пляшечок тощо потрібен час, а тут «кухня» завжди напохваті.
«Але щоб у мами було молоко, вся родина має її підтримувати, забезпечувати якісне збалансоване харчування й нормальний режим відпочинку. Бо якщо свекруха раз-другий-третій скаже, мовляв, догодуй дитину сумішшю, бачиш, що вона голодує, то жінка зрештою не витримає й дасть пляшечку. Якщо молока не вистачає, треба просто якомога частіше прикладати маля до груді, й воно з’явиться», – пояснює Ольга Володимирівна.
Імунітет дитини формується з 7 місяців. Доти захистом є грудне молоко
Іще один надзвичайно важливий аспект, на якому наголосила Уляна Волошина, – захисна функція маминого молока. Виявляється, імунітет у дитини формується тільки з 7-го місяця, а доти захист маляті забезпечує імуноглобулін А, який міститься в грудному молоці. І саме тому до піврічного віку немовля слід годувати виключно груддю – ніяких чайків, води, бо вони створюють такі собі часові пробоїни в захисті. Вважається, що до року мамине молоко обов’язкове, а до двох – бажане.
Грудне вигодовування має позитивні коротко- та довготривалі наслідки для здоров’я як дитини, так і матері. Для обох воно є протионкологічним фактором, для малят це ще й профілактика цукрового діабету, інфекційних кишкових захворювань та недуг органів дихання й шлунково-кишкового тракту, ба навіть ожиріння. Жінка ж таким чином набагато швидше відновлюється після пологів, омолоджується. Загалом за останні роки рівень грудного вигодовування на Закарпатті зріс майже удвічі, але статистика, наведена на початку статті, свідчить, що і лікарям, і громадськості в цьому плані ще треба працювати.
Мирослава Галас, "Закарпатська правда"